Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska

Agnieszka Grochowska to polska aktorka filmowa i teatralna, laureatka nagrody filmowej Orzeł i dwóch Złotych Lwów. Szerszej publiczności znana z takich produkcji, jak m.in. "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Tylko mnie kochaj", "W ciemności", "Bez wstydu", "Trzy minuty" czy "Pręgi".

Data urodzenia: 31 grudnia 1979 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 170 cm
Facebook: Facebook.com/grochowska.agnieszka
Rodzina: mąż Dariusz Gajewski, syn Władysław

Agnieszka Grochowska: życiorys

Agnieszka Grochowska przyszła na świat 31 grudnia 1979 roku. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Agnieszka Grochowska: kariera

Agnieszka Grochowska swoją drogę zawodową związała nie tylko z filmem, ale i z teatrem, w którym zadebiutowała w 2001 roku. Zagrała wówczas główną rolę w sztuce "Beatryks Cenci" w Teatrze Telewizji. Od tamtej pory grała na deskach warszawskich teatrów: Teatr Studio, Teatr Mały, Teatr Narodowy, Teatr Nowy Praga, Teatr 2xU/Usta Usta , Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz w Teatrze Telewizji. Wystąpiła w takich spektaklach, jak m.in.: "Rzecz o banalności miłości", "Techniki negocjacyjne", "Antygona", "Król Lear", "Zima", "Mewa", "Bal pod Orłem", "Sługa dwóch panów", "Pozory mylą".
W filmie Grochowska zadebiutowała w 2002 roku, grając małą rolę w dramacie psychologicznym "Alarm". W następnym roku pojawiła się w filmie "Warszawa", natomiast w 2004 roku zagrała Tanię w dramacie obyczajowym "Pręgi", w którym wystąpiła u boku Michała Żebrowskiego, Jana Frycza, Borysa Szyca i Jana Peszka. Za tę rolę została nominowana do Orła, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej i Złotej Kaczki. Kolejne były takie produkcje, jak m.in.: "Weź swoje życie" (2005), "S@motność w sieci" (2006), "Tylko mnie kochaj" (2006), "Hania" (2007), "Mała wielka miłość" (2008).
W 2009 roku Agnieszka Grochowska otrzymała nagrodę Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego za rolę w obrazie "Upperdog". W tym samym roku pojawiła się w filmie "Nie opuszczaj mnie". Za rolę lektorki w dramacie "Trzy minuty. 21:37" została nagrodzona Złotym Lwem.
W 2011 roku Grochowska zagrała w filmie Agnieszki Holland "W ciemności, zdobywając Nagrodę Indywidualną Złote Lwy, w 2012 odebrała nagrodę Orła za swoją rolę w "Bez wstydu", natomiast w 2014 Złotą Kaczkę za rolę Anki w dramacie "Obce ciało".

Agnieszka Grochowska: życie prywatne

W 2004 roku Agnieszka Grochowska wyszła za mąż za reżysera Dariusza Gajewskiego, z którym ma syna Władysława (ur. 2012 r.)

Zobacz także:

Dariusz Gajewski - Robert Więckiewicz - Magdalena Cielecka

agnieszka grochowska

Więcej o:

agnieszka grochowska