Planowano to już 24 lata temu. Król Karol III nadał młodszemu bratu wyjątkowy tytuł. Zaszczyt dla księcia Edwarda

Po śmierci księcia Filipa, tytuł księcia Edynburga odziedziczył Karol III. Postanowił przekazać go młodszemu bratu Edwardowi.

Początkowo według doniesień brytyjskich mediów król Karol III miał nie przekazywać królewskiego tytułu po zmarłym ojcu. Ostatecznie jednak dziesiątego marca, w dniu 59. urodzin młodszego brata Edwarda, zdecydował, że przejmie on tytuł księcia Edynburga. Tym samym wzrośnie jego rola w brytyjskiej monarchii.

Król Karol IIIWielka Brytania szykuje się do królewskiej operacji "Złota Kula". Co będzie się działo?

Zobacz wideo Król Karol III na spotkaniu z Zełenskim

Książę Edward dostanie tytuł po księciu Filipie

Wiadomość o przekazaniu tytułu udostępniono na stronie internetowej rodziny królewskiej. Żona księcia Edwarda, Sophie, również otrzyma tytuł księżnej Edynburga. W oświadczeniu podkreślono, że para ma zaszczyt kontynuować pracę zmarłego księcia Filipa.

Nowy książę i księżna Edynburga są dumni z kontynuacji dziedzictwa księcia Filipa polegającego na promowaniu możliwości pełnego wykorzystania potencjału młodych ludzi ze wszystkich środowisk.

Pod koniec życia księcia Filipa i po jego śmierci książę Edward wspierał wiele inicjatyw swojego ojca, w tym program Nagroda księcia Edynburga, który daje młodym ludziom szansę rozwoju w różnych dziedzinach. Jak donosi magazyn "People" już w 1999 roku Pałac Buckingham oświadczył, że po śmierci męża Elżbiety II, książę Edward ma otrzymać tytuł księcia Edynburga. Ostatecznie jednak tę decyzję pozostawiono Karolowi III.

Księżna KateKsiężna Kate zaliczyła wpadkę. Wszystko się nagrało

Książę Edward jest 13. w linii sukcesji. W koronacji króla Karola III będzie brał udział już z nowym tytułem. Nie jest on dziedziczny, jednak po śmierci Edwarda, będzie mógł zostać nadany jednemu ze starszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wszyscy jesteście zaproszeni na NOC OSCAROWĄ Plotka i Radia Złote Przeboje! Program na antenie radia poprowadzą Marcin Wolniak i Wojtek Babiarczyk. Od 3:30 nasi dziennikarze będą relacjonować to, co będzie się działo w Dolby Theatre w Los Angeles. Szykujcie popcorn i szampana albo po prostu dużo kawy. Stroje wieczorowe nieobowiązkowe!

Więcej o: