Julia Sobczyńska: Miałam chłopaka na siłę. Uczestniczka "Top Model" w kampanii dedykowanej młodzieży LGBT+

Julia Sobczyńska i jej narzeczona, Judyta Mliczek, wzięły udział w kampanii Grupy Stonewall, zwracającej uwagę na krytyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce. Uczestniczka "Top Model" opowiedziała, jak przeżyła okres dorastania jako osoba nieheteronormatywna.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Cała Polska usłyszała o Julii Sobczyńskiej za sprawą jej udziału w dziesiątej edycji "Top Model". Chociaż uczestniczka modowego show ostatecznie zajęła w finale trzecie miejsce, na stałe zapisała się na kartach historii programu. Sobczyńska za kulisami produkcji oświadczyła się bowiem swojej ukochanej, Judycie Mliczek. Dziewczyny są razem już od ponad trzech lat. Nie ukrywają, że są bardzo szczęśliwe, jednak finalistka "Top Model" nie zawsze czuła się komfortowo ze swoją orientacją. Narzeczone podczas rozmowy zorganizowanej w ramach kampanii Grupy Stonewall "Bal" wyznały, że obydwie próbowały w przeszłości związków z mężczyznami.

Zobacz wideo Julia Sobczyńska oświadczyła się ukochanej

Julia Sobczyńska i Judyta Mliczek o doświadczeniach z okresu dorastania

Julia Sobczyńska wyznała, że starając się dopasować, jako nastolatka próbowała mieć chłopaka. Od początku czuła jednak, że robi to na siłę i coś jest nie w porządku. Przyznała, że w ten sposób chciała zadowolić rodziców.

Gdy byłam z chłopakiem, wszystko mnie wysysało od środka. Próbowałam się uśmiechać, być szczęśliwą nastolatką, a jak wracałam do domu, to chciało mi się płakać - mówi modelka.

Ukochana Sobczyńskiej dodała, że ma za sobą bardzo podobne doświadczenia.

Też próbowałam mieć chłopaków na siłę i nawet jak się z jednym całowałam, to nic nie czułam - wyznała Judyta Mliczek.

Uczestniczka "Top Model" przyznała, że wyrzucała sobie, dlaczego to właśnie na nią trafiło. Sobczyńska wspomina też trudną rozmowę z mamą, która na wieść o tym, że jej córka jest lesbijką, rozpłakała się i powiedziała, że to jej wina.

Byłam jeszcze bardziej smutna, że ona płacze przeze mnie, bo ja nie jestem za***istym dzieckiem, takim "normalnym" - opowiedziała.

Julia Sobczyńska podkreśliła, że cieszy się, że okres dojrzewania ma już za sobą, a z biegiem czasu czuje się szczęśliwsza z tym, kim jest. Modelka zaznacza, że jej zdaniem kluczowe jest otwarte opowiadanie o emocjach i doświadczeniach.

Nawet jeśli spotkamy się z krytyką, z hejtem, to tej drugiej osobie coś zostanie w głowie (...) To jest jak efekt domina, jeśli jedna osoba jest w stanie wstać i o tym powiedzieć, to motywuje całą resztę. Super są te parady, które dają tę siłę i super są ludzie, którzy nie boją się mówić o tym, że lubią tę samą płeć - dodała.
 

Rozmowa dziewczyn, którą można obejrzeć powyżej, to element kampanii Grupy Stonewall pod nazwą "Bal" - jej hasło przewodnie brzmi "Jesteśmy dobrzy w byciu razem". Kampania skierowana jest do młodzieży LGBT+ i zwraca uwagę na alarmujące informacje o kondycji psychicznej osób należących do tej grupy. To właśnie na młodych ludziach najbardziej odbija się dyskryminacja osób LGBT+. Z danych przedstawionych przez Grupę Stonewall wynika bowiem, że trzy czwarte uczniów LGBT+ deklaruje, iż miewa myśli samobójcze, a 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Nie mogą też liczyć na pomoc w szkole, bo aż 80 proc. nastolatków LGBT+ nie ujawnia przed nauczycielami orientacji i/lub tożsamości płciowej.

Stowarzyszenie Grupa Stonewall, na co dzień zajmujące się m.in. udzielaniem bezpłatnej pomocy psychologicznej LGBT+, postanowiło zweryfikować deklarację wielkopolskiego kuratora oświaty, który stwierdził, że osoby LGBT+ nie są dyskryminowane w poznańskich szkołach.

Opublikowaliśmy prostą ankietę, w której poprosiliśmy osoby LGBT+ o podzielenie się doświadczeniami z polskich szkół. W 24 godziny wypełniło ją ponad 500 osób. Historie były bardzo przejmujące - mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.
"Najlżejsze" dotyczyły słownych zaczepek i wyzywania. Najtrudniejsze opowiadały o latach terroru, przemocy fizycznej i seksualnej. Na pytanie o pomoc ze strony nauczycieli osoby najczęściej odpowiadały - nie było jej, lub była nieskuteczna - dodaje.

W odpowiedzi na zebrane informacje Grupa Stonewall stworzyła kampanię "Bal", w ramach której powstała seria filmików. Dorosłe osoby LGBT+ rozmawiają w nich o doświadczeniach i wsparciu, na które mogły liczyć w okresie dorastania. Oprócz Julii Sobczyńskiej wypowiadają się także m.in. aktywistka Maja Heban, Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński z VIP Team oraz youtuber Dawid Myśliwiec. Kulminacją kampanii jest tytułowy voguingowy  Bal, który odbędzie się online 29 maja.

Więcej informacji o samej kampanii, a także o tym, gdzie szukać wsparcia i jak można pomóc, znajduje się na stronie bal.grupa-stonewall.pl.

Więcej o: