Robert Biedroń

Robert Biedroń

Robert Biedroń jest polskim politykiem. Z wykształcenia jest magistrem politologii. Studia ukończył na uniwersytecie w Olsztynie. Zaangażowany w działalność polityczną i społeczną, głównie związaną ze zwiększaniem tolerancji w stosunku do osób homoseksualnych. Od 2014 roku prezydent Słupska.

Imię i nazwisko: Robert Biedroń
Data urodzenia: 13 kwietnia 1976
Miejsce urodzenia: Rymanów
Zawód: politolog, polityk
Facebook: facebook.com/RobertBiedron/
Instagram: @robertbiedron

Robert Biedroń – życiorys

Robert Biedroń urodził się w Rymanowie, a wychował w podkarpackim Krośnie. Biedroń ma troje młodszego rodzeństwa – dwóch braci i siostrę. Rodzice Roberta byli zaangażowani w działalność polityczną – matka działała w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”, natomiast ojciec należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Robert Biedroń uczył się w technikum hotelarskim w Ustrzykach Dolnych. Podczas nauki w technikum i pobytu w internacie zdał sobie sprawę ze swojego homoseksualizmu. W związku z negatywnym nastawieniem osób w szkole do homoseksualizmu, Biedroń zmagał się z kryzysem psychicznym, a nawet myślami samobójczymi. Po ukończeniu technikum podjął studia na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie na kierunku politologia. W czasie studiów zaczął działać w Stowarzyszeniu Lambda. Po uzyskaniu tytułu magistra, rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, jednak nie ukończył tych studiów.

Robert Biedroń – kariera polityczna

Robert Biedroń już w czasie studiów był zaangażowany w działalność społeczną i polityczną. W 2000 roku razem z Bartoszem Żurawieckim założył organizację walczącą z uprzedzeniami i stereotypami dotyczącymi osób homoseksualnych. Rok później założył Kampanię Przeciw Homofobii, której był prezesem przez kolejnych osiem lat.
W 2002 roku Biedroń kandydował w wyborach samorządowych do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, jednak nie otrzymał mandatu. W 2005 roku kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych. W 2014 roku Robert Biedroń został prezydentem Słupska.

Robert Biedroń

Więcej o:

Robert Biedroń

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.