Andrzej Szczytko nie żyje. Aktor znany z "Na dobre i na złe" i "M jak miłość" miał 65 lat

Andrzej Szczytko nie żyje. Aktor znany z ról w m.in. "Prawo Agaty", "M jak miłość" oraz "Na dobre i na złe" zmarł w Poznaniu. W poruszającym wpisie pożegnała Marzanna Graff.

Zmarł Andrzej Szczytko, aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i tłumacz. Miał 65 lat. O śmierci aktora poinformował jego syn w rozmowie z PAP.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Iga KrefftIga Krefft: Przeszłam załamanie nerwowe. Opowiedziała o walce z chorobą

Andrzej Szczytko nie żyje. Kim był aktor?

Szczytko w poruszającym wpisie na Facebooku pożegnała pisarka i aktorka Marzanna Graff.

Ostatnie półtora roku zabiera spokój. Andrzej Szczytko - przyjaciel, który odszedł na drugą stronę. Aktor pełen pasji. Bez zawiści w duszy. Uśmiechnięty, życzliwy. Kląć też potrafił jeśli miał powód. Robił to z wdziękiem... Andrzeju, twój uśmiech zostaje z nami.

Szczytko urodził się w Augustowie w 1955 roku. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przez lata wystąpił w ponad stu rolach teatralnych w spektaklach takich reżyserów jak Krystian Lupa, Henryk Tomaszewski, Alina Obidniak, Jerzy Zegalski, Wanda Laskowska, Lech Raczak, Jacek Bunsch i Grzegorz Mrówczyński. Na jego filmografię zaś składa się ponad 50 produkcji telewizyjnych i kinowych, m.in. "Republika nadziei", "Pogranicze w ogniu", "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Fala zbrodni" "Ogniem i mieczem", "Sensacje XX wieku", "Tajemnica twierdzy szyfrów", "Prawo Agaty" i "Stulecie Winnych".

Małgorzata DurskaNie żyje Małgorzata Durska. Dziennikarkę żegnają koledzy po fachu

W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację polskiego teatru na świecie. Został także odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Przyczyna śmierci aktora nie jest znana. Rodzinie i przyjaciołom zmarłego składamy najszczersze kondolencję. 

Więcej o: