Daniel Craig

Daniel Craig

Daniel Craig jest brytyjskim aktorem filmowym i teatralnym. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola agenta 007 - Jamesa Bonda. Za "Skyfall" i "Spectre" otrzymał 47 mln $ - zarobił najwięcej spośród wszystkich aktorów wcielających się w rolę Agenta 007.


Data urodzenia: 02.03.1968 r.
Miejsce urodzenia: Chester, Wielka Brytania
Wzrost: 1,78 m.
Nagrody: nagroda BIFA (2000 r.), Critics' Choice (2013 r.)
Związki: Fiona Loudon (1991-1994; rozwód), Rachel Weisz (2011-obecnie; małżeństwo)
Dzieci: Ella Craig (ur. 1992)

Daniel Craig: życiorys

Daniel Craig swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął jeszcze w dzieciństwie. Gdy miał 6 lat, zagrał w szkolnym przedstawieniu pt. "Oliver". W wieku 16 lat przerwał naukę, aby poświęcić się doskonaleniu umiejętności aktorskich. Najpierw uczęszczał do grupy teatralnej National Youth Theatre (NYT) w Manchesterze, a potem, gdy przeprowadził się do Londynu, występował również z grupą NYT. Uczył się w prestiżowej szkole Guildhall School of Music and Drama przy Barbican - studiowały tam takie gwiazdy Hollywood jak Ewan McGregor czy Joseph Fiennes. Studia ukończył w 1991 r., a rok później zadebiutował w serialu "Kroniki młodego Indiany Jonesa" i filmie "Zew wolności".

Daniel Craig: rozwój kariery

Daniel Craig zdobył uznanie dzięki roli w serialu BBC2 "Our Friends in the North", z 1996 r. Natomiast pierwszą nominację do nagrody filmowej (BIFA) otrzymał w 1999 r., za "Okop" (org. "The Trench"), w kategorii: Najlepszy aktor. Rok później triumfował na gali BIFA, zdobywając nagrodę za rolę w filmie "Głosy". Uznanie publiczności przyniosła mu rola w "Lara Croft. Tomb Rider". W kolejnych latach, zagrał m. in. nominowanej do Oscara "Drodze do zatracenia", a także w "Matce", "Przekładańcu" i dramacie "Przetrzymać tę miłość" (za te trzy filmy otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filomwej, w kategorii Nagroda publiczności). W 2005 r. ukazały się aż cztery filmy z gwiazdorem m.in. doceniany przez krytyków "Monachium". Przełom w karierze nastąpił rok później, gdy wcielił się w postać legendarnego Jamesa Bonda. W listopadzie 2006 r. premierę miał 21. film o przygodach agenta 007 "Casino Royal". Craig był pierwszym blondwłosym aktorem, który zagrał Bonda. Za debiut w filmie o Bondzie otrzymał trzy nominacje do nagród: BAFTA, Ifta i Saturna. I chociaż Brytyjczyk zagrał jeszcze w wielu innych filmach m.in. w "Złotym kompasie" (2007 r.), "Opór" (2008 r.) czy "Dziewczynie z tatuażem" (2011 r.), to i tak największą popularność przyniosła mu rola agenta 007. W 2008 r. ukazał się drugi film o Bondzie - "Quantum of Solace". Za "Skyfall" (2012 r.) otrzymał nagrodę Critics' Choice w kategorii "najlepszy aktor w filmie akcji". W 2015 r. swoją premierę miał czwarty film o agencie 007 - "Spectre". Craig jest także jego producentem. Aktor użyczył również swojego głosu w grach komputerowych o Jamesie Bondzie ("Quantum of Solace" - 2007 r, "GoldenEye 007" - 2008 r., "007: Blood Stone" - 2010 r.i "007 Legends" - 2012 r.).

Daniel Craig: kampanie reklamowe

Aktor, w związku z promocją filmu "Spectre", w 2015 r. wziął udział w dwóch kampaniach reklamowych: piwa Heineken oraz zegarków Omega.

Daniel Craig: życie prywatne

Pierwszą żoną Craiga była Fiona Laudon, z którą ma córkę Ellę. Byli małżeństwem zaledwie trzy lata. W latach 1996-2004 był związany z aktorką Heike Makatsch. Po rozstaniu, przez kilka miesięcy romansował z topmodelką Kate Moss. Przez 6. lat jego partnerką była japońsko-amerykańska producentka filmowa Satsuki Mitchell. Zaręczyli się w 2007 r. Ostatecznie rozstali się w 2010 r. Media donosiły, że w 2005 r. spotyka się z Sienną Miller. Aktorka poinformowała w wywiadzie, że są jedynie przyjaciółmi. Po rozstaniu z Mitchell, Craig związał się z aktorką Rachel Weisz. Wzięli cichy ślub w czerwcu 2011 r., po zaledwie kilku miesiącach znajomości (zaczęli spotykać się w grudniu 2010 r.).

Zobacz także:

Rachel Weisz - James Bond - Halle Berry

daniel craig

Więcej o:

daniel craig

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.