Piotr Szwedes, czyli Tomek ze "Złotopolskich", był kiedyś prawdziwą gwiazdą. Później jednak zniknął z mediów, ale nadal gra w teatrze. Zobaczcie, jak się zmienił

Piotr Szwedes największą sławę zdobył dzięki grze w serialu "Złotopolscy". Wcielał się tam w postać Tomka Gabriela, który związał się z Marylką (Anna Przybylska). Ostatnio było o nim dość cicho, jednak teraz do mediów trafiły jego najnowsze zdjęcia. Bardzo się zmienił?
'Złotopolscy' 'Złotopolscy' Mat. prasowe

Piotr Szwedes

Piotr Szwedes to aktor nie tylko telewizyjny, lecz także teatralny. Ma wykształcenie aktorskie, w 1992 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Żeby zapłacić za naukę wyjeżdżał za granicę do pracy. 

Podczas każdych wakacji namiętnie saksowaliśmy w Norwegii. Malowaliśmy domy, sprzątaliśmy. Pot i łzy. Dawaliśmy ogłoszenie o pracę, siedzieliśmy w apartamencie i paląc papierosy, czekaliśmy na telefon. Kiedy pieniądze się kończyły, zaczynał się strach. Ale w końcu pojawiała się praca i dalej się kręciło - mówił w wywiadzie dla portalu kobieta.pl w 2006 roku.

Jednak, jak już wspomnieliśmy, najbardziej zasłynął jako Tomek Gabriel w serialu 'Złotopolscy', gdzie pojawiał się w latach 1997-2010. Nie ukrywa, że żałował, gdy zdecydowano o zakończeniu produkcji.

Żałowałem, tym bardziej, że to nie my zakończyliśmy ten serial, ale to nas zakończono. Nie z przyczyn politycznych co prawda, ale jednak decyzję podjęto odgórnie. W tym wypadku jestem konserwatystą, nie lubię, gdy coś się zmienia, gdy coś się kończy... ale przyzwyczajam się - przyznał w rozmowie z portalem wio.waw.pl.

Co prawda grywał w wielu polskich filmach i serialach, jednak już nie powtórzył takiego sukcesu, Realizujcie się za to w teatrze.

Piotr Szwedes i Piotr Polk Piotr Szwedes i Piotr Polk Instagram.com/ kompaniateatralna

Piotr Szwedes aktualnie

Aktor aktualnie angażuje się w tworzenie 'sztuki zaangażowanej z doskonałą obsadą, wybitnymi scenariuszami i niepowtarzalną reżyserią'. Jego najnowsze zdjęcia pojawiły się na Instagramie na profilu Kompanii Teatralnej. Szwedes gra w jednej sztuce razem z Piotrem Polkiem. Spektakl 'Pół na pół' wyreżyserował Wojciech Malajkat i jest mieszanką komedii i kryminału. Dzięki temu możemy zobaczyć, że aktor wygląda niemal identycznie jak te kilkanaście lat temu. Jedynie kolor włosów się zmienił. Aż trudno uwierzyć, że w tym roku skończy 51 lat. 

Piotr Szwedes i Piotr Polk Piotr Szwedes i Piotr Polk Instagram.com/ kompaniateatralna

Piotr Szwedes aktualnie

W jednym z wywiadów został zapytany, czy woli grać w teatrze, czy pojawiać się na ekranie.

Zawodowy aktor wybiera po prostu ciekawą propozycję. Oczywiście, są tacy aktorzy, którzy pozostają albo tylko w filmie, albo tylko w teatrze. Dla mnie podstawą bycia zawodowym aktorem jest bycie w teatrze - powiedział w 2017 roku w rozmowie z portalem kuriermlawski.pl

Co więcej, sam też zajął się reżyserią.

Ja od 20 lat jestem w teatrze, w wielu teatrach w Polsce. Wreszcie sam zacząłem produkować sztuki, żeby być sobie sterem i okrętem. W tych sztukach grają tylko dobrzy aktorzy. Są to moi przyjaciele. Człowiek w teatrze nie "zasypia" jako aktor. Poza tym wcielanie się w role rozwija nas jako ludzi. Pięknie jest doświadczać publiczności na żywo. Żywy kontakt z człowiekiem jest dla mnie podstawą, bazą - dodał.

Piotr Szwedes
KAPIF.pl

"Młode Wilki" mat. prasowe

Piotr Szwedes

Piotr Szwedes przez fanów polskiego kina jest także kojarzony z filmem 'Młode Wilki' (1995 rok). Wcielał się w postać Roberta Ratackiego, czyli 'Prymusa'. Przyznaje, że ta rola otworzyła mu wiele furtek, jednak o wiele produkcji musiał sam walczyć:

"Młode wilki" rzeczywiście są filmem, który dał mi sporą popularność. Na pewno zagrałem kilka ról "na fali" popularności po "Młodych wilkach", ale na przykład występ u boku Krysi Jandy w "Opowieściach weekendowych" u Krzysztofa Zanussiego musiałem sobie wywalczyć. Pan Zanussi powiedział mi bowiem, że szuka w ogóle innego typu aktora. A jednak po zdjęciach próbnych zmienił zdanie - mówił w jednym z wywiadów.
Piotr Szwedes. We dwoje - teleturniej w TVN Piotr Szwedes. We dwoje - teleturniej w TVN KAPIF.pl

Piotr Szwedes

Piotr Szwedes przez rok (2002-2003) prowadził także program rozrywkowy TVN 'We dwoje'. Format polegał na rywalizacji par narzeczonych: w pierwszej edycji było ich 50, w drugiej-16. Walczyły one w kilku konkurencjach, w których sprawdzano ich sprawność fizyczną, inteligencję, poczucie humoru oraz znajomość partnera. Główną nagrodą było 200 tys. zł, dom, samochód i wesele z podróżą poślubną. 

Jak Oni Śpiewają Jak Oni Śpiewają KAPIF.pl / P

Piotr Szwedes

Aktor pojawiał się także w programach rozrywkowych jako uczestnik.W 2007 roku pojawił się w 1. edycji 'Jak Oni Śpiewają?'. Odpadł jako pierwszy.

Taniec z Gwiazdami XI edycja Taniec z Gwiazdami XI edycja KAPIF.pl

Piotr Szwedes

Trzy lata później pojawił się w 'Tańcu z Gwiazdami'. W 11. edycji show (jeszcze na antenie TVN) tańczył z Anną Głogowską. Do historii przeszli jako para, która odpadła dwa razy. Powrócili do rywalizacji po tym, jak Artur Barciś doznał kontuzji.

Piotr Szwedes z żoną Piotr Szwedes z żoną KAPIF.pl

Piotr Szwedes

Aktorowi wiedzie się nie tylko dobrze zawodowo, lecz także prywatnie. Od lat jest żonaty z Anną, z którą wychowują troje dzieci: córki Martynę i Zuzannę oraz syna Szymona. Kilka lat temu w wywiadzie dla portalu kobieta.pl przyznał, że to rodzina jest dla niego największym wyzwaniem.

Sami widzimy, jaki styl życia jest teraz preferowany, nam z Anią udaje się iść wbrew tym trendom, co najważniejsze, mamy Zuzię i Martynkę, materialnie też nie narzekam, dwoma słowami: jest dobrze, ale ciągle czuję niedosyt... zawodowy - mówił w 2006 roku.

Niestety, aktor chroni swoją prywatność i nie udziela się zbytnio w mediach społecznościowych. Żałujecie?

Więcej o: