Kiedyś byli wielkimi gwiazdami, a dziś... Ikony lat 80. [CZĘŚĆ 2]

W latach osiemdziesiątych rządzili show-biznesem i byli bohaterami wyobraźni milionów. Kim są dzisiaj? Jak odnaleźli się w nowych czasach?
Mickey Rourke, Andy MacDowell Mickey Rourke, Andy MacDowell fot. Vanity Fair

Mickey Rourke

Często piszemy o spektakularnych metamorfozach gwiazd. Aktor Mickey Rourke też niewątpliwie taką przeszedł. Efekty są jednak przerażające. Na najnowszych zdjęciach trudno go poznać. Rourke sam wyznał, że jego "nowe oblicze" jest efektem nieudanych operacji plastycznych, a także kontuzji odniesionych w walkach bokserskich. Co ciekawe, aktor zdołał wykorzystać odmianę swojego wyglądu w filmach takich jak "Sin City" i "Zapaśnik".

??NATIONAL PHOTO GROUP  Mickey Rourke is seen out to lunch with a friend in Los Angeles. Job: 051612J27 EXCLUSIVE May 16th 2012 Los Angeles, CA NPG.com

?NATIONAL PHOTO GROUP  Mickey Rourke is seen out to lunch with a friend in Los Angeles. Job: 051612J27 EXCLUSIVE May 16th 2012 Los Angeles, CA NPG.com

Po roli w kultowym filmie "9 i 1/2 tygodnia" z 1986 roku oraz po bardzo dobrze przyjętych "Harry Angel" i "Ćmie barowej", w 1991 roku porzucił aktorstwo i został profesjonalnym bokserem. Do tej decyzji przyczynił się też jego hulaszczy tryb życia. Awanturował się na planach filmowych, nikt nie chciał z nim pracować. Szerszej publiczności przypomniał o sobie rolą w "Sin City" z 2005 roku. Ale to 2008 rok przyniósł jego prawdziwy i głośny "come-back". Za genialną rolę w filmie "Zapaśnik" posypały się na niego nagrody.

Actor Mickey Rourke arrives for the 2009 Independent Spirit Awards in Santa Monica, Calif., on Saturday, Feb. 21, 2009. Rourke is nominated for best male lead for his role in "The Wrestler." (AP Photo/Dan Steinberg)

Kim Basinger Kim Basinger fot. Vogue

Kim Basinger

W przeciwieństwie do Rourke'a, druga z gwiazd filmu "9 i 1/2 tygodnia" - Kim Basinger, nie zmieniła się aż w takim stopniu. Kontrowersyjny film z 1986 roku zrobił z niej wielką gwiazdę. Pojawiała się na okładkach wielu magazynów o modzie. Trzy lata później, w 1989 roku, Kim wcieliła się w Vicky Vale w "Batmanie" Tima Burtona. Kontynuowała sukcesy na ekranach w latach 90. Za rolę w "Tajemnicach Los Angeles" z 1997 roku dostała nawet Oscara. W XXI wieku aktorka odnalazła się dzięki roli w "Ósmej mili" - zagrała matkę bohatera odtwarzanego przez Eminema. Wciąż jest aktywna zawodowo. Jednak chyba trochę przesadza z botoksem...

Kim Basinger

Max Wright - Willie Tanner Max Wright - Willie Tanner fot. Alf

Max Wright

Pamiętacie sympatycznego Willi'ego Tannera z "Alfa"? Ojciec rodziny, na której dachu wylądował kosmita, był najmniej zachwycony goszczeniem przybysza z planety Melmac. Słowne utarczki Tannera seniora z uwielbiającym smak kotów Alfem były jednymi z najśmieszniejszych momentów serialu kręconego w latach 1986-1990.

Max Wright - Willie Tanner

Co dzisiaj porabia Max Wright, odtwórca roli Willi'ego? Chyba nie wiedzie mu się najlepiej. Po "Alfie" zagrał jeszcze w kilku serialach, między innymi w drugim sezonie "Przyjaciół". Od tamtego czasu żadna z produkcji z jego udziałem nie odniosła większego sukcesu. Ponadto media zaczęły donosić o ekscesach z jego udziałem. Dwa razy został złapany przez policję na prowadzeniu auta po alkoholu. Magazyn "Enquirer" opublikował jeszcze bardziej szokujące zdjęcia. Przedstawiają Wrighta palącego crack i całującego się ze swoim kochankiem. Mężczyźni wspólnie namawiali bezdomnych do udziału w filmie pornograficznym, za co oferowali po 100 dolarów. Brrr... Chyba wolelibyśmy nie wiedzieć takich rzeczy o sympatycznym tatusiu z "Alfa". Co gorsza, lekarze jakiś czas temu zdiagnozowali u aktora nowotwór.

Max Wright

David Hasselhoff David Hasselhoff fot. Knight Rider (Nieustraszony)

David Hasselhoff

David Hasselhoff dla wielu jest ucieleśnieniem lat osiemdziesiątych. Czarna skóra, tandetna fryzura, owłosiona klata zawsze na wierzchu, do tego próby zaistnienia na rynku muzycznym z charakterystyczną manierą tamtych czasów. No i seriale! Hasselhoff jest kojarzony głównie z rolą Mitcha ze "Słonecznego patrolu". Wcześniej wielką popularność zapewnił mu jednak "Knight Rider" (polski tytuł "Nieustraszony") z lat 1982-86. "Hoff" walczył w nim ze zbrodnią z pomocą niezniszczalnego samochodu, obdarzonego niezwykłą inteligencją. Bohater uwielbiał prowadzić długie rozmowy ze swoim autem. Brzmi tandetnie? Jeszcze jak! Mimo tego "Nieustraszony" miał miliony fanów, także w Polsce.

David Hasselhoff

"Hoff" odnalazł się w XXI wieku. Wykorzystał "kultowość" stworzonych przez siebie postaci jako juror programów łowiących talenty. Sędziował w amerykańskiej i brytyjskiej edycji "Mam talent". Przez pewien czas miał poważne problemy z alkoholem. Wyszedł jednak z nałogu. Ma teraz 59 lat i nadal imponuje szerokim uśmiechem.

David Hasselhoff

W 2010 roku wystąpił w amerykańskim "Tańcu z gwiazdami", odpadł jako pierwszy.

Alan Alda Alan Alda M.A.S.H.

Alan Alda

Alan Alda był gwiazdą prześmiewczego serialu "M.A.S.H." Opowiadający o wojnie w Korei z perspektywy szpitala polowego sitcom był wielkim hitem amerykańskiej telewizji w latach 1972-83. Finałowy odcinek ostatniej serii zgromadził przed odbiornikami rekordową widownię. Obejrzało go ponad 125 milionów widzów.

Alan Alda

Głównym bohaterem serii był Benjamin Pierce, znany pod pseudonimem "Sokole oko". Jego sarkastyczne komentarze i zamiłowanie do martini zapewniły mu uwielbienie widzów. Odtwórcy głównej roli, Alanowi Aldzie, nigdy nie udało się stworzyć równie przekonującej kreacji - być może dlatego, że dla widownia zawsze utożsamiała go z "Sokolim okiem". Alda odnosił jednak duże sukcesy jako producent filmowy i telewizyjny. Dzisiaj wykłada na katedrze dziennikarstwa uniwersytetu w Nowym Jorku.

Actor Alan Alda of the show "M*A*S*H*" arrives at the TV Land Awards in Los Angeles, California, April 19, 2009. REUTERS/Jason Redmond  (UNITED STATES ENTERTAINMENT)

Tina Turner Tina Turner fot. Rolling Stone

Tina Turner

Tina Turner to jedna z osób, które ukształtowały brzmienie mainstreamowego rocka lat osiemdziesiątych. Niespożytej energii scenicznej i zdumiewającemu opieraniu się upływowi lat Turner zawdzięcza przydomki "babci rocka" i "Tiny-maszyny". Zakończyła już karierę, ale są tacy, którzy nadal wierzą w jej powrót do koncertów z wielotysięczną widownią.

