Monika Kuszyńska stanęła na nogi. Jej mąż szczerze o kosztownej rehabilitacji. "Jest zmotywowana do dalszej walki"

Monika Kuszyńska po 11 latach stanęła nogi. Wszystko za sprawą specjalnego egzoszkieletu, w który jest zaopatrzony ośrodek w Busku-Zdroju. Mąż piosenkarki opowiedział teraz o jej kosztownej rehabilitacji.

Monika Kuszyńska 11 lat temu w wyniku złamania kręgosłupa podczas wypadku samochodowego trafiła na wózek inwalidzki. Teraz pojawiła się dla niej szansa i piosenkarce udało się stanąć na nogi. Przeszła nawet kilka kroków. Jej mąż, Kuba Raczyński, opowiedział w rozmowie z WP Gwiazdy o kosztownej rehabilitacji, którą przechodzi.

Rehabilitacja mojej żony jest sprawą prywatną i nie chciałbym za bardzo wdawać się w szczegóły - zaznaczył Raczyński w rozmowie z WP Gwiazdy. - Rzeczywiście Monika skorzystała z pomocy egzoszkieletu i dzięki temu mogła się pionizować.

Monika KuszyńskaMonika Kuszyńska Fot. monika_kuszynska_official/Instagram

Kuszyńska jest teraz zmotywowana do dalszej walki. Świadomość, że może stanąć na własnych nogach pozytywnie wpłynęła na jej psychikę. Kuba Raczyński podkreślił też, że na pewno skorzystają jeszcze z urządzenia, jeśli tylko będą mieć taką możliwość.

Jeżeli pojawi się taka możliwość, z pewnością znów z tego skorzystamy. To urządzenie służy nie do leczenia, ale właśnie do rehabilitacji. Świadomość, że staje się na własne nogi bardzo dobrze wpływa na psychikę osoby rehabilitowanej i motywuje do dalszej walki - powiedział. 

Egzoszkielet

Egzoszkielet to powłoka mocowana na zewnątrz ciała. Jej celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika. Może wzmacniać wszystkie partie mięśni lub tylko niektóre. Ruch jest nadzorowany zazwyczaj poprzez sterownik w postaci komputera.

Niestety, dostęp do urządzenia jest w Polsce ograniczony i bardzo kosztowny. Jednak Raczyński wierzy, że kiedyś każda osoba po urazie rdzenia kręgowego będzie mieć możliwość skorzystania z egzoszkieletu.

Ubolewamy nad tym, że dostęp do tego urządzenia w Polsce jest ograniczony i kosztowny - dodał. - Na Zachodzie tego typu rehabilitacje są dużo bardziej powszechne. Moim zdaniem, każda osoba po urazie rdzenia kręgowego powinna mieć taką możliwość. Mam nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie - powiedział.

Życie po wypadku

Monika Kuszyńska jeździ na wózku od 2006 roku. Samochód, który prowadził Robert Janson, w drodze koło Milicza zjechał na lewy pas i uderzył w drzewo. W środku znajdowali się muzycy z zespołu Varius Manx. Najbardziej ucierpiała wokalistka, Monika Kuszyńska, która do końca życia pozostanie sparaliżowana. W 2011 roku wyszła za mąż za Kubę Raczyńskiego, w lutym przyszedł na świat ich syn, Jeremi.

AW

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.