Od pewnego czasu dokucza Ci metaliczny posmak w ustach i nie masz pojęcia, jakie mogą być przyczyny tego problemu? Obawiasz się, że objaw ten może wskazywać na poważną chorobę, zagrażającą Twojemu życiu? Spokojnie, w większości przypadków nie ma jakichkolwiek powodów do obaw. Dolegliwość ta po prostu mija samoistnie. Jeżeli jednak utrzymuje się już od co najmniej kilku tygodni, powinnaś wtedy potraktować sprawę nieco poważniej.
Chcesz wiedzieć, co oznacza metaliczny posmak w ustach w największej liczbie przypadków? Otóż objaw ten ma związek z nieprawidłową dbałością o higienę jamy ustnej. Jeśli więc zmagasz się od dłuższego czasu z tym nieprzyjemnym problemem, zwiększ częstotliwość mycia zębów – najlepiej czyść je po każdym posiłku. Objaw metalicznego posmaku w ustach może wynikać także z nieleczonych ubytków, a także posiadania metalowych plomb na zębach. Do tego typu odczucia może dojść również na skutek niewielkich krwawień w jamie ustnej – na przykład po przeprowadzonym zabiegu usuwania zęba. Wówczas krew może dawać wrażenie metalicznego posmaku.
Jeżeli jesteś pewna, że nie zaniedbujesz codziennej higieny jamy ustnej, wtedy musisz szukać przyczyny w innym miejscu. Bardzo możliwe, że nabawiłaś się metalicznego posmaku w ustach po antybiotyku, który niedawno zażywałaś. Dolegliwość ta jest powszechnie wskazywana jako potencjalny skutek uboczny przyjmowania różnego rodzaju leków. Szczególnie narażone są osoby stosujące preparaty na nadciśnienie, leki antyhistaminowe na alergię, środki regulujące poziom cholesterolu, a także antydepresanty oraz leki sterydowe. Obowiązkowo należy wtedy objaw metalicznego posmaku w ustach zgłosić swojemu lekarzowi. Wówczas będzie on mógł podjąć decyzję o zamianie dotychczas przepisywanych środków farmakologicznych.
Również suplementy diety mogą być odpowiedzialne za metaliczny posmak w ustach. Przyczyny tej jest świadoma mało która kobieta, która decyduje się na suplementację w celu utraty zbędnych kilogramów. Nie dajmy się jednak zwieść, że suplementy są zawsze bezpieczne i można je łykać bez opamiętania. Szczególnie niebezpieczne w skutkach może się okazać doprowadzenie do przedawkowania chromu oraz potasu.
Metaliczny posmak w ustach to niestety nie jedyne ryzyko na jakie się narażamy. Objawem nadmiaru chromu w organizmie może być jednocześnie niewydolność wewnętrznych narządów takich jak nerki czy wątroba, zmiany w błonach śluzowych, a także alergiczne zmiany skórne. Przedawkowanie potasu prowadzi natomiast oprócz metalicznego posmaku w ustach do drgawek, nieprawidłowej pracy serca, nadciśnienia, drżenia mięśni, wrzodów żołądka oraz krwotoków. Jeżeli zatem metalicznemu posmakowi towarzyszą tego typu objawy, należy jak najszybciej odstawić suplementy i skontaktować się z lekarzem.
Powszechnie obserwuje się także metaliczny posmak w ustach w leczeniu nowotworów konwencjonalnymi metodami. Intensywna chemioterapia oraz radioterapia mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia receptorów smakowych. W konsekwencji tracimy zdolność prawidłowego rozpoznawania smaków i możemy odnosić wrażenie, że wszystko, co wkładamy do ust ma metalowy posmak.
Nie ma natomiast większych powodów do obaw, jeżeli kobieta odczuwa metaliczny posmak w ustach w ciąży. Dolegliwość taka pojawia się zwłaszcza w pierwszych tygodniach – zwykle ustępuje samoistnie od drugiego trymestru. Do tego czasu ciężarna może odczuwać brak apetytu, spowodowany właśnie metalicznym smakiem, towarzyszącym spożywaniu posiłków. Dla zachowania własnego spokoju, warto jednak problem metalicznego posmaku w ustach zgłosić własnemu lekarzowi. Będziesz wtedy spokojna zarówno o swoje zdrowie, jak i maluszka.
Zastanawiasz się nad tym, co oznacza metaliczny posmak w ustach w połączeniu z białym nalotem na języku oraz wewnętrznej części policzków? Najprawdopodobniej przyczyna leży po stronie zakażenia grzybiczego. Udaj się z tym problemem do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do laryngologa. Otrzymasz wtedy leki przeciwgrzybiczne, które pozwolą Ci pozbyć się dolegliwości metalicznego posmaku w ustach.
Nieprzyjemny zapach z ust może zrujnować kontakty towarzyskie i życie zawodowe oraz stanowić przyczynę licznych osobistych problemów Fot. Shutterstock
W rzadkich przypadkach metaliczny posmak towarzyszy poważnym chorobom. Można do nich zaliczyć między innymi kamicę żółciową, sarkoidozę, a także nowotwór przełyku. Częściej jednak mamy do czynienia ze znacznie mniej poważnymi chorobami, które powodują metaliczny posmak w ustach. Kaszel, katar, ból gardła czy inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, mogą doprowadzić do odczuwania takiego właśnie posmaku.
Okazuje się również, że przyczyna metalicznego posmaku w ustach może leżeć po stronie błędów żywieniowych. Na dolegliwość taką w głównym stopniu są narażone te osoby, które często spożywają produkty zawierające w swoim składzie chemiczne konserwanty i wzmacniacze smaku. W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być ich całkowite wyeliminowanie z jadłospisu. W zamian warto wzbogacić dietę w duże ilości warzyw, które sprzyjają zachowaniu odpowiedniego pH jamy ustnej. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się metalicznego posmaku, lecz także często współwystępującej dolegliwości, jaką jest nieprzyjemny zapach z ust.
Jak już zostało wspomniane, w większości przypadków nie ma powodów do interwencji medycznej, kiedy dokucza nam metaliczny posmak w ustach. Leczenie może okazać się konieczne jedynie wówczas, gdy towarzyszą mu inne, znacznie poważniejsze objawy. Warto natomiast zdecydować się na samodzielne zwalczenie dolegliwości w warunkach domowych. Pomocne może okazać się przede wszystkim:
Metaliczny posmak w ustach to zatem zwykle mało poważna dolegliwość, która powinna ustąpić samoistnie. Niepokoić możesz się jedynie w przypadku, gdy nie jesteś w ciąży i jednocześnie zauważasz u siebie inne niepokojące objawy. W pozostałych sytuacjach wystarczy zastosowanie domowych sposobów, które są skutecznie w zwalczeniu metalicznego posmaku.
red