TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Jest decyzja ministra kultury

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o likwidacji spółek Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Ruch jest odpowiedzią na weto prezydenta Andrzeja Dudy.

"W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej" - czytamy na platformie X (dawniej Twitter) ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Wydany komunikat jest odpowiedzią na decyzję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odnośnie wstrzymania finansowania mediów publicznych. 

Zobacz wideo Monika Miller wróci do TVP? Jasne stanowisko

TVP, Polskie Radio i PAP zostanie zlikwidowane. Jest decyzja ministra kultury

Oświadczenie ministra kultury Sienkiewicza jasno wskazuje na powody decyzji o likwidacji spółek. "W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" - czytamy w komunikacie. Dodano również, że "stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela".

Decyzja o odwołaniu mediów publicznych odpowiedzią na decyzję Andrzeja Dudy

Oświadczenie jest następstwem decyzji Andrzeja Dudy w sprawie finansowania mediów publicznych. Przypominamy, że prezydent zawetował uchwaloną ustawę okołobudżetową na rok 2024, w której znalazły trzy mld zł na media publiczne. Argumentował to bezprawnym - w jego ocenie -  przejęciem mediów publicznych przez nowy rząd. Andrzej Duda zapowiedział tym samym, że po świętach Bożego Narodzenia złoży do Sejmu własny projekt dotyczący zaplanowanych wydatków. Tak też się stało - prezydencki projekt trafił do Izby 27 grudnia. Jak informowała Kancelaria Prezydenta, projekt "zawiera podwyżki dla nauczycieli, ale nie trzy miliardy złotych na nielegalnie przejętą telewizję publiczną".

Jest decyzja Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie TVPJest decyzja Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie TVP Jest decyzja Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie TVP , Fot. Agencja Gazeta

Przypominamy, że trwa plebiscyt Plotka i Radia Złote Przeboje. Możesz zdecydować, kto zdobędzie JUPITERA ROKU w siedmiu kategoriach. W kategorii Stylowa Gwiazda Roku nominowane są: Agnieszka Woźniak-Starak, Julia Wieniawa, Monika Olejnik, Małgorzata Rozenek i Joanna Przetakiewicz. GŁOSUJ TU!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.