Tajemnice peelingów enzymatycznych

Poznaj tajemnice peelingów enzymatycznych. Wyróżniają się łagodnym i przede wszystkim skutecznym działaniem. Koniecznie powinnaś je wypróbować.

Złuszczanie martwego naskórka jest ważnym elementem pielęgnacji twarzy. Rozjaśnia skórę, przywraca jej dobre dotlenienie, zapobiega przesuszaniu się i usuwa nieestetyczne, suche skórki. Pozwala też zapobiec powstawaniu zaskórników i zmniejsza zaczerwienienia. Jednak peeling niejedno ma imię. Każdy z jego rodzajów jest dedykowany innej skórze i innym potrzebom, a ostateczną decyzję trzeba podjąć samemu, w oparciu o znajomość swojej skóry. Peelingi enzymatyczne wyróżniają się łagodnym działaniem, co nie znaczy absolutnie, że nie są skuteczne. Do pielęgnacji jakiego typu cery najlepiej się sprawdzają i na czym polega ich specyficzne działanie?

Krótki przegląd peelingów

Wszelkie powszechnie dostępne peelingi do twarzy można podzielić na powierzchniowe oraz głębokie. Te pierwsze działają na naskórku, złuszczając jego zrogowaciałe warstwy. Do tej grupy należą:

  1. peelingi mechaniczne,
  2. peelingi enzymatyczne,
  3. peelingi peel-off (specjalna maseczka, która zastyga i zdejmuje się jako stałą, elastyczną powłokę),
  4. peelingi wykonywane za pomocą szczoteczek (brushing)

Z kolei do peelingów głębokich, czyli takich, których substancje wnikają pod naskórek, zalicza się:

  1. mikrodermabrazja,
  2. peeling ziołowy.

Dobranie typu peelingu odpowiedniego do własnej skóry i jej potrzeb jest gwarantem skutecznego oczyszczania i złuszczania. Kto powinien sięgnąć po peeling enzymatyczny, dla jakiej cery najlepiej się sprawdzi?

Peeling enzymatyczny - do jakiej cery?

Peelingi enzymatyczne są najczęściej polecane osobom o cerze suchej, delikatnej, wrażliwej. Sprawdzają się także dla cery naczynkowej. Taki rodzaj peelingu nie powoduje mechanicznego podrażniania skóry, więc nie grozi pęknięciem kolejnych naczyń włosowatych ani dodatkowym przesuszeniem. Choć wydaje się być idealny do wszelkich typów cery o specjalnych potrzebach, należy uważać z cerą skłonną do alergii - zawarte w nim enzymy mogą wywołać podrażnienie.

Coraz częściej można się też spotkać z opinią, że cera trądzikowa także powinna być pielęgnowana za pomocą peelingu enzymatycznego. Stosując peeling mechaniczny na cerę z ropnymi wypryskami, powoduje się przerwanie ciągłości naskórka i rozprowadzenie bakterii po twarzy. Paradoksalnie, kojarzący się z "dogłębnym oczyszczaniem" peeling mechaniczny może spowodować nasilenie problemu i wysyp nowych zmian na skórze. Dlatego bezpieczniej jest użyć peelingu enzymatycznego, niewymagającego mechanicznego tarcia.

W jaki sposób działa peeling enzymatyczny?

Tego typu peelingi w konsystencji i sposobie stosowania przypominają maskę do twarzy. Nie zawierają żadnych grudek czy drobinek ścierających. Aby wykonać peeling, należy nałożyć produkt na suchą, oczyszczoną skórę i pozostawić na niej przez kilka minut, zgodnie z zaleceniem producenta. Następnie peeling spłukuje się dość łatwo ciepłą wodą.

Jeśli nie ma drobinek ścierających, to w jaki sposób peeling enzymatyczny złuszcza skórę? Odpowiadają za to enzymy roślinne - bromelaina i (częściej) papaina. Ich działanie sprowadza się do rozpuszczania martwego naskórka. Dobry peeling enzymatyczny ma bardzo wysoką skuteczność działania, należy jednak obserwować swoją skórę w trakcie zabiegu i reagować, gdy pojawi się silne zaczerwienienie, pieczenie lub obrzęk. Lekkie zaczerwienienie skóry, które ustępuje do kilku godzin po zastosowaniu peelingu, jest zjawiskiem częstym i nie powinno niepokoić.

Popularne, polecane produkty

Wśród najpopularniejszych peelingów enzymatycznych dostępnych w drogeriach i aptekach można wymienić między innymi:

Ziaja Ulga dla skóry wrażliwej - produkt z tej serii jest przeznaczony do cery skłonnej do podrażnień. Jego złuszczające działanie opiera się na papainie, a oprócz niej peeling zawiera także substancje nawilżające i ułatwiające wnikanie składników odżywczych.

Perfecta Moc Minerałów - wyróżnia się składem z zawartością trzech olejków. Jak większość popularnych produktów, zawiera papainę, a oprócz niej także kompleks rutyny i witaminy C, wzmacniający i uszczelniający naczynka krwionośne. To sprawia, że jest szczególnie polecany osobom o cerze naczynkowej.

Lirene Algae Pure Technology - peeling z dodatkiem morskich alg, skutecznie złuszczający naskórek i nawilżający. Oprócz złuszczającego enzymu papainy zawiera także kompleks z trzech ziół i składniki nawilżające, które dbają o komfort cery suchej.

Organique Basic Cleaner - swoje działanie zawdzięcza połączeniu kwasów owocowych, wśród których prym wiodą kwas pozyskany z papai i ananasa. Sprawdza się nawet w przypadku skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Czy warto wypróbować peeling enzymatyczny?

Choć mogłoby się wydawać, że im mocniej działa peeling, tym większa jest jego skuteczność, takie przekonanie często bywa złudne. Moc peelingu nie zależy od grubości ziaren, a od jego dostosowania do potrzeb cery. Jeśli każde zastosowanie peelingu ziarnistego przypomina nie złuszczanie, a zdzieranie skóry, warto wypróbować jeden z peelingów enzymatycznych. Zastosowanie enzymów owocowych powoduje równie skuteczne usuwanie zrogowaciałych warstw naskórka, jednak przy tym nie podrażnia i nie drapie podczas mechanicznego tarcia.

Więcej o: