Frances McDormand w życiu często miała pod górkę - adopcja, problemy z narkotykami. Ale jest coś, w czym chyba tkwi jej siła

Frances McDormand - zdobywczyni Oscara w kategorii najlepsza aktorka może pochwalić się wieloma sukcesami. Ale jej życie nie było usłane różami.

Frances McDormand ma już na koncie dwa Oscary (pierwszy za "Fargo"), Złoty Glob, BAFTĘ, Emmy i wiele innych. Choć aktorka spełnia się zawodowo, to jej życie prywatne momentami bywało bardzo ciężkie

Frances urodziła się w 1957 roku w Chicago jako Cynthia Ann Smith. Była wychowywana przez ubogą i samotną matkę, która oddała ją do adopcji, kiedy ta miała 18 miesięcy. Cynthia trafiła do domu Vernona McDormanda i jego żony Noreen, którzy mieli już dwójkę dzieci z adopcji. To oni zmienili jej imię na Frances.

Cześć. Nazywam się Frances Louise McDormand, wcześniej znana jako Cynthia Ann Smith - przedstawiła się podczas jednego wywiadu w radiu.

Od lewej: Sam Rockwell (najlepsza rola męska drugoplanowa, 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'), Frances McDormand (najlepsza aktorka, 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'), Allison Janney (najlepsza rola drugoplanowa żeńska, 'Jestem najlepsza. Ja, Tonya'') i Gary Oldman (najlepszy aktor, 'Czas mroku').Od lewej: Sam Rockwell (najlepsza rola męska drugoplanowa, 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'), Frances McDormand (najlepsza aktorka, 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri'), Allison Janney (najlepsza rola drugoplanowa żeńska, 'Jestem najlepsza. Ja, Tonya'') i Gary Oldman (najlepszy aktor, 'Czas mroku'). Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Rodzina McDormandów osiedliła się w Monessen, małym miasteczku w Pensylwanii. Chociaż przyszła aktorka mogła cieszyć się udanym dzieciństwem w nowej rodzinie, później opuściła dom, zaczęła się buntować i miała problemy z narkotykami.

Chciałam spróbować każdego leku, który nie zawierał igły - powiedziała.

W czasie studiów zaprzyjaźniła się z Holly Hunter. Kiedy ta odmówiła odegrania roli w filmie braci Coen - "Blood Simple" - poleciła na swoje zastępstwo Frances. To była decyzja, która ukształtowała resztę jej życia.

Reżyser Martin McDonagh (l), producent Peter Czernin (l), aktor Sam Rockwell, aktorka Frances McDormand i producent Graham Broadbent (p) z nagrodami BAFTA 2018 dla najlepszego filmu brytyjskiego za 'Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri'. Londyn,  18 lutego 2018Reżyser Martin McDonagh (l), producent Peter Czernin (l), aktor Sam Rockwell, aktorka Frances McDormand i producent Graham Broadbent (p) z nagrodami BAFTA 2018 dla najlepszego filmu brytyjskiego za 'Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri'. Londyn, 18 lutego 2018 Fot. Joel C Ryan / AP

McDormand zakochała się w reżyserii Joela Coena, który pożyczył jej serię książek, w tym erotyczny kryminał "The Letterman Always Rings Twice". Niedługo potem zostali parą. 

Kilka nocy później powiedziałam: czy chciałbyś przyjść i omówić książkę? To się udało. Uwiódł mnie literaturą - zdradziła.

Frances i Joel pobrali się w 1984 roku, a dziesięć lat później adoptowali sześciomiesięczne, paragwajskie dziecko, Pedro.

Próbowaliśmy, ale nie udało się naturalnymi siłami. Od zawsze chciałam być matką - powiedziała.

Frances McDormand (l) - Złote Globy 2018Frances McDormand (l) - Złote Globy 2018 Fot. Paul Drinkwater/AP

Frances, choć odnosi wiele sukcesów w życiu zawodowym, nie chce wiązać się z show-biznesem. Nie uważa się za gwiazdę i w związku z tym niechętnie rozdaje autografy. Jej skromność ujmuje każdego. 

Czy mogę dostać twój autograf? Mówię: nie, wycofałam się z tej części biznesu. Teraz po prostu gram - przyznaje. 

McDormand stroni też od medycyny estetycznej. Uważa, że mąż kocha ją taką, jaką poznał ją wiele lat temu.

Jestem od 35 lat z mężczyzną, który patrzy na mnie i kocha to, co widzi - powiedziała.

Filmografia McDormand

Lista produkcji, w których wystąpiła McDormand jest naprawdę długa. Zagrała m.in. w: "Arizona Junior", "Missisipi w ogniu", "Fargo", "Lepiej późno niż później", "Tajne przez poufne", "Olive Kitteridge", czy "Transformers 3".

MT