Tak wygląda grób Andrzeja Wajdy. Uwagę zwraca symboliczny element

Andrzej Wajda odszedł siedem lat temu. Od czasu pogrzebu mogiła reżysera została wyremontowana. Uwagę zwraca umieszczony na nagrobku symbol.

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Artysta odszedł 9 października 2016 roku w wieku 90 lat. Zdobywca Oscara spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Na nagrobku wyryte jest również nazwisko czwartej żony, Krystyny Zachwatowicz, która po śmierci spocznie obok męża. W sąsiedztwie znajduje się również grób rodziców twórcy. Początkowo mogiła Andrzeja Wajdy była bardzo prosta i skromna. Później wyremontowano grobowiec. Uwagę zwraca pewien szczegół nagrobka.

Zobacz wideo Małgorzata Werner o ostatnich chwilach ojca. "Dopóki taty nie zabrał zakład pogrzebowy, cały czas było disco polo"

Siódma rocznica śmierci Andrzeja Wajdy. Na nagrobku pojawił się symboliczny element

Pomimo iż Andrzej Wajda zmarł w Warszawie, ostatnie pożegnanie reżysera odbyło się w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Artysta został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim, gdzie spoczywa jego najbliższa rodzina. Co roku 1 listopada fani licznie odwiedzają grób twórcy. Siedem lat po śmierci zdobywcy Oscara jego mogiła wygląda skromnie. Prosta czarna płyta nagrobna zwieńczona jest kamieniem, na którym widnieją nazwiska reżysera i jego czwartej żony, Krystyny Zachwatowicz. W głazie wyryto symboliczne schody, na których ułożono białe kamyczki. Na nagrobku brakuje też tradycyjnego krzyża. Niewielki, nierzucający się w oczy symbol został umieszczony w górnej części mogiły.

 

Andrzej Wajda miał bogate życie uczuciowe. Żenił się aż cztery razy

Andrzej Wajda był znany i doceniony nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Do największych dzieł reżysera należą: "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia obiecana", "Panny z wilka", "Wesele", "Człowiek z marmuru" czy "Człowiek z żelaza". Ten ostatni tytuł, z Krystyną Jandą w roli głównej, przyniósł artyście Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2000 roku Andrzej Wajda otrzymał Oscara za całokształt twórczości i wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii. Równie bogate było życie prywatne artysty. Twórca aż cztery razy stawał na ślubnym kobiercu. Jego trzecią żoną była Beata Tyszkiewicz, z którą ma córkę Karolinę. Do śmierci związany był natomiast z Krystyną Zachwatowicz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.