Modelka Paulina Porizkova uderza w rosyjską propagandę. "Jako dziecko byłam zindoktrynowana"

Coraz więcej znanych osób zajmuje stanowisko wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Głos w sprawie zabrała także czeska modelka Paulina Porizkova. Kobieta stwierdziła, że doskonale zna rosyjską propagandę.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Paulina Porizkova to czesko-amerykańska modelka i aktorka. Porizkova urodziła się w 1965 roku w Prościejowie, w ówczesnej Czechosłowacji. Była najmłodszą modelką, która trafiła na okładkę "Sports Illustrated Swimsuit Edition". Miała wtedy jedynie 18 lat. Podczas swojej kariery została dwukrotnie umieszczona przez magazyn "People" na liście 50. najpiękniejszych osób na świecie. Natomiast "Harper's Bazaar" nazwał ją jedną z dziesięciu najpiękniejszych kobiet roku 1992. Na Instagramie Paulina Porizkova zaznacza, że obecnie spełnia się głównie jako pisarka. Jej profil społecznościowy obserwuje ponad 700 tysięcy użytkowników. W jednym z ostatnich postów Czeszka postanowiła odnieść się do trwającej wojny w Ukrainie i pokazać, co myśli o rosyjskiej propagandzie.

Zobacz wideo Duda podczas konferencji z Kamalą Harris. "Razem z całym wolnym światem stoimy po stronie Ukrainy"

Paulina Porizkova: Jako dziecko byłam zindoktrynowana przez radziecką propagandę

Post Porizkovej został skierowany do "wszystkich nowych rosyjskich trolli". Kobieta wróciła wspomnieniami do lat swojego dzieciństwa, które spędziła w Czechosłowacji. 

Dzieciństwo spędziłam w kraju okupowanym przez Związek Radziecki. Rozumiem propagandę. W szkole uczono nas, że Rosjanie są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i chcą wyzwolić nas z opresji. Opresji, która nigdy nie została jakoś określona. Jako dziecko byłam zindoktrynowana, a moim największym marzeniem było zobaczyć Lenina w trumnie. Recytowałam rosyjski wiersz w pierwszej klasie i wygrałam nagrodę. Prasa była ocenzurowana. Dobrze wiem, co się dzieje, gdy widzisz tylko wycinek całego obrazka. Staje się całym twoim światem. Bez porównania nic więcej nie wiesz.
 

Modelka dodała także, że podziwia rosyjskich obywateli protestujących przeciwko wojnie i narażających swoje życie, pracę i reputację. Do postu dołączyła też kolaż zdjęć. Na jednej fotografii widzimy jej zdjęcie po obróbce graficznej, a na drugim rzeczywiste ujęcie. 

Plotek.pl jest dla Was i dla Was piszemy o rozrywce. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.