Jekaterina Tichonowa to druga, wcześniej nieznana córka Putina. A inne "pierwsze córki" na świecie? Nieślubne dziecko, seks skandale... Co o nich wiemy

We wtorek agencja Reuters podała, że w wyniku dziennikarskiego śledztwa, udało się jej ustalić tożsamość młodszej córki prezydenta Rosji, Wladimira Putina. Jekaterina Tichonowa to tancerka akrobatycznego rock-and-rolla, ale też prezes fundacji "Innopraktika", która odpowiada za rozbudowę najbardziej prestiżowej uczelni w Rosji. W innych krajach "pierwsze córki" mają może mniej tajemnicze, ale równie ciekawe biografie. Przekonajcie się!
Jekaterina Tichonowa Jekaterina Tichonowa Twitter.com/nevarphoto

Jekaterina Tichonowa

O tym, że 29-letnia Jekaterina Tichonowa może być drugą córką Putina ze związku z byłą żoną Ludmiłą, mówiło się od dawna. We wtorek potwierdził to raport agencji Reuters, która przytoczyła słowa prezesa Gazprombanku. Andriej Akimow powiedział, że pamięta Tichonową z czasów, gdy była dzieckiem i jest ona córką Putina.

kaszyn.guru

Co o niej wiemy? 29-letnia Tichonowa to tancerka akrobatycznego rock-and-rolla, ale też wiceprezes międzynarodowej konfederacji tego sportu. Jest zamężna z Kiriłem Szamałowem, współwłaścicielem banku Rossija i stoczni w Wyborgu. Małżeństwo posiada wartą niemal cztery mln dolarów rezydencję na francuskiej Riwierze i kontroluje spółki o łącznej wartości ok. 2 mld dolarów.

Jekaterina TichonowaTwitter.com

Tichonowa od trzech lat przewodniczy organizacji "Innopraktika", która ma za zadanie "nadzorować innowacyjny rozwój kraju". Jednym z takich projektów jest rozbudowa najbardziej prestiżowej uczelni w Rosji: Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU). Jest wart 1,7 mld dolarów. To właśnie fakt, że na czele projektu, który będzie kosztował ponad półtora miliarda, stoi 29-latka, przyciągnął uwagę mediów. Prywatne śledztwo na ten temat przeprowadził niezależny bloger, były dziennikarz rosyjskiej gazety "Kommiersant", Oleg Kaszyn, który już w styczniu pisał, że Tichonowa jest córką Putina.

Władimir Putin ma dwie córki. Starsza, Maria, jest lekarzem i mieszkała w Holandii, skąd miała się wyprowadzić po katastrofie boeinga linii Malaysia Airlines zestrzelonego nad terytorium wschodniej Ukrainy, w której zginęło 193 Holendrów.

Milosz Zeman z córką Kateriną Milosz Zeman z córką Kateriną Fot. DAVID W CERNY REUTERS

Katerina Zemanová - Czechy

Czesi uwielbiają swoją prezydentównę, a ona zdaje się uwielbiać atencję, jaką jest darzona. 21-letnia Katerina Zemanova, córka z drugiego małżeństwa prezydenta Czech, Milosza Zemana, jest u naszych południowych sąsiadów osobą z pogranicza świata polityki i show-biznesu. Artykuły o niej często pojawiają się w serwisach show-biznesowych i lifestyle'owych. Niemała w tym zasługa jej ojca. Polityk w trakcie kampanii pokazywał się przede wszystkim w towarzystwie pięknej córki, która szybko stała się równie popularna jak ojciec.

Katerina ZemanovaScreen z YT

Kate - jak często jest nazywana w Czechach - szybko przekonała się jednak, że nie jest łatwo byc na świeczniku. Stała się ulubionym tematem plotek tabloidów. Pisano np. o rzekomym romansie z szefem kampanii jej ojca, 33-letnim Vladimirem Krulišem. To jednak nic w porównaniu ze "skandalem", o którym rozpisywał się nawet Daily Mail.

Katerina Zemanova i Milos ZemanPETR JOSEK / REUTERS / REUTERS

Córka prezydenta miała wziąć udział w orgii, co dokumentował film pokazany przez czeski tabloid Extra.cz. Blondynką, wokół której pary miały uprawiać seks, była według bulwarówki Katerina Zemanova. Nastolatka stanowczo zaprzeczyła, jakoby uczestniczyła w takiej imprezie, nazywając publikację "stekiem bzdur".

Czesi, którzy, mimo kontrowersji wokół Zemanovej, nadal ją uwielbiają, doceniają także Kingę Dudę. Już porównują obie. Cóż, trzeba przyznać, że są naprawdę podobne.

