Otylia Jędrzejczak

Otylia Jędrzejczak

Otylia Jędrzejczak jest polską pływaczką. Ma na swoim koncie wiele medali i ustanowionych rekordów świata i Europy. Karierę sportową zakończyła w 2014 roku. Poza karierą sportową Otylia była zaangażowana w działalność polityczną i charytatywną. Wystąpiła również w programie „Taniec z Gwiazdami”.

Imię i nazwisko: Otylia Jędrzejczak
Data urodzenia: 13 grudnia 1983
Miejsce urodzenia: Ruda Śląska
Zawód: sportowiec
Dyscyplina sportowa: pływanie
Facebook: facebook.com/jedrzejczakotylia/
Instagram: @otyliaswim

Otylia Jędrzejczak – kariera

Otylia zaczęła karierę w Młodzieżowym klubie sportowym Pałac Młodzieży w Katowicach. Kilkukrotnie brała udział w Igrzyskach Olimpijskich. W 2002 roku na Mistrzostwach Europy, które odbywały się w Berlinie, ustanowiła rekord świata na dystansie 200 m stylem motylkowym. Trzy lata później pobiła ten rekord na Mistrzostwach Świata w Montrealu.
W 2006 roku pływaczka wróciła do rywalizacji po dłuższej przerwie spowodowanej wypadkiem samochodowym, w którym zginął młodszy brat pływaczki. Pod koniec tego roku na Mistrzostwach Europy w Helsinkach ustanowiła kolejny rekord, tym razem na dystansie 25 m. Pobiła go rok później na Mistrzostwach Europy w Debreczynie.
Podczas startów na Mistrzostwach Europy w Eindhoven Jędrzejczak nie odniosła większych sukcesów. Również start w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zakończył się porażką. W czerwcu 2014 roku pływaczka oficjalnie ogłosiła koniec kariery sportowej.

Pozasportowa działalność pływaczki

W 2014 roku Otylia ubiegała się o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pływaczce nie udało się, jednak rok później wstąpiła do komitetu poparcia kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Otyli Jędrzejczak jest również zaangażowana w działalność charytatywną, głównie w pomoc dzieciom. Na rzecz wrocławskiej Kliniki Onkologii i Hematologii pływaczka sprzedała złoty medal. W 2006 roku mogliśmy oglądać Otylię w teledysku zespołu Varius Manx, a w 2009 roku wystąpiła w programie rozrywkowym „Taniec z Gwiazdami”.

otylia jędrzejczak

Więcej o:

otylia jędrzejczak

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.