Król Karol III wygłosił mowę, w której czule wspomniał o swojej matce. Docenia jej służbę

Król Karol III po raz pierwszy od momentu koronacji rozpoczął swym przemówieniem sesję parlamentu. Mowa tronowa poruszyła wielu, szczególnie przez to, że monarcha wspomniał w niej o królowej Elżbiecie II.

Król Karol III we wtorek 7 listopada przedstawił zarys planów legislacyjnych obecnego brytyjskiego rządu. Warto zaznaczyć, że przemowa nie stanowi odzwierciedlenia wizji monarchy. Została przygotowana przez premiera Rishiego Sunaka. Zawarto w niej jednak wspomnienie dotyczące królowej Elżbiety II. Co dokładnie powiedział jej syn?

Zobacz wideo Rodowicz wspomina wpadkę z królową

Król Karol III w mowie wspomniał o matce. Kontynuacja tradycji

Odczytanie przemówienia przez monarchę to szczególny moment dla Brytyjczyków. Ta tradycja praktykowana jest od lat. Podczas podróży króla z pałacu Buckingham do Westminsteru wstrzymywany jest ruch w centrum Londynu. Na miejscu wydarzenia na monarchę czekają parlamentarzyści. Król Karol III został ubrany w szaty królewskie, a następnie zasiadł na tronie w Izbie Lordów, co wcześniej praktykowała jego matka. Nie mógł o niej nie wspomnieć podczas wtorkowego przemówienia. - Mając na uwadze dziedzictwo służby i oddania temu krajowi pozostawione przez moją ukochaną matkę, zmarłą królową, wygłaszam to, pierwsze przemówienie królewskie od ponad 70 lat - powiedział król Karol III. Oddał tymi słowami hołd królowej Elżbiecie II, która po raz pierwszy otworzyła ceremonię parlamentarną w 1952 roku. Monarchini wypowiadała się w ciepłych słowach na temat swojego ojca, króla Jerzego VI. 

Król Karol III, Królowa Małżonka CamillaKról Karol III, Królowa Małżonka Camilla Król Karol II otworzył sesję parlamentu, https://www.youtube.com/watch?v=zkPKPEzNL70

Królowa Elżbieta II odeszła rok temu. Co powiedział jej syn z racji pierwszej rocznicy śmierci?

Matka króla zmarła 8 września 2022 roku. Dożyła 96 lat i była władczynią, która panowała nad Zjednoczonym Królestwem najdłużej w historii. Rządziła bowiem 70 lat. Odeszła w Balmoral w otoczeniu bliskich, a panowanie po niej przejął jej syn Karol. W oficjalnym oświadczeniu wydanym z racji pierwszej rocznicy śmierci królowej, obecny władca wspomniał krótko o dokonaniach matki. - Obchodząc pierwszą rocznicę śmierci Jej Królewskiej Mości i mojego wstąpienia na tron, z wielkim uczuciem wspominamy jej długie życie, oddaną służbę i wszystko, co znaczyła dla tak wielu z nas. Jestem także głęboko wdzięczny za miłość i wsparcie, jakie okazano mojej żonie i mi w tym roku, gdy dokładamy wszelkich starań, aby wam wszystkim służyć - wygłosił król Karol III, o czym więcej pisaliśmy tutaj. Po zdjęcia dotyczące tematu zapraszamy do galerii.

Król Karol IIIKról Karol III Król Karol III otworzył sesję parlamentu, https://www.youtube.com/watch?v=zkPKPEzNL70

Więcej o:
Copyright © Agora SA