Kim jest tak naprawdę i jak wyglądała kiedyś? Kobieta z brodą sensacją i zwyciężczynią Eurowizji

Piękna suknia, długie włosy, staranny makijaż i... broda. Tak prezentowała się na Eurowizji reprezentantka Austrii, Conchita Wurst, najsłynniejsza w tym kraju drag queen. Co o niej wiemy?
Conchita Wurst Conchita Wurst AP/Frank Augstein

Conchita Wurst

Zmagania konkursowe na festiwalu Eurowizji zapadną nam w pamięć zapewne nie tylko z powodu radosnego, kolorowego występu "dziewczyn Donatana". Na scenie w Kopenhadze zaprezentowała się tajemnicza postać w złotej sukni, starannym makijażu, z długimi ciemnymi włosami i... gęstą, czarną brodą. Zaśpiewała sentymentalną balladę "Rise Like A Phoenix", trochę jak z czołówki filmu o Jamesie Bondzie. To Conchita Wurst, czyli Conchita Kiełbasa, najsłynniejsza austriacka drag queen.

Conchita WurstAP/Frank Augstein

Conchita Wurst Conchita Wurst REUTERS/LEONHARD FOEGER

Thomas Neuwirth

Conchita Wurst to tak naprawdę Thomas Neuwirth, austriacki piosenkarz pop, od 2011 roku występujący również jako drag queen. Neuwirth urodził się 6 listopada 1988 roku w Gmunden, studiował modę na Graz School Of Fashion, którą ukończył w 2011 roku i przeniósł się do Wiednia, gdzie obecnie mieszka. Odmienna orientacja płciowa przysparzała mu wielu kłopotów, dlatego postanowił wymyślić swoje alter ego. Nazwał je "Conchita Wurst".

Zawsze była obecna. W trakcie drugiego okresu dojrzewania lubiłem mówić "Conchita". Jest ona częścią mnie, odkąd pamiętam, choć nie ma swojej nazwy. Żaden nastolatek nie ma gotowej twarzy - powiedział w wywiadzie dla Wiwibloggs.com.

Conchita WurstREUTERS/LEONHARD FOEGER

Conchita Wurst Conchita Wurst Screen z Instagram.com/Conchitawurst

Sekret pięknego wyglądu

Wbrew pozorom, przemiana w Conchitę nie zajmuje artyście zbyt dużo czasu.

Żeby się zmienić w Conchitę, potrzebuję godziny, ale muszę powiedzieć, może niesłusznie, że mam dobre geny i naprawdę nie muszę zbyt wiele robić ze swoim ciałem, jak chodzenie na fitness czy coś w tym stylu.

Gdyby nie broda, złudzenie mogłoby być całkowite. Do tego intrygujący zapach.

Uwielbiam perfumy Shirley Bassey - zdradziła Conchita.

Conchita WurstScreen z Instagram.com/Conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita Wurst Conchita Wurst AP/Frank Augstein

Rise Like A Phoenix

Na festiwalu w Eurowizji Conchita Wurst zaśpiewała piosenkę "Rise Like A Phoenix" ("Powstań jak Feniks"), inspirowaną osobistymi doświadczeniami.

Piosenka opowiada o bólu i nienawiści, które odczuwasz, kiedy jesteś w złej sytuacji. To konflikt zarówno z kimś innym, jak i ze sobą samym. Najważniejszą rzeczą w złych doświadczeniach jest to, że możesz się na nich uczyć i dzięki nim rozwijać. I to jest sekret mojej piosenki: nigdy się nie poddawaj i zachowaj wiarę, że wszystko dobrze się skończy. Możesz upaść, ale trzeba powstać ponownie.

W przypadku drag queen kostium jest wyjątkowo ważny. Tuż przed występem Conchita nie chciała zdradzić, w czym wystąpi.

To będzie sukienka i będzie błyszczeć jak słońce - powiedziała tylko.

Teraz wiemy, że rzeczywiście tak było.

Conchita WurstAP/Frank Augstein

Conchita Wurst Conchita Wurst AP/Mogens Flindt

Spełnienie marzeń

Występ na konkursie Eurowizji był dla Conchity Wurst jak spełnienie marzeń.

Kocham Eurowizję. Moja idolka, Celine Dion, w 1988 roku wygrała konkurs. Ja się urodziłam w 1988 roku, dlatego zawsze wiedziałam, że też muszę tam wystąpić - mówiła Conchita w rozmowie z portalem Esc-plus.com.

Kiedy się dowiedziała, że będzie w tym roku reprezentować Austrię, nie posiadała się z radości.

To jest NIESAMOWITE. Jestem pełna energii i motywacji. Jestem strasznie podekscytowana i nie mogę się doczekać występu w Kopenhadze - wyznała portalowi Wiwibloggs.com.

Conchita WurstREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

Conchita Wurst Conchita Wurst REUTERS/LEONHARD FOEGER

Kobieta z brodą

Image "kobiety z brodą" to świadoma kreacja. Conchita Wurst daje w ten sposób wyraz poparcia dla mniejszości seksualnych, które walczą o swoje miejsce w społeczeństwie.

Chcę pokazać ludziom, że mogą być tym, kim pragną. Jeżeli chcę być kobietą z brodą, wolno mi to zrobić. Oczywiście znajdą się ludzie, którzy tego nie zrozumieją, ale dla mnie jest to ok. Myślę, że ważne dla każdego jest to, że ludzie nie muszą mnie kochać, ale powinni zaakceptować, tak jak ja akceptuję fakt, że nie każdemu będzie się to podobać. Powinniśmy się akceptować nawzajem, bez względu na pochodzenie, orientację seksualną czy cokolwiek innego - mówiła Conchita w wywiadzie dla Abitofpopmusic.wordpress.com.

Od jakiegoś czasu Rosja zachowuje się bardzo restrykcyjnie wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej. Czy wobec tego należało zbojkotować rosyjską delegację na Eurowizję?

To temat bardzo bliski mojemu sercu - przyznała artystka. - Walczę o tolerancję na co dzień i sądzę, że powinniśmy spojrzeć na to szerzej. Odmawianie Rosji udziału to nie jest właściwa droga. To nie wina wykonawcy, że istnieją takie prawa - powiedziała dla Oikotimes.com.

Conchita WurstREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

Conchita WurstREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

Conchita Wurst Conchita Wurst

Instagram

Conchita Wurst jest niesłychanie aktywna na Instagramie. Jej profil jest pełny klasycznych "selfie".

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita WurstScreen z Instagram.com/conchitawurst

Conchita Wurst Conchita Wurst Screen z Youtube.com

Wcześniej

I teraz najlepsze. Jesteście ciekawi, jak Conchita Wurst wyglądała wcześniej? W 2006 roku Thomas Neuwirth wziął udział w programie muzycznym "Starmania", w którym dotarł aż do finału i ostatecznie zajął drugie miejsce. To było na 5 lat przed "narodzinami" Conchity.

Conchita WurstScreen z Youtube.com

Conchita WurstScreen z Youtube.com

Więcej o: