Królowa Elżbieta wygłosiła orędzie do narodu. To wyjątkowy moment w historii Wielkiej Brytanii. ''Powrócą lepsze dni''

Królowa Elżbieta II w niedzielę wieczorem wygłosiła specjalne orędzie do narodu. Tematem jej wystąpienia była szerząca się pandemia koronawirusa.

Przejmujące przemówienie królowej Elżbiety II bez wątpienia zapisze się na kartach historii. To czwarty raz w ciągu 68-letniego panowania monarchini, gdy ta zdecydowała się na wygłoszenie nadzwyczajnego orędzia skierowanego do Brytyjczyków. Ostatni raz zabrała głos w 2002 roku po śmierci Królowej Matki, Elżbiety Bowes-Lyon, przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 roku i po wybuchu wojny w Iraku w 1991 roku. 

Królowa Elżbieta II wygłosiła specjalne przemówienie

93-letnia monarchini w swoim orędziu podziękowała pracownikom służby zdrowia, opieki społecznej i wszystkim tym, którzy mają realny wpływ na obecną sytuację w Wielkiej Brytanii. Doceniła również zaangażowanie obywateli, którzy w tym trudnym czasie przebywają w domach i unikają kontaktu z innymi, by minimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń. Zasygnalizowała również wsparcie dla wszystkich, którzy objęci zostali domową kwarantanną.

Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i niezachwiani, to uda nam się ją pokonać.

Królowa Elżbieta II zaapelowała do Brytyjczyków, by pozostali zjednoczeni i zdeterminowani w tym trudnym czasie. Chociaż Wielka Brytania zmagała się z wieloma trudnościami, to zdaniem królowej pandemia koronawirusa stanowi zupełnie inne wyzwanie. Monarchini wyraziła przekonanie, że w przyszłości Brytyjczycy będą dumni z tego, jak zareagowali na globalny kryzys.

Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj.
 

Królowa Elżbieta ubrana była w zieloną suknię, a jak powszechnie wiadomo, zieleń to kolor nadziei. W trakcie przemówienia dodała otuchy wszystkim tym, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii. Zaapelowała również o spokój i rozwagę. 

Uda nam się - i ten sukces będzie należał do każdego z nas. Powinniśmy pocieszać się, że choć mamy jeszcze więcej do przetrzymania, powrócą lepsze dni: znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy - dodała.

Królowa Elżbieta od połowy marca przebywa wraz z księciem Filipem na zamku w Windsorze. Podczas nagrania przemówienia przez brytyjską stację BBC zachowane zostały zachowane najwyższe środki ostrożności. Przemówienie zarejestrował jeden operator kamery, który był ubrany w ochronny strój i zachował bezpieczną odległość od monarchini. 

KK

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.