To z pewnością niełatwy czas dla brytyjskiej rodziny królewskiej. 5 lutego Pałac przekazał, że u króla Karola III zdiagnozowano nowotwór, a monarcha jest poddawany leczeniu. Od tego czasu władca tronu znacznie rzadziej pojawia się publicznie, a przy wypełnianiu obowiązków zastępują go najbliżsi - w szczególności królowa Camilla. 6 marca król Karol III po przerwie znów wziął udział w oficjalnym wydarzeniu, podejmując w Pałacu Buckingham ambasadorów Algierii i Mauretanii. Na zdjęciu ze spotkania widać, że dłonie, a zwłaszcza palce monarchy, są mocno opuchnięte. Z czego może to wynikać? Zapytaliśmy o to dr. Łukasza Durajskiego.
Dr Łukasz Durajski w rozmowie z Plotkiem przekazał, co jest możliwą przyczyną niepokojącego wyglądu rąk monarchy. "W przypadku króla Karola III bardzo prawdopodobnym jest obrzęk limfatyczny" - mówi ekspert.
Zastój limfy jest przewlekłym schorzeniem, polegającym na kumulacji nadwyżki płynu chłonnego w tkankach, co prowadzi do powstania opuchlizny. System limfatyczny, będący integralną częścią mechanizmu obronnego organizmu, odgrywa kluczową rolę dla zdrowia immunologicznego. Limfa to płyn, który przepływa przez ten system
- komentuje lekarz. Dodał także, że zwykle powstanie zastoju limfy ma związek z zablokowaniem przepływu w układzie limfatycznym, a problem najczęściej występuje w jednej z kończyn, choć może objąć także obie. "Mimo że zastój limfy nie poddaje się całkowitemu wyleczeniu, możliwe jest zniwelowanie objawów dzięki właściwie dobranym metodom terapeutycznym" - dodaje dr Durajski.
Lekarz zwraca uwagę, że zastój limfatyczny może nastąpić m.in. po operacyjnym usunięciu guzów lub radioterapii. "Zwłaszcza w przypadku raka piersi czy narządów płciowych, jak również po zabiegach na naczyniach, urazach, czy u osób z przewlekłą niewydolnością żylną" - podkreśla. "Czasami obrzęk limfatyczny może wskazywać na zaatakowanie węzłów chłonnych przez raka, co określane jest jako złośliwy obrzęk limfatyczny" - mówi nam ekspert.
Król Karol III do pełnienia obowiązków nie wrócił jednak na długo. W drugim tygodniu marca jego żona zrobiła sobie krótki odpoczynek, ale już 11 marca królowa Camilla znów pojawi się publicznie. Z okazji Dnia Wspólnoty Narodów przybędzie do opactwa westminsterskiego. To jednak nie wszystko. 28 marca zastąpi króla Karola III także podczas uroczystości Royal Maundy. To pierwsza taka sytuacja w historii brytyjskiej rodziny królewskiej.