Bruce Willis cierpi na afazję. Stwierdzono ją też u Stone i Clarke. "Poczułam, że elastyczna opaska ściska mój mózg"

Rodzina Bruce'a Willisa przekazała w oświadczeniu, że legendarna gwiazda amerykańskiego kina kończy karierę. Powodem okazała się afazja, którą zdiagnozowano u aktora. Na zaburzenie, którego źródłem jest uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnej za język, cierpią również inne gwiazdy związane z aktorstwem.

Więcej o zaburzeniach funkcji mózgu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Bruce Willis przechodzi na aktorską emeryturę. Okazało się, że głównym powodem tej decyzji jest afazja. W środowisku filmowym o problemach zdrowotnych aktora mówiło się od dłuższego czasu, jednak on sam publicznie nie poruszał tego tematu. Dopiero jego rodzina w oświadczeniu rzuciła nowe światło na te doniesienia. Afazja jest poważną chorobą zaburzającą funkcje mowy. Informacje o chorobie pozwalają także zrozumieć, dlaczego od kilku lat legenda kina zaczynała przyjmować coraz gorsze role z niewielką ilością tekstu. Jednak nie tylko on zmaga się z tym zaburzeniem. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kultowe sceny, w których aktorzy nie musieli grać. Przypadek zrobił swoje. U Leonarda DiCaprio polała się krew

Zobacz wideo Śmierć Ledgera łączono z rolą "Jokera". Jakubik po "Wołyniu" miał koszmary. Granie w tych filmach przypłacili zdrowiem

Nie tylko Bruce Willis. Te gwiazdy również cierpią na afazję

Sam aktor nie odniósł się do informacji na temat swojej diagnozy, ale jego córka, Rummer Willis, opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym wyjaśnia powody trudnej decyzji ojca:

Niesamowici fani Bruce’a, jako rodzina chcielibyśmy podzielić się informacją, że nasz ukochany Bruce doświadcza pewnych problemów zdrowotnych i niedawno zdiagnozowano u niego afazję - chorobę, która wpływa na jego zdolności poznawcze. W związku z tą sytuacją, po dużym namyśle Bruce kończy swoją karierę, która tak wiele dla niego znaczyła.

Bruce WillisBruce Willis Charles Sykes / Charles Sykes/Invision/AP

Fani aktora zauważyli, że Willis od kilku lat zaczął grywć w coraz mniej udanych produkcjach i był obsadzany w coraz mniej wymagających rolach, na co w świetle nowych wydarzeń z pewnością wpływała choroba. 

Rodzina nie wspomniała o udarze mózgu lub uszkodzeniu mózgu, jako źródłach choroby, więc możliwe jest, że aktor doświadcza pierwotnie postępującej afazji, stanu neurodegeneracyjnego, który może wpływać na język i funkcje poznawcze - powiedziała w rozmowie z portalem Insider logopeda, Brooke Lang.

Emilia Clarke przyznała, że zmagała się z afazją podczas pracy na planie pierwszego sezonu "Gry o Tron". U aktorki wykryto tętniaka. 

Mój trener podczas ćwiczeń na planie kazał mi ułożyć się w pozycji deski i od razu poczułam, że elastyczna opaska ściska mój mózg. Próbowałam zignorować ból, ale po prostu nie mogłam. W pewnym stopniu wiedziałem, co się ze mną dzieje: mój mózg był uszkodzony - napisała w eseju dla "The New Yorker", który opublikowano w 2019 roku.

Gwiazda miała wykonywany rezonans magnetyczny. Dowiedziała się, że doznała krwotoku podpajęczynówkowego (SAH), który jest spowodowanym krwawieniem do przestrzeni otaczającej mózg. Po operacji Clarke zdała sobie sprawę, że najbardziej ucierpiała jej zdolność mowy i miała problem z przypomnieniem sobie swojego imienia.

Bezsensowne słowa wypłynęły z moich ust i wpadłem w ślepą panikę. Nigdy nie doświadczyłam takiego strachu, poczucia zbliżającej się zagłady. Jestem aktorką, muszę zapamiętać swoje kwestie. Teraz nie mogłam sobie przypomnieć swojego imienia - pisała.

Aktorka po operacji przez jakiś czas przebywała w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Ujawniła, że w jej przypadku afazja minęła po tygodniu. Po wyjściu ze szpitala założyła organizację charytatywną "Same You", która pomaga osobom po udarach i urazach mózgu.

Emila ClarkeEmila Clarke AP

Randy Travis jest gwiazdą muzyki country. Wokalista w 2013 roku doznał udaru mózgu, który tymczasowo odebrał mu zdolność wyraźnego mówienia i chodzenia bez użycia laski. Od tamtej pory również zmaga się z afazją. Artysta w 2019 roku wydał książkę "Forever and ever, amen" ze wspomnieniami, w której opisał, jak postępowała choroba w jego przypadku.

Chciałem krzyczeć najgłośniej, jak umiałem, ale żadne słowa nie powstały, żaden dźwięk nie wydobył się z moich ust. Pojedyncza łza spłynęła z mojego oka po twarzy. Ścisnąłem rękę Mary. Ona wiedziała. Oboje wiedzieliśmy, że moje życie jest w rękach Boga - ujawnił Randy Travis w książce.

W 2021 roku wokalista wydał swoją pierwszą piosenkę od czasu udaru (we współpracy z Drew Parkerem). Utwór zatytułował "There's a New Kid in Town". 

Nie tylko Bruce Willis. Te gwiazdy również cierpią na afazjęNie tylko Bruce Willis. Te gwiazdy również cierpią na afazję Fot. Instagram/ therandytravis

Sharon Stone doświadczyła afazji po udarze, do którego doszło w 2001 roku. Aktorce dawano jeden procent szans na przeżycie. Została przewieziona do szpitala, a krwotok mózgowy trwał dziewięć dni. Gwiazda musiała na nowo uczyć się mówić. 

Mojemu ciału zajęło dwa lata, aby dojść do siebie. Wydaje się, że zmieniło się całe moje DNA. Zmieniła się moja sylwetka, a nawet moje alergie pokarmowe są inne - powiedział w rozmowie z "Harper's Bazaar" w 2015 roku.

Sharon Stone nie ukrywa, że trudne chwile tylko ją wzmocniły i sprawiły, że zaczęła jeszcze ciężej pracować, "aby otworzyć inne części mózgu". Przyznała również, że po udarze "stała się bardziej inteligentna emocjonalnie". 

Sharone StoneSharone Stone EAST NEWS

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: