Emitowany na antenie Telewizji Polskiej serial "Ojciec Mateusz" ukazuje się już od przeszło 15 lat i jak na razie nic nie zapowiada, aby stacja miała rezygnować z kontynuacji produkcji. Widzowie zżyli się nie tylko z tytułowym księdzem, w którego niezmiennie wciela się Artur Żmijewski, ale też z pozostałymi bohaterami dziejącej się w Sandomierzu produkcji. Podobnie jak Żmijewski z "Ojcem Mateuszem" od początku emisji z serialem związane są także m.in. Kinga Preis czy Aleksandra Górska. Więc gdy grana przez Górską babcia Lucyna nagle przestała pojawiać się w produkcji na początku ubiegłego roku, widzowie mocno się zaniepokoili.
W emitowanej wiosną 2022 roku 27. już serii "Ojca Mateusza" zabrakło bowiem postaci Lucyny Wielickiej. Fani produkcji zaczęli zastanawiać się, co było powodem jej nieobecności i czy Aleksandra Górska zdecydowała się zrezygnować z występowania w serialu. Jak donosił wówczas tygodnik "Rewia", przyczyną okazały się problemy zdrowotne aktorki, która nie była w stanie spędzać na planie tak długich godzin. Głos w sprawie zabrała także odpowiadająca za promocję serialu Jolanta Trykacz, która zapewniła, że Aleksandra Górska nie żegna się z "Ojcem Mateuszem na stałe"
Jeśli chodzi o profesor Górską, to informuję, że jest nadal jedną z głównych postaci w serialu "Ojciec Mateusz" - przekazała "Super Expressowi".
I rzeczywiście. Postać babci Lucyny powróciła do produkcji już jesienią, chociaż w ubiegłym roku Aleksandrę Górską mogliśmy zobaczyć jedynie w czterech odcinkach serialu. Uwielbiana przez widzów mieszkanka plebanii występowała także w wiosennej serii emitowanej w 2023 roku. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby nie miała pojawiać się także w nadchodzących odcinkach. Powrót "Ojca Mateusza" po wakacyjnej przerwie zaplanowany jest na 14 września. Zdjęcia aktorki znajdziecie w galerii na górze strony.
Choć udział w polskich serialach niewątpliwie przysporzył Aleksandrze Górskiej rozpoznawalności, aktorka większość zawodowego życia związała z teatrem. Występowała m.in. w warszawskich teatrach Studio i Rozmaitości czy w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 1981 roku została wykładowczynią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a w latach 2002-2008 pełniła tam funkcję prorektorki. Ma również tytuł profesora.