Anita Lipnicka

Anita Lipnicka

Anita Lipnicka to polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka. Zaliczana jest do grona najpopularniejszych polskich artystów. Płyty z jej utworami sprzedały się w łącznie ponad dwumilionowym nakładzie.


Pełne imię i nazwisko: Anita Anna Lipnicka
Data urodzenia: 13 czerwca 1975r.
Miejsce urodzenia: Piotrków Trybunalski
Zawód: piosenkarka, autorka tekstów
Gatunek muzyczny: pop rock
Rodzina: córka Pola
Twitter: @AnitaLipnicka
Facebook: facebook.com/AnitaLipnicka

Anita Lipnicka i zespół Varius Manx

Anita Lipnicka na świat przyszła w Piotrkowie Trybunalskim. Swoją karierę w świecie show-biznesu rozpoczynała jako modelka. W 1993 roku została zaproszona przez kompozytora Roberta Jansona do współpracy z jego zespołem Varius Manx. Delikatny, refleksyjny głos Anity świetnie zgrał się z muzyką tworzoną przez Jansona. Pierwsza płyta zespołu nagrana wspólnie z Anitą, a trzecia w dorobku zespołu, odniosła ogromny sukces w Polsce. Płyta "Emu" sprzedała się w nakładzie czterystu tysięcy krążków. Zespół został za nią nagrodzony dwoma Fryderykami, a debiutująca Anita była nominowana do nagrody w kategorii "Najlepsza wokalistka".
W roku 1995 Anita Lipnicka nagrała wraz z zespołem drugi album o tytule "Elf". Zyskał on jeszcze większą popularność niż ich pierwszy krążek. Płyta została nagrodzona trzema nagrodami Fryderyków. Pomimo olbrzymiej popularności zespołu, po tym albumie Anita zakończyła współpracę z Varius Manx i postanowiła występować jako samodzielna wokalistka.

Anita Lipnicka - solowa kariera

Anita Lipnicka wydała pierwszy solowy album w 1996 roku. Nosił on tytuł "Wszystko się może zdarzyć". Krążek pokrył się potrójną platyną, a singiel go promujący, noszący ten sam tytuł co album, na stałe wpisał się w listę największych polskich przebojów.
Druga płyta Lipnickiej to album "To co naprawdę". Ona również okazała się sukcesem i pokryła się złotem.
Anita Lipnicka w 2002 roku nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Wydali wspólnie trzy płyty, a ich znajomość z gruntu zawodowego przeniosła się na grunt prywatny. Ich związek trwał dwanaście lat i zakończył się w 2015 roku. Para ma córkę Polę.

Zobacz także:

John Porter - Kasia Stankiewicz - Robert Janson

anita lipnicka

Więcej o:

anita lipnicka

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.