Anna Maria Jopek

Anna Maria Jopek

Anna Maria Jopek to polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Współpracowała ze światowej sławy artystami, jak Path Metheny, Makoto Ozone, Richard Bona oraz polskimi gwiazdami sceny jazzowej, między innymi z Tomaszem Stańką, Leszkiem Możdżerem. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Data urodzenia: 14 grudnia 1970 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Facebook: Facebook.com/amjopek
Rodzina: mąż Marcin Kydryński, synowie: Stanisław i Franciszek

Anna Maria Jopek: życiorys

Anna Maria Jopek przyszła na świat 14 grudnia 1970 roku w Warszawie jako córka wokalisty Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze Stanisława Jopka i tancerki Marioli Stankiewicz. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu, następnie studiowała jazz w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Stypendystka Columbia University i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Anna Maria Jopek: kariera

Anna Maria Jopek w 1997 roku reprezentowała Polskę na międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie zaśpiewała utwór "Ale jestem". W tym samym roku ukazał się debiutancki album wokalistki "Ale jestem", który uzyskał status złotej płyty. Muzyka, którą zawierał była mieszanką popu, jazzu, z elementami muzyki etno.
W 1998 roku Jopek wydała album "Szeptem", który zawierał m.in. utwory "Cichy zapada zmrok", "Samba przed rozstaniem". Od samego początku z wokalistką współpracowali wybitni muzycy jazzowi, dlatego w jej utworach znajdowała się przestrzeń na typowo jazzowe formy, miejsce na solówki poszczególnych instrumentów. Rok później ukazała się płyta "Jasnosłyszenie" i album z kolędami "Dzisiaj w Betlejem".
W 2000 roku Anna Maria Jopek wydała album inspirowany polską muzyką ludową, jednak przedstawionej w jazzowej odsłonie "Bosa". Na albumie pojawiły się takie nazwiska, jak Jagodziński, Możdżer, Napiórkowski, Miśkiewicz czy Oleszkiewicz. Dwa lata później ukazała się płyta "Barefoot", która zawierała między innymi utwór "Kołysanka Rosemary" (Krzysztof Komeda), "Szepty i łzy", "Nim słońce wstanie".
W 2002 roku Anna Maria Jopek wydała album ze światowej sławy gitarzystą Pathem Methenym "Upojenie". W tym samym roku ukazało się też "Nienasycenie".
W 2005 roku Anna Maria Jopek powróciła z albumem zawierającym interpretacje piosenek Stinga "Secret" i płytą "Niebo". Dwa lata później ukazało się "ID", na której wystąpił kontrabasista Christian McBride, perkusista Manu Katche, perkusjonalista Mino Cinelu. W 2011 roku pojawiły się trzy albumy: "Haiku", "Polanna", "Sobremesa".
Anna Maria Jopek stała się znana nie tylko w kraju, ale głównie poza jego granicami, koncertując niemal na całym świecie. W 2015 roku została doceniona za swoje wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, który odebrała z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Anna Maria Jopek: życie prywatne

Anna Maria Jopek w 1998 roku wyszła za mąż za podróżnika, autora książek i tekstów, dziennikarza Marcina Kydryńskiego. Mają dwóch synów: Franciszka (ur. 1998 r.) i Stanisława (ur. 2000 r.).

Zobacz także:

Marcin Kydryński - Michał Żebrowski - Grzegorz Turnau

anna maria jopek

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.