Grammy 2022. Wołodymyr Zełenski przemówił podczas gali. Padły mocne i wzruszające słowa

W trakcie 64. ceremonii wręczenia nagród Grammy została wyemitowana specjalna wiadomość od prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zaapelował, aby na każdy możliwy sposób wspierać jego kraj i wszystkich obywateli.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl. 

W niedzielę 3 kwietnia w Las Vegas odbyła się 64. gala Grammy. Organizatorzy wykorzystali zainteresowanie najważniejszą imprezą muzyczną i zdobyli się na to, czego zabrakło w trakcie wręczenia Oscarów.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski przemawiał przed polskim Zgromadzeniem Narodowym. "Wiedziałem, kto wyciągnie rękę"

Grammy 2022. Poruszające przemówienie Wołodymyra Zełenskiego

Przed występem Johna Legenda, który na scenie zaprezentował najnowszy utwór będący hołdem dla ofiar wojny, została wyświetlona specjalna wiadomość od Wołodymyra Zełenskiego.

Wojna. Co jest większym przeciwieństwem muzyki? Cisza zrujnowanych miast i zabitych ludzi. Nasze dzieci rysują przelatujące rakiety, a nie spadające gwiazdy. Ponad 400 dzieci zostało rannych, 153 dzieci zginęło, a my nigdy nie zobaczymy, jak rysują. Nasi rodzice są szczęśliwi, jeśli się obudzą o poranku, w schronach przeciwbombowych, ale żywi. Ci, których kochamy, nie wiedzą, czy znowu będziemy razem. Wojna nie daje nam możliwości wyboru, kto przeżyje, a kto pozostanie w wiecznym milczeniu.

W dalszej części przemówienia prezydent Ukrainy nawiązał bezpośrednio do świata muzyki i zaapelował, aby w każdy możliwy sposób informować o tragedii, która spotkała obywateli jego kraju.

Nasi muzycy noszą kamizelki kuloodporne zamiast smokingów. Śpiewają dla rannych w szpitalach. Nawet tym, którzy ich nie słyszą. Ale muzyka i tak się przebije. Bronimy naszej wolności. Do życia. Do miłości. Do dźwięku. Na naszej ziemi walczymy z Rosją, która swoimi bombami sprowadza straszną ciszę. Wypełnijcie tę ciszę waszą muzyką. Wypełnijcie ją dzisiaj. Opowiedzcie naszą historię. Mówcie prawdę o wojnie na waszych portalach społecznościowych i w telewizji. Ale nie milczcie - powiedział Wołodymyr Zelenski.

Gdy przemówienie prezydenta Ukrainy dobiegło końca, pojawił się John Legend w towarzystwie ukraińskich artystek, między innymi poetki Ljuby Jakimczuk. Wszyscy artyści założyli niebieskie lub żółte ubrania, oddając hołd ukraińskiej fladze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Новини з України - Ukrayina.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.