Katerina Zemanova, Kinga DudaScreen z Facebook.com/KaterinaZemanovaOficialniStranka/AG

Andrej Kiska i Natalia Kiska Andrej Kiska i Natalia Kiska RADOVAN STOKLASA / REUTERS / REUTERS

Natália Kiska - Słowacja

Czesi bardzo pozytywnie ocenili nie tylko urodę Kingi Dudy, lecz także słowackiej prezydentówny - Natalii Kiskovej. 23-letnia córka Andreja Kiski ma jednak w krajowych mediach zupełnie inny wizerunek niż Katerina Zemanova, mimo że, podobnie jak Czeszka, to głównie ona towarzyszyła swojemu ojcu w kampanii. W tym wypadku wynikało to w dużej mierze z problemów małżeńskich Kisków (para rozwiodła się), a nie chwytów PR-owych. Brak skandali czy romansów nie przeszkadza jednak, aby słowackie media śledziły każdy jej krok z wielką uwagą. Niestety mają ku temu mało okazji, bo "pierwsza córka" nie mieszka w ojczyźnie.

Natalia KiskovaRADOVAN STOKLASA / REUTERS / REUTERS

Natalia Kiskova po studiach, które skończyła w Bostonie, przeprowadziła się do Londynu, by być bliżej domu. Tam zaczęła pracę jako menedżer w firmie komputerowej.

W Stanach bardzo tęskniłam za rodziną oraz naszym jedzeniem - mówiła w rozmowie z Pluska. - Teraz podróż do domu zajmuje mi godzinę, a nie dziewięć, jak wtedy, gdy mieszkałam za Oceanem.

Obecnie największą jej pasją jest praca. Randki? Jak sama stwierdziła cytowanym wywiadzie - "nie ma na to czasu" i jest singielką.

Natalia KiskovaRADOVAN STOKLASA / REUTERS / REUTERS

Paulina Pena Pretelini Paulina Pena Pretelini Screen z Facebook.com/Paulina Pena Pretelini

Paulina Pena Pretelini - Meksyk

O ile w większości europejskich krajów "pierwsza córka" ma chociaż cień szansy na zachowanie prywatności, o tyle w Meksyku jest traktowana jak każda inna gwiazda, a warto dodać, że tamtejszy przemysł rozrywkowy jest bardzo rozbudowany. Paulina, starsza córka Enrique Pena Nieto, bierze udział w państwowych imprezach, zapraszana jest na otwarcia różnego rodzaju placówek, udziela wywiadów. W jej ślady idzie też młodsza o 5 lat Nicole. Nicole i Paulina mają także brata: 17-letniego Alejandro.

Paulina Pena PreteliniScreen z Facebook.com/Paulina Pena Pretelini

W przeciwieństwie do europejskich "pierwszych córek", Paulina Pena Pretelini prowadzi swoje konto na Facebooku i Instagramie i dzieli się regularnie zdjęciami. Często pojawia się też na zdjęciach swoich znajomych.

W 2007 roku w wyniku niewydolności oddechowej spowodowanej padaczką zmarła matka sióstr. Rok później Enrique Pena Nieto przyznał się publicznie do związku z aktorką (zamężną) Angélicą Riverą. Gdy gwiazda oper mydlanych uzyskała rozwód cywilny i unieważnienie ślubu kościelnego, para pobrała się. Na tym jednak nie koniec skandali w prezydenckiej rodzinie. W tym samym roku, w którym odbył się ślub Pretelini z Rivierą, okazało się, że prezydent jest ojcem jeszcze dwojga dzieci. Jedno zmarło w wieku niemowlęcym w wyniku choroby nowotworowej, tożsamość matki pozostała nieznana. Matką drugiego jest Maritza Diaz Hernandez. Prezydent (w chwili narodzin obu dzieci żonaty) uznał swoje ojcostwo i ogłosił, że płaci alimenty.

Katarina Kitarović Katarina Kitarović Screen z YT

Katarina Kitarović - Chorwacja

Katarina Kitarović to córka prezydent Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović.

Kolinda Grabar-Kitarovic of the opposition HDZ cuts a cake as she celebrates her victory in Croatia's presidential run-off election on the stage at her campaign headquarters in Zagreb January 11, 2015. Croatia's conservative opposition won a narrow presidential victory on Sunday, capitalising on popular discontent over economic decline and setting down a marker for parliamentary elections later in the year. REUTERS/Antonio Bronic (CROATIA - Tags: POLITICS ELECTIONS)ANTONIO BRONIC / REUTERS / REUTERS

O ile w większości przypadków prezydentówny raczej nie wychodzą poza rolę pierwszej córki, to Katarina Kitarović jest wyjątkiem. W marcu, jako zaledwie 14-latka, zdobyła srebrny medal w mistrzostwach juniorów Chorwacji w łyżwiarstwie.

Gdy pierwszy raz zobaczyłam w telewