Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka miała 102 lata.

Danuta Szaflarska zmarła dzisiaj po południu. Informację o śmierci wybitnej aktorki przekazał za pośrednictwem Facebooka zespół teatru TR Warszawa.

To był niezwykły dar, być i pracować z Nią. Wnosiła do naszego teatru serce, wrażliwość i artystyczną energię, a zarazem świadomość tradycji i kultury teatralnej. Łączyła nas z przeszłością, a jednocześnie kierowała w przyszłość. Sama przekraczała granice wieku, tak jakby czas dla niej nie istniał. Kochaliśmy ją za humor i ciętą ironię, dystans do siebie i życia. Ale także za powagę, z jaką traktowała swoją pracę. Danusiu, zostaniesz z nami na zawsze - czytamy tam.

Danuta Szaflarska 6 lutego obchodziła 102. urodziny. Pochodziła ze wsi Kosarzyska z Sądecczyzny. Grać zaczęła jeszcze przed II Wojną Światową. W jej trakcie związała się z ruchem oporu, a jako łączniczka o pseudonimie "Młynarzówna" walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Widzowie pokochali ją przede wszystkim za rolę w "Zakazanych piosenkach". Grała niemal do końca, w filmie i w teatrze. Ostatni raz w filmie wystąpiła w 2015 roku w międzynarodowej produkcji "Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie". Rok wcześniej zagrała w "Między nami dobrze jest" a jeszcze wcześniej m. in. w "Pokłosiu".

JZ

Więcej o: