Mieszkali na 16 m2, syn podpalił śmietnik, a sama popalała papierosy. Małgorzata Tusk o sobie

Małgorzata Tusk szczerze opowiadała o szczegółach swojego życia w "DDTVN".
Małgorzata Tusk na okładce Małgorzata Tusk na okładce "Gali" mat. prasowe

Dlaczego teraz?

Na dniach w księgarniach pojawi się autobiografia Małgorzaty Tusk. Żona premiera do tej pory konsekwentnie unikała mediów, wywiadów, hucznych imprez. Publikacja książki stoi w sprzeczności z dotychczasowym stanowiskiem.

Nie jestem stworzona dla mediów. Mam swoje lata, mam 56 lat, pomyślałam, że może warto zawalczyć ostatni raz i pójść na całość. Zdecydowałam się napisać o rodzinie i o sobie - mówiła w studiu "DDTVN". - Teraz myślę, że chciałabym się zaangażować w publiczne sprawy, bo już kariera polityczna męża już trwa , to już 2. kadencję premierę, więc nikt nie powie, że żona mu w czymś pomaga lub przeszkadza. To chyba dobry moment.

Książka Danuty Wałęsy wywołała niemały skandal i konflikt także w samej rodzinie byłego prezydenta. Czy publikacja Małgorzaty Tusk też jest równie niebezpieczna?

Każda z nas walczy o niezależność - mówiła Małgorzata Tusk w tej samej rozmowie. - Obie są szczere. Ja jednak żadnych niebezpieczeństw w swoim życiu nie widzę. Nie będę pokazywać rzeczy emocjonalnie negatywnych, żeby tylko wywołać uczucie fałszywej szczerości. Piszę o swojej rodzinie, dziadkach, rodzicach. Mogłam się poczuć jak prawdziwa pisarka, którą zawsze chciałam być, ale zabrakło mi talentu - dodała śmiejąc się.

małgorzata tuskEast News

 

Wygląda na to, że Małgorzata Tusk wcieliła się w rolę rodzinnego kronikarza. Opisywała momenty zarówno dobre, jak i te bardziej dramatyczne.

Po 3 latach małżeństwa urodził się Michał. Nie potrafiłam sobie poradzić ze zmianą trybu życia. Do tej pory byliśmy aktywnymi studentami, po porodzie to się zmieniło. Nie mogłam znaleźć drogi życiowej, walczyłam, aby odzyskać spokój. Małżeństwo znalazło się na skraju, byliśmy na rozdrożu. Wtedy czułam się bardziej samotna niż zwykle. Ale radziłam sobie, jak umiałam z tą samotnością. Udało mi się zawalczyć i wyjść na prostą. Związek, który trwa już przez 35 lat [w listopadzie Tuskowie obchodzą rocznicę - przyp. red.] to mój sukces.  Sukcesem jest to, iż potrafiłam wielokrotnie przez te lata iść na kompromis, zgadzać się, ale też walczyć na śmierć i życie.

 

premier, małgorzata tusk, donald tusk, galeria, podróże gwiazdReuters/Agencja Gazeta

Małgorzata Tusk Małgorzata Tusk Kapif

Lata studencki i szkolne

Małgorzata Tusk nie tylko odwiedziła warszawskie studio TVN, lecz także zaprosiła redakcję do domu. Widzów oprowadziła z kamerą po rodzinnych stronach. Pokazała m.in. akademik.

Od kiedy przeczytałam pierwszą książkę, zainteresowałam się historią. Po latach poszłam na studia na Uniwersytet Gdański,  tam poznałam Donalda Tuska. Zostałam jego żoną na 3. roku studiów. Akademik darzę dużym sentymentem. Przez 3 lata mieliśmy na 4.  jeden pokoik, 16 m2. Potem dostaliśmy jeszcze 2 pokój bo mieliśmy dwójkę dzieci. Wszystkie dzieci bawiły się razem: w kuchni, na korytarzu w piaskownicy.

Akademickie lata Małgorzata Tusk wspominała z rozrzewnieniem. Tam spędziła wiele cennych lat swojego życia, lepszych, gorszych i  zabawnych chwil.

Syn podpalił w wieku 10 lat śmietnik. Przyjechała straż pożarna, to była wielka atrakcja naszej rodziny - opowiadała z uśmiechem po latach o przygodzie syna premierowa.

 

Małgorzata Tusk, Donald TuskAG

 

Tusk pokazała także szkołę podstawową. Nie była aniołkiem.

Razem z koleżanka wychodziłyśmy za murek i paliłyśmy na długiej przerwie.

W dzienniku też nie było samych piątek i szóstek. Nie raz znalazła się i dwójka. Mimo zróżnicowanych ocen Małgorzata Tusk ze szkoły wyniosła gruntowną wiedzę, szczególnie z geografii.

Jestem mistrzynią w odczytywaniu tablic rejestracyjnych. Wszyscy patrzą na mnie z podziwem, zarówno mąż, jak i syn. Bo zawsze wiem, gdzie zarejestrowany jest dany samochód - chwaliła się Tusk.
Donald Tusk, Małgorzata Tusk,Książę Filip z żoną. Donald Tusk, Małgorzata Tusk,Książę Filip z żoną. fot. Agencja Wyborcza.pl

Codzienne życie

Odskocznią od życia rodzinnego są spotkania z przyjaciółkami. Panie grają razem w tenisa, wymieniają się uwagami o książkach.

Po tych spotkaniach mogę wrócić do domu i znowu walczyć z towarzystwem dzieci i męża.

 

Małgorzata Tusk, Donald Tusk, Kasia TuskAG

 

W domu walka toczy się przede wszystkim o... Telewizję.

Jestem osaczona tą piłką nożną - mówiła Małgorzata Tusk. - Rywalizujemy z mężem o piloty do telewizora.

Największą pasją Małgorzaty Tusk są jednak książki, dlatego można domyśleć się, w co ucieka , gdy przegrywa starcie z Donaldem Tuskiem. Cały czas dba o odświeżanie zbiorów swojej biblioteczki.

Wyrywam z gazet nazwy tytułów ciekawych książek czy płyt. Noszę je w portfelu, a potem albo kupuje je sama, albo te wycinki są podpowiedzią, co bym chciała dostać np. pod choinkę.

 

donald tusk,małgorzata tusk,pocałunki gwiazdAG

Więcej o: