Jolanta Kwaśniewska w "Gali" szczerze o starości. Były też wspomnienia: Ola spała z nami, słuchała bajek, pichciła ze mną w kuchni

Starość nie jest tematem rozmów, które z reguły czyta się w kolorowych magazynach, tym bardziej zaskakujący jest wywiad z Jolantą Kwaśniewską w najnowszej "Gali". Fundacja byłej Pierwszej Damy właśnie przygotowuje kampanię DługoWIECZNI, której głównym celem jest zadbanie o godne życie osób starszych.

"Co ta Kwaśniewska wie na temat starości i problemów emerytów", ironizuje sama Jolanta Kwaśniewska w rozmowie. Jednak sama zetknęła się z nim, kiedy towarzyszyła ojcu w ciężkiej chorobie, przed jego śmiercią.

Spędziłam wiele godzin w szpitalach. Obserwowałam, jaką opiekę mają osoby starsze. To były dla mnie traumatyczne doświadczenia. Spędzałam u taty dużo czas i obserwowałam, jak pielęgniarka, mimo wzywania jej przez starszego mężczyznę, który leżał w tym samym pokoju nie przychodziła przez wiele godzin - wspomina Kwaśniewska.

Skan z 'Gali'

Kwaśniewska w tym roku skończy 60 lat, jednak "nie czuje się staro", ponieważ już od wielu lat przygotowuje się do jesieni życia.

Wiem, że pogarszający się wzrok, częsty ból stanie się również i moim udziałem. (...) Ale w programach mojej fundacji podkreślam, że do tego etapu życia można się dobrze przygotować. (...) Dbając o kondycję. (...) Ja ćwiczę codziennie.(...). Ale to co, co mnie najbardziej przeraża to choroby demencyjne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zorganizowałam sobie zajęcia z języka angielskiego i uczę się codziennie nowych słówek.

Problemy ze zdrowiem to jednak tylko jeden z aspektów starości. W rozmowie z "Galą" Kwaśniewska zwraca uwagę na także na wiele innych kwestii, z których jedną z najbardziej ważkich wydaje się wykluczenie społeczne. Okazuje się, że nie jest to obcy problem nawet dal znanych osób, zwłaszcza kobiet.

Wiem od wielu kobiet, między innymi aktorek czy znanych kobiet biznesu, że proponuje im się wywiad z zastrzeżeniem: "Na okładkę pani nie chcemy. Kobieta w tym wieku się nie sprzeda". Dlaczego? Bo ma zmarszczki?! (...) Nie dajmy się zwariować! Coś tu jest nie tak. Dlaczego w naszej kulturze kobieta po czterdziestce zostaje przesunięta na margines życia społecznego - mówi dalej.

Starsze osoby wykluczane są także ze świata mody.

Chciałabym zaapelować do nich [projektantów mody - przyp. red.]: szyjcie rzeczy dla każdej grupy wiekowej! Chcę się czuć komfortowo i odpowiednio do mojego wieku. Bieganie po sieciówkach już mnie nie kręci. (...) Bardzo często wśród młodych osób nie ma przyzwolenia, żeby starsze osoby podążały za obecną modą, nawet jeśli mają odpowiednią sylwetkę.

Skan z 'Gali'

Rozmowa o przemijaniu stała się jednak także przyczynkiem do krótkiej retrospekcji. Choć w 1981 roku warunki materialne pary nie były tak dobre jak obecnie, to jednak okres narodzin córki i początków wspólnego życia z mężem wspomina niezwykle ciepło.

Mieliśmy puste mieszkanie, na podłodze płytki PCV, sznurek, na którym wisiały nasze rzeczy - zamiast szafy, i dwa materace na podłodze.  (...) Ola spała z nami, słuchała bajek opowiadanych przez nas, pichciła ze mną w kuchni. (...) Dla Oli, żeby miała coś słodkiego, odparowywałam słodzone mleko zagęszczane - opowiadała dalej.

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy są małżeństwem od 36 lat i uchodzą za jedną z najbardziej lubianych par w Polsce. Jednak ich związek był wystawiany na niejedną próbę. Jedną z "rywalek" żony była polityka.

Pamiętam, że kiedy mąż był posłem, co tydzień w niedzielę zamiast jeść śniadanie ze mną i Oleńską, pędził do Moniki Olejnik do Radia Zet. W biegu obiecywał, że ugotuje nam obiad.

karo

Pobierz nową aplikację Plotek.pl Buzz na telefony z Androidem

Więcej o: