Donatan

Donatan

Donatan to polski muzyk i inżynier dźwięku. Od lat działa z sukcesami jako producent muzyczny. Jego współpraca z piosenkarką Cleo przyniosła mu ogólnopolską sławę, a ich wspólny utwór "My Słowianie" przez długie tygodnie zajmował pierwsze miejsca krajowych list przebojów.

Data urodzenia: 2 września 1984 r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Imię i nazwisko: Witold Czamara
Facebook: Facebook.com/DonDonatan

Donatan: życiorys

Donatan przyszedł na świat 2 września 1984 roku w Krakowie w polsko-rosyjskiej rodzinie (matka jest Rosjanką, ojciec Polakiem). Początkowo mieszkał w Taganrogu w obwodzie kaliningradzkim.
Produkcją muzyczną zajął się w 2002 roku i od 2006 roku współpracował m.in. z takimi wykonawcami, jak: Gural, Mes, 2cztery7, Paluch, Pezet, Małolat, Wdowa, Pyskaty, PiH, Waldemat Kasta, Onar. W 2006 roku Donatan założył wytwórnię płytową Pokazz Records, jednak zawiesił jej działalność w 2009 roku.
W 2012 roku we współpracy z wytwórnią muzyczną Urban Rec Donatan wydał swój debiutancki album "Równonoc. Słowiańska dusza". Na albumie gościnnie wystąpili: Tomasz Knapik, VNM, Pezet, Góral, Pih, Sokół, Kajman, Borixon, Onar, Trzeci Wymiar, Mes, Paluch, Chada, Słoń, Sobota, Jarecki, Shellerini, Kaczor, Ry23, Rafi, Miuosh, Pelson, Ero, Małpa, Tede, Hukos, Cira. Muzyka na płycie jest hybrydą hip hopu i folkowych melodii. A płyty pochodzą takie przeboje, jak: "Niespokojna dusza", "Z dziada-pradziada, "Z samym sobą". "Równonoc. Słowiańska dusza" uzyskała status diamentowej płyty. Największym sukcesem okazał się jednak hit "Nie lubimy robić", który promował cały krążek. Po raz pierwszy na polskim rynku muzycznym z tak wielką sympatią odbiorców spotkał się mariaż hip-hopu z folklorem. Nie bez znaczenia był też teledysk - grupa pięknych modelek w podkreślających kobiece kształty, stylizowanych na lodowe strojach, w sugestywny sposób ubijała masło czy oblewała się mlekiem. Główną rolę w wideoklipie zagrała 17-letnia wówczas Luxuria Astaroth.

Donatan: współpraca z Cleo

Gdy w 2012 Donatan, jak sam mówi "odkrył" Cleo, zapewnił sobie sukces i popularność na wiele lat. Jego piosenki w połączeniu z charakterystyczną soulową barwą glosu wokalistki okazały się strzałem w dziesiątkę. W 2014 roku Donatan zaprezentował utwór "My Słowianie". To właśnie z tą piosenką razem z Cleo i grupą wyzywająco ubranych modelek reprezentowali Polskę na 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze, gdzie ostatecznie zdobyli czternaste miejsce. Utwór bardzo szybko stał się komercyjnym hitem w Polsce.
W listopadzie 2014 roku Donatan i Cleo wdali wspólny album "Hipe/Chimera". Album stał się podwójnie platynowym, zyskując ogromną popularność w naszym kraju. Pochodzą z niego takie przeboje, jak: "My Słowianie", "Cicha woda", "Slavica", "Ten czas", "Brać", "Sztorm". Gościnnie udział w nagraniach wzięli: Kamil Bednarek, Piotr Sołoducha, Mirosław Ortyński, Miuosh, Sitek, Waldemar Kasta, Borixon, Kajman.

Donatan: życie prywatne

Donatan jest żonaty od 2004 roku.

Zobacz także:

Tede - Maryla Rodowicz - Kamil Bednarek

donatan

Więcej o:

donatan

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.