Gdzie pochowana jest Diana? Grób "księżnej ludzkich serc" przez lata wyglądał na zaniedbany

25 lat temu w nieszczęśliwym wypadku samochodowym w paryskim tunelu D'Alma zginęła księżna Diana. Uwielbiana przez Brytyjczyków księżna została pochowana na terenie rodzinnej posiadłości. Wyspa Althorp była jednak miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i fanów. Pojawiły się zatem spekulacje na temat tajemniczego miejsca pochówku matki Harry'ego i Williama.

Miejsce spoczynku Lady Di przez lata pozostało nieoczywiste. Oficjalnie przekazano, że ciało Diany Spencer złożono na wyspie Althorp, znajdujące się na terenie rodzinnej posiadłości Spencerów. Było to ukochane przez księżną miejsce, z którym wiązała wiele wspomnień. Pojawiły się jednak spekulacje, że trumna jest pusta, a ciało Lady Di pochowane jest w kościele St. Mary w Oxfordzie. 

Księżna Diana23. rocznica śmierci księżnej Diany. Brytyjczycy nie wierzą, że to był wypadek. "Diana mogłaby żyć"

Zobacz wideo

Gdzie pochowana jest księżna Diana?

31 sierpnia 1997 r. o godz. 0.18 doszło do nieszczęśliwego wypadku. Diana Spencer, Dodi, Henri Paul oraz ochroniarz Al-Fayedów, Trevor Rees-Jones wsiedli do samochodu, a zaledwie po pięciu minutach przytrafiła się tragedia w jednym w paryskich tuneli. Auto uderzyło w 13 filar Pont D'Alma, księżna nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa, doznała poważnych obrażeń wewnętrznych. Przez kilka kolejnych godzin walczyła o życie, jednak około czwartej nad ranem lekarze poinformowali o zatrzymanej reakcji serca. 

Wiadomość o śmierci księżnej wstrząsnęła całym światem jak i rodziną królewską. Najbliżsi postanowili, że miejsce spoczynku Lady Di powinno być miejscem spokojnym, gdzie zazna spokoju. Przez lata jednak miejsce spoczynku "królowej ludzkich serce" pozostało nieoczywiste. Oficjalnie ogłoszono więc, że ciało Diany Spencer złożono na wyspie Althorp, znajdujące się na terenie rodzinnej posiadłości Spencerów. Księżna darzyła to miejsce szczególną sympatią oraz często wracała tu wspomnieniami. Powstało wiele teorii spiskowych na temat miejsca spoczynku księżnej. Popularną tezą stała się informacja, że ciało przyszłego króla pochowano w kościele St. Mary w Oxfordzie, a trumna w Althorp jest pusta. 

Miejsce spoczynku księżnej Diany

Grobowiec Diany otacza 36 drzew, które mają symbolizować każdy rok jej życia. Miejsce spoczynku księżnej otaczają jej ulubione kwiaty - tulipany, angielskie białe róże i niezapominajki. Mówi się, że mauzoleum najpiękniej wygląda wiosną, jednak jakiś czas temu w sieci zostały opublikowane zdjęcia, które temu przeczą. 

Księżna DianaLekarz, który ratował księżną Dianę, wspomina jej ostatnie chwile. "Walczyliśmy z całych sił"

Na zdjęciach, które trafiły do sieci, widać obrośnięty mchem grób księżnej Diany, zasłonięty drzewami. Miejsce sprawia wrażenie opuszczonego i zapomnianego. Reakcja społeczeństwa wywołał medialny spór dotyczący zaniedbania grobowca księżnej. Wątpliwości rozwiał rzecznik prasowy rodu, który w oficjalnym komunikacie poinformował: 

Na terenie parku jest 14 pamiątkowych kamieni, które mimo starań, w naturalny sposób wrastają w krajobraz. Wyspa zaś, na której położona jest kolumna i grób Diany porośnięta jest starymi drzewami, które zapewniają prywatność grobu. Jednak ich gałęzie zasłaniające kolumnę i opadłe liście są sukcesywnie usuwane.

Brat Lady Di, Charles Spencer opublikował także fotografię mauzoleum w mediach społecznościowych. Tak aktualnie prezentuje się miejsce spoczynku "królowej ludzkich serc". 

Więcej o: