Nie żyje Izabella Cywińska. Reżyserka miała 88 lat

Nie żyje Izabella Cywińska. Wybitną reżyserkę teatralną i filmową pożegnał na Facebooku krytyk i dziennikarz, Łukasz Maciejewski.

Nie żyje Izabella Cywińska. Polska reżyserka filmowa i teatralna zmarła w wieku 88 lat. Na Facebooku pożegnał ją dziennikarz i filmoznawca, Łukasz Maciejewski. W poruszających słowach napisał o przyjaciółce, która w przeszłości była także ministrem kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. 

Zobacz wideo Jakub Żulczyk jest bohaterem dla niektórych ludzi, ale się nim nie czuje. "Dzięki mnie zdała maturę"

Nie żyje Izabella Cywińska

"Iza, Izabella Cywińska. Wigilia, taki czas, że się do siebie dzwoni. Telefon do Izy. Wspomniałem nawet: jeszcze do Izy muszę zadzwonić. W wiadomości Piotra Kruszyczyńskiego przeczytałem, że nie odbierze. Pokrzepiające może to tylko, że doczekała jeszcze zmian, ona, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doczekała w Polsce zmian, a na tym tak bardzo jej zależało. Zniknęła z mediów dobre parę lat temu, z teatru jeszcze wcześniej. Ona, najaktywniejsza dziewczyna, jaką znałem. Pomysły wyprzedzały nawet czasami refleksję, były kompulsywne, a miała ich zawsze sporo. I teatr, i telewizja, i film. Żal niektórych projektów Izy, w które byłem wtajemniczony, a wydawały się świetne – filmowa opowieść o Stawisku w czasie wojny, albo scenariusz z rolą dla Stenki napisany wspólnie z Hanną Krall. To był czas, kiedy kontaktowaliśmy się bardzo często, mejle prawie codziennie, rozmowy, porady. Bliskość, ale szorstka, intelektualna, Iza pozwalała się zbliżyć tylko na parę kroków, na dystans. I to również było w niej ważne" - napisał na Facebooku Łukasz Maciejewski. 

Informację potwierdził również Piotr Kruszczyński [od września 2011 roku dyrektor Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu - red.], który podał, że reżyserka zmarła 23 grudnia i także pożegnał Izabellę Cywińską w mediach. 

Trudno pozbierać myśli i słowa. Wczoraj odeszła Wielka Dama polskiego teatru, Izabella Cywińska - legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Matka-założycielka i twórczyni jego słynnego zespołu, reżyserka teatralna, filmowa, telewizyjna. Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie III RP, "Dziewczyna z Kamienia". Rozmawialiśmy telefonicznie w ten wtorek, jak co tydzień: o teatrze i o polityce, i trochę o nadchodzących świętach. O zdrowiu - broń boże, to od roku był temat zakazany. -Jak Mama się czuje? - miałem zaszczyt tak panią Izę nazywać. -Szkoda czasu, synku. Boli jak zaraza, więc nie ma co gadać. Jak na chwilę przestaje, czytam to nasze wydawnictwo na stulecie Nowego. Świetne jest. -Cieszę się. To zadzwonię jeszcze w Wigilię. Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju. Izabella Cywińska (22.03.1935-23.12.2023) - napisał.

Przypominamy, że trwa plebiscyt Plotka i Radia Złote Przeboje. Możesz zdecydować, kto zdobędzie JUPITERA ROKU w siedmiu kategoriach. W kategorii Gwiazda Roku nominowani są: Maryla Rodowicz, Doda, Edward Miszczak, Katarzyna Cichopek i Ewa Drzyzga GŁOSUJ TU!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.