Ma męża rozwodnika, uroczą córkę, grała w "Na dobre i na złe", opowiada o Kościele w "DD TVN". Dziś wszyscy zastanawiają się, kim jest Magdalena Ogórek

Gdyby się udało, byłaby najmłodszym prezydentem Polski. Urodzona w 1979 roku Magdalena Ogórek ma zatem zaledwie 35 lat, a więc osiągnęła już minimalny wiek, żeby sprawować najwyższy urząd w kraju. Jest doktorem nauk humanistycznych i ma już spore doświadczenie polityczne. Pracowała w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego, w kancelarii Leszka Millera i była ekspertką klubu SLD.
Magdalena Ogórek Magdalena Ogórek East News

Specjalistka od religii

Jest bardzo częstym gościem "Dzień dobry TVN". Gdy tylko pojawiają się tematy dotyczące religii, Magdalena Ogórek zasiada na kanapie w roli ekspertki. Jako historyk Kościoła w śniadaniówce brała udział w dyskusjach o m.in. chrztach nieślubnych dzieci, cenzurze w Kościele Katolickim i nauczaniu papieża Franciszka. Prowadzi też "Atlas świata" w TVN24 BiŚ. O jej rekomendacji na prezydenta RP poinformował Leszek Miller z SLD.

Magdalena Ogórek jest symbolem odrodzenia zmiany pokoleniowej, symbolem otwarcia na młode europejskie pokolenie, jest symbolem zgody narodowej. Nie jest przedstawicielem żadnej partii politycznej, jest bezpartyjna. Dr Magdalena Ogórek została dzisiaj rekomendowana na prezydenta RP - powiedział Miller na specjalnej konferencji prasowej.

Zaraz po ogłoszeniu rekomendacji, głos zabrała sama Ogórek. Obiecała zmiany prawne i zapowiedziała, że prawo polskie należy zmienić.

Chcę być kandydatką całej polskiej lewicy. Będzie to wizja prezydentury czynnej. Chcę zaapelować do młodzieży: Nie musicie już wyjeżdżać - dodała.

W trakcie konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zapytał o kompetencje Magdaleny Ogórek do sprawowania prezydentury.

Ma wszystkie niezbędne kompetencje, by sprawować urząd prezydenta RP - odpowiedział Miller.

Magdalena Ogórek i Leszek MillerEast News

Jeżeli jesteście zainteresowani, jaka Magdalena Ogórek jest jako ekspertka od spraw religii, zobaczcie poniższy film.

Wideo: Dzień Dobry TVN/X-News.

Magdalena Ogórek Magdalena Ogórek East News

Zainteresowanie średniowiecznymi heretykami

Magdalena Ogórek skończyła Uniwersytet Opolski oraz europeistykę w Centrum Europejskim na Uniwersytecie Warszawskim.

W pracy naukowej zajmuje ją historia Kościoła, przede wszystkim  losy średniowiecznych heretyków - czytamy na jej stronie.

Napisała dwie książki: "Templariusze - fakty i mity" oraz "Beginki i waldensi na Śląsku i Morawach do końca XIV w.". Otwarcie mówi o swojej wierze:

Jestem wierzącą katoliczką praktykującą - potwierdziła w "Dzień dobry TVN".

Ma nadzieję, że wkrótce Kościół zmieni swoje nastawienie wobec spraw budzących kontrowersje.

Pani redaktor podniosła istotną kwestię antykoncepcji, znowu Watykan otwiera drogę. Franciszek mówi wyraźnie o tym, że prezerwatywa chroni przed HIV. W obecnej sytuacji, w takich warunkach zdrowotnych, zaczyna się zmieniać pogląd na antykoncepcję. (...) Do XIX wieku "De revolutionibus" (O obrotach sfer niebieskich) Kopernika było na liście ksiąg zakazanych i wierzyliśmy, że ziemia jest płaska - mówiła w kwietniu 2013 roku w "DD TVN".

Magdalena OgórekScreen z Facebook.com

Magdalena Ogórek. Magdalena Ogórek. East News

Jej mąż jest rozwodnikiem

Magdalena Ogórek prywatnie związana jest z rozwodnikiem. Jako praktykująca katoliczka, ma osobistą motywację, żeby Kościół zmienił stanowisko wobec rozwodników.

Czytając wywiad z panią Małgosią Terlikowską padła fraza, że rozwodnicy są to osoby, które funkcjonują na marginesie życia społecznego. Mój mąż jest rozwodnikiem, ja się z tym nie mogę zgodzić. To jest dla mnie pierwszy krok do getta - mówiła w "Dzień dobry TVN".

Magdalena Ogórek jest też mamą. Na swoim Facebooku chętnie zamieszcza zdjęcia z córką. Już od najmłodszych lat zaszczepia w niej namiętność do historii. Na profilu zamieszcza zdjęcia ze wspólnych wypadów do muzeum czy do zamku w Malborku.

Magdalena OgórekScreen z Facebook.com

Kiedy w domu odwiedziła ją ekipa TVN, córka skorzystała z okazji, żeby wcielić się w rolę reporterki.

Magdalena OgórekScreen z Facebook.com

Miałam przed chwilą przemiłą domowa wizytę - opowiadałam o historii Całunu Turyńskiego dla dzisiejszego wydania "Faktów" TVN.
Ps. Zdjęcie do archiwum, gdyby Córka za 12 lat chciała ubiegać się o staż, będzie jak znalazł ;))) - tak Ogórek podpisała zdjęcie.
Magdalena Ogórek i Bartosz Węglarczyk Magdalena Ogórek i Bartosz Węglarczyk WBF

Aktorka

Poza obecnością w programach stacji TVN, Magdalena Ogórek miała również epizody aktorskie. Telewidzowie mogli ją widzieć w takich produkcjach, jak "Na dobre i na złe", "Lokatorzy", czy "Pokaż kotku co masz w środku". Tutaj pojawi się w dziesiątej minucie i czterdziestej drugiej sekundzie.

Magdalena Ogórek. Magdalena Ogórek. East News

Działaczka SLD

Magdalena Ogórek łączy pozornie dwa sprzeczne ze sobą światy. Z jednej strony jest historykiem kościoła i katoliczką, a z drugiej jest działaczką SLD. Była szefową gabinetu Grzegorza Napieralskiego, a w 2010 kandydowała do sejmu z listy SLD. Jak ekspertka od religii tłumaczy się ze swojej sympatii do lewicowej partii?

Przynależność partyjna nie gwarantuje takiej a nie innej postawy życiowej, bo to jest sprawa prywatna, osobista każdego człowieka i także wśród wielu duchownych padały te argumenty. (...) Biskup Pieronek powiedział w wywiadzie, że zna wielu katolików wśród osób na lewicy - mówiła w "Dzień dobry TVN".

10.09.2011 WARSZAWA , GRZEGORZ NAPIERALSKI , ALEKSANDER KWASNIEWSKI , MAGDALENA OGOREK , TADEUSZ IWANSKI PODCZAS KONWENCJI SLD .  FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETAFot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

10.09.2011 WARSZAWA , MAGDALENA OGOREK I LUKASZ NACZAS PODCZAS KONWENCJI SLD .  FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Magdalena Ogórek. Magdalena Ogórek. Agencja Wyborcza.pl

Zainteresowania

Magdalena Ogórek działa też społecznie - angażuje się w profilaktykę raka piersi, jest autorka akcji społecznej "Twoje zdrowie - Twój wybór". Jak sama przyznaje, mimo tego że obecnie mieszka w Warszawie, emocjonalnie związana jest z rodzinnym Śląskiem. Prywatnie lubi Depeche Mode. Na Facebooku pochwaliła się zdjęciem biletu na koncert zespołu.

Magdalena OgórekScreen z Facebook.com

Edyta Pazura i Magdalena Ogórek Edyta Pazura i Magdalena Ogórek Kapif

Świat gwiazd

Magdalenie Ogórek nie jest obcy świat gwiazd oraz mody. W październiku ubiegłego roku uczestniczyła w pokazie mody Bizuu, gdzie dała się sfotografować między innymi w towarzystwie Edyty Pazury.

Edyta Pazura i Magdalena OgórekKapif

W ubiegłym roku była jednym z gości na pokazie La Manii w Londynie. Wdała się wtedy w rozmowę z z kompozytorem Janem Kaczmarkiem.

jan kaczmarek, la mania, jan ap kaczmarekPIOTR APOLINARSKI / FORUM/Piotr Apolinarski

Magdalena OgórekScreen z Facebook.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.