One kiedyś rozgrzewały antenę

Pierwsze gwiazdy telewizji.
Edyta Wojtczak Edyta Wojtczak FORUM/Jerzy Plonski

Edyta Wojtczak

Edyta Wojtczak karierę spikerki w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1957 r. Wkrótce występowała w programie rozrywkowym "Wielokropek". W latach 80. prowadziła pierwszy wielogodzinny blok programowy "Studio 2". Przez wiele lat polski sylwester nie mógł odbyć się bez Wojtczak, która zapowiadała tego wieczoru programy. Prezenterka tworzyła program "Między kuchnią a salonem" w telewizji TVN. 28 stycznia skończy 76 lat.

Krystyna Loska Krystyna Loska FORUM/Jerzy Plonski

Krystyna Loska

74-letnia Krystyna Loska to legenda telewizji. Swoją przygodę ze szklanym ekranem rozpoczęła w latach 50. w Telewizji Katowice. Po 10 latach pracowała już w Telewizji Polskiej w Warszawie. W latach 70. prowadziła program rozrywkowy "Studio Gama". Loska zapowiadała mecze naszej drużyny piłkarskiej, a że było to za czasów Kazimierza Górskiego, gdy odnosiliśmy sukcesy w tej dziedzinie sportu, uważano, że Loska przynosi drużynie szczęście. W wieku 22 lat urodziła córkę Grażynę Torbicką, która poszła w ślady mamy.

Krystyna Loska

Bogumiła Wander Bogumiła Wander FORUM

Bogumiła Wander

Bogumiła Wander była prawdziwą gwiazdą telewizji w czasach PRL. Niezwykła uroda, piękne blond włosy i nienaganna dykcja. Swoją przygodę z telewizją zaczęła w latach 60. w łódzkim ośrodku TVP. Szybko jednak trafiła do warszawskiej placówki. Wander prowadziła głównie programy na żywo. Dziś ma 68 lat i wydaje się, że czas się dla niej zatrzymał.

Bogumiła Wander

Bożena Walter Bożena Walter EAST NEWS

Bożena Walter

Bożena Walter zaczęła występować w Telewizji Polskiej w latach 70. Wtedy współprowadziła programy "Telewizyjny Ekran Młodych" i "Studio 2". Dziennikarka kojarzona jest też z programem "Czar par" w TVP1. Walter jest żoną współwłaściciela TVN-u Mariusza Waltera. Aktualnie zajmuje się fundacją "Nie jesteś sam", którą założyła.

Bożena Walter

Irena Jagielska Irena Jagielska

Irena Jagielska

Irena Jagielska nie była może taką gwiazdą jak Wojtczak czy Loska, ale na pewno na stałe wpisała się do historii polskiej telewizji. Jej powściągliwość na wizji kojarzy się nam z Anitą Werner z TVN. Prezenterka była twarzą "Dziennika Telewizyjnego" w latach 80.

Irena Falska Irena Falska Youtube.com

Irena Falska

Irena Falska ma dziś 83 lata. Jej nazwisko kojarzone jest przede wszystkim z "Dziennikiem Telewizyjnym", który prowadziła w latach 80. i z ostrą krytyką działań "Solidarności". Dziś Falska jest prezesem fundacji "Ika", która pomaga m.in. rodzinom borykającym się z problemem przemocy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.