Polak, który czesał Edith Piaf, Brigitte Bardot i królową. Antoni Cierplikowski zdobył międzynarodową sławę

Antoni Cierplikowski stał się jednym z najbardziej znanych fryzjerów na świecie. Wizjoner, twórca nowych trendów oraz bliski przyjaciel gwiazd i polityków. Kim był ten wybitny Polak?

Antoni Cierplikowski był pasjonatem fryzjerstwa i prawdziwym wizjonerem swoich czasów. O jego fryzury biły się gwiazdy na całym świecie, wytwórnie filmowe, a także koronowane głowy. Nie bez powodu zwany był "królem fryzjerów - fryzjerem królów".

Zobacz wideo Ostatnio wielką metamorfozę przeszła Zofia Zborowska

Polak, który czesał największe gwiazdy

Antoni Cierplikowski, pseudonim artystyczny Antoine, urodził się 24 grudnia 1884 roku w Sieradzu. Pochodził z biednej rodziny, a pierwszą styczność z fryzjerstwem miał już w wieku 11 lat. Zaledwie sześć lat później podjął odważną decyzję i postanowił szkolić się w Paryżu. Dzięki swojej ciężkiej pracy otworzył pierwszy salon fryzjerski przy ulicy Cambon 5 w Paryżu, w samym centrum stolicy Francji.

Jego sława z każdym rokiem była większa, a klientkami zostały bardzo znane osobowości. To właśnie on sprawił, że fryzura na tzw. chłopczycę stała się najbardziej modnym trendem w latach międzywojennych. Cierplikowski rozpowszechnił również kompleksową obsługę, która przypomina dzisiejsze salony piękności. Trzeba podkreślić, że jak na tamte czasy, było to niezwykle rzadkie. Klientka, która zaglądała do salonu miała myte, ścinane, farbowane i czesane włosy. Dodatkowo oferowane jej były usługi manikiurzystki, masażystki i makijażystki.

Do najbardziej znanych klientek Cierplikowskiego należały Josephine Baker, Edith Piaf czy Brigitte Bardot. Włosy zniszczone ciągłymi zabiegami przy sesjach zdjęciowych i na planach filmowych nie były dla niego żadnym problemem. Nadzorował także fryzury w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI, czyli ojca królowej Elżbiety II.

Antoni nigdy nie zapomniał o Polsce i swoim rodzinnym mieście. Podobno, kiedy wiele lat później ponownie odwiedził Sieradz, z prywatnego samolotu zrzucał świeże kwiaty. Jego zakłady fryzjerskie mieściły się na całym świecie, od USA po Australię. Zmarł 5 lipca 1976 roku, a rodzina, przyjaciele i fani pożegnali go na oficjalnej gali zorganizowanej w Theatre Champs Elyses w Paryżu.

Do dziś w Sieradzu organizowany jest na jego cześć Open Hair Festiwal, a w 2015 roku na rynku miasta stanął jego pomnik.

Antoni CierplikowskiAntoni Cierplikowski EastNews

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.