Ewa Sałacka zmarła 17 lat temu przez ukąszenie osy. Były mąż wszystkie jej zdjęcia oddał jej ukochanemu

Mija 17. rocznica śmierci Ewy Sałackiej. Jej pierwszym mężem był Krzysztof Krauze. Po śmierci reżyser oddał wszystkie jej zdjęcia partnerowi aktorki.

23 lipca 2006 roku zmarła Ewa Sałacka. Aktorka w letni dzień odpoczywała na działce i nie zauważyła, że do jej napoju wleciała osa. Kiedy wzięła łyk, owad ją użądlił. Sałacka zaczęła się dusić. Doznała wstrząsu anafilaktycznego. Mimo reanimacji nie udało się uratować aktorki. Zmarła w wieku 49 lat.

Gwiazda dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. O jej pierwszym związku dużo mówiono w mediach. Miało być pięknie, niestety ją i Krzysztofa Krauze dopadła rzeczywistość. Reżyser kochał jednak byłą żonę nawet po rozstaniu.

Zobacz wideo

Ewa Sałacka i Krzysztof Krauze byli dla siebie stworzeni

Ewa Sałacka studiowała na łódzkiej filmówce. Piękną, rudowłosą początkującą aktorkę nazywano "Najpiękniejszą dziewczyną w Filmówce". Tam poznała pierwszego męża, początkującego reżysera Krzysztofa Krauze. W 1979 roku para wzięła ślub. Znajomi uważali, że tych dwoje pasuje do siebie idealnie, mówili o nich, że są skazani na sukces. Ale rzeczywistość czasów PRL sprawiła, że stało się inaczej - sukces istotnie oboje osiągnęli, ale osobno.

Ewa SałackaEwa Sałacka AP

W 1981 roku para wybrała się na wakacje do matki Krauzego, do Wiednia. Mieli wrócić we wrześniu, ale ponieważ w Polsce plany zawodowe się odwlekły, postanowili zostać dłużej w Austrii, gdzie Ewa Sałacka występowała w Volkstheater. Ta decyzja zaważyła na życiu młodych artystów. Kiedy w Polce został wprowadzony stan wojenny, stało się jasne, że póki co o powrocie do ojczyzny nie może być mowy. Postanowili spróbować sił we Francji.

Jednak Paryż nie był, aż tak łaskawy. "Pojechałam, ale zagrałam tylko epizodzik w jednym filmie. Na tym skończyła się moja światowa kariera" - mówiła. Również reżyserowi się nie powiodło. Miał pracować jako asystent Andrzeja Wajdy przy filmie "Danton", jednak nic z tego nie wyszło. Reżyser nie zamierzał bezczynnie czekać na jakiekolwiek oferty pracy i zaczął zarabiać jako szatniarz i malarz pokojowy. To sprawiło, że częściej się kłócili. Nawet o drobiazgi. "Nie zgadzały się nam nawet książki na półkach. To przez te książki się rozwiedliśmy" - żartowała Ewa Sałacka.

Z Francji małżonkowie wrócili osobno. Para rozstała się pod koniec 1983 roku. Aktorce po rozstaniu z Krzysztofem Krauze przypisywano różne romanse, m.in. ze Zbigniewem Wodeckim. Ale drugim mężem i zarazem największą miłością aktorki okazał się ktoś zupełnie niezwiązany ze środowiskiem artystycznym. W dodatku ktoś, na kogo przez lata nie zwracała uwagi - jej sąsiad, znany stomatolog i chirurg szczękowy, Witold Kirstein. W 1994 roku zakochani zdecydowali się na ślub, wkrótce na świecie pojawiła się ich córka Matylda. Również Krzysztof Krauze znalazł szczęście u boku innej. Poślubił Małgorzatę Szurmiej, z którą doczekał się córki, a po kilkunastu latach wziął ślub z Joanną Kos-Krauze.

Ewa SałackaEwa Sałacka Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Krauze po śmierci Sałackiej oddał jej mężowi wszystkie zdjęcia aktorki

Mimo że nie byli już małżeństwem, Krzysztof Krauze ponoć bardzo przeżył śmierć byłej żony. Po jej odejściu spotkał się z Witoldem Kirsteinem i przekazał mu wszystkie zdjęcia, które zrobił aktorce. Osiem lat po śmierci Ewy Sałackiej, po wieloletniej chorobie nowotworowej, Krauze zmarł. Więcej zdjęć aktorki, w tym z córką znajdziecie w galerii u góry strony.

Więcej o: