Eurowizja 2022. Ukraina podczas finału. "Sława Ukrainie". Prowadzący także zabrali głos w sprawie wojny

Podczas finału 66. konkursu Eurowizji jako 12. zaśpiewała Ukraina, przez wielu uważana za jednego z tegorocznych faworytów do zwycięstwa. Prowadzący i wykonawcy nawiązali do wojny w Ukrainie i zrównanego z ziemią Mariupola.

Bądź na bieżąco. Więcej o konkursie Eurowizji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kalush Orchestra są wymieniani wśród faworytów do wygrania finału Eurowizji 2022. Zespół zaśpiewał utwór "Stefania", który jest poświęcony mamie wokalisty zespołu. Tekst opowiada o dorastaniu u jej boku i wdzięczności, którą mężczyzna ma za wszystko, co dla niego zrobiła. Muzyka, którą wykonują, to połączenie rapu z elementami tradycyjnych ukraińskich ludowych melodii. W Ukrainie trwa rosyjska agresja, jednak zespołowi zabroniono występu z wyraźnym naciskiem na wojnę.

Eurowizja to konkurs, w którym jest wiele zakazów. Na początku nasz numer miał dość mocny i jasny przekaz o wojnie w Ukrainie. Ale zakazano nam tego, powołując się na upolitycznienie naszego numeru - mówi Nikołaj Kuczeriawy cytowany przez kanał Truha Ukraina.
Zobacz wideo Pierwszy w historii zespół osób głuchych zgłoszony do preselekcji Eurowziji

Eurowizja 2022 finał. Po występ Ukrainy, prowadzący nawiązali do sytuacji w kraju 

Podczas pierwszego półfinału, który miał miejsce 10 maja, lider zespołu zwrócił się do publiczności, dziękując za wsparcie, jednak muzycy nie zdecydowali się na żaden ostrzejszy gest wymierzony w stronę Rosji. W tym momencie tłum zaczął wiwatować. Po występie członek zespołu podziękował za wsparcie dla Ukrainy. 

Muzycy dali niesamowity popis talentu również podczas finału. Widownia wiwatowała oraz klaskała razem z artystami. Po zakończeniu prowadzący wypowiedzieli ważne przesłanie:

Sława Ukrainie.

Muzycy ze sceny apelowali:

Proszę, pomóżcie Ukrainie, Mariupol, działaj teraz.

Komentatorzy TVP odnieśli się również do przesłania piosenki i obecnej sytuacji w Ukrainie. Mówili, że piosenka jest dedykacją dla każdej ukraińskiej matki.

Zawsze znajdą drogę do domu, nawet jeśli drogi są zniszczone.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.