May 13, 1997 - Hollywood, California, USA - TINA TURNER attends the Discover Card private issue press conference. (Credit Image: ?? Kathy Hutchins/Michelson/ZUMA Press)

Michael Douglas Michael Douglas "Miłość, szmaragd i krokodyl"

Michael Douglas

Michael Douglas to jedna z ikonicznych postaci kina lat 80. Na szczyty popularności wyniósł go film przygodowy "Miłość, szmaragd i krokodyl" z 1984 roku. Niebywały talent aktorski pozwolił mu wykreować postać demonicznego maklera Gordona Gekko, uosobienie cynizmu i chciwości, w obrazie "Wall Street" z 1987 roku. Za tę rolę otrzymał Oscara.

Michael Douglas

W 2010 roku powstała druga część filmu o amerykańskiej giełdzie, a Douglas znów pokazał klasę. Cały czas jest aktywny zawodowo, chociaż, również w 2010 roku, cały świat obiegła wiadomość o jego chorobie nowotworowej. Aktor walczył z rakiem gardła - przez wiele lat był nałogowym palaczem. Nie stronił też od alkoholu. Na szczęście udało mu się pokonać chorobę.

Actor Michael Douglas listens to a standing ovation as he comes on stage to present an award at the 68th annual Golden Globes Awards in Beverly Hills, California January 16, 2011. REUTERS/Paul Drinkwater/NBC/Handout (UNITED STATES) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS.THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. SPECIFIC CLEARANCE REQUIRED FOR COMMERCIAL OR PROMOTIONAL USE. CONTACT YOUR NBCU REPRESENTATIVE FOR FURTHER INFORMATION

W 2000 roku wziął ślub z piękną i 25 lat młodszą Catherine Zeta-Jones. Mają dwoje dzieci: 12-letniego Dylana i 9-letnią Carys. Douglas ma też syna Camerona z pierwszego małżeństwa z Diandrą Luker.

Michael Douglas arrives with his wife Catherine Zeta-Jones for the Golden Globe Awards Sunday, Jan. 16, 2011, in Beverly Hills, Calif. (AP Photo/Matt Sayles)

Sabrina Salerno Sabrina Salerno fot. youtube.com

Sabrina Salerno

Sabrina Salerno uosabia plastikową stylistykę końcówki lat osiemdziesiątych. Jej hit "Boys (Summertime Love)" był również zapowiedzią nowej ery pop-kultury. Wystarczy powiedzieć, że Sabrina była jedną z pierwszych wokalistek, które swoją karierę oparły na pokazywaniu piersi. Jej hitowy teledysk był nawet początkowo zakazany w Wielkiej Brytanii - cenzorzy dostrzegli w nim niczym nieosłonięty sutek piosenkarki. Sabrina największą karierę zrobiła w rodzinnej Italii. Występowała w filmach i nagrywała kolejne płyty. Jej międzynarodowa kariera skończyła się niemal tak szybko, jak się zaczęła, jednak dla wielu Sabrina do dzisiaj pozostaje jednym z symboli lat 80. Nadal jest aktywna zawodowo, a jej koncerty przyciągają fanów spragnionych powrotu do tamtych czasów.

SABRINA SALERNO POSED IN THE PICTURE: SABRINA POSED WITH DRESS 80'S (HER LOOK 80'S) MANDATORY CREDITS: PH. LUCA PATRONE/OLYCOM

Richard Chamberlain Richard Chamberlain "Ptaki ciernistych krzewów"

Richard Chamberlain

Do Richarda Chamberlaina wzdychały pokolenia kobiet. Był gwiazdą hitowych seriali "Doktor Kildare" (1961-66), "Szogun" (1980) i "Ptaki ciernistych krzewów" (1983). W tej ostatniej produkcji stworzył postać księdza zakochanego w dużo młodszej od siebie kobiecie. Z tą rolą jest najbardziej kojarzony w Polsce, gdzie serial był wielkim przebojem. Chamberlain był wielokrotnie wybierany najseksowniejszym mężczyzną świata magazynu "People". Mimo że nigdy specjalnie nie ukrywał swojego homoseksualizmu, jego medialny coming-out z 2003 roku odbił się szerokim echem w mediach. Obecnie nie pojawia się często na ekranach, chociaż w 2007 roku można było go zobaczyć w "Gotowych na wszystko". Wielką pasją Chamberlaina jest malarstwo. Prowadzi nawet stronę internetową, na której można zamówić jego dzieła.

richard chamberlain

Więcej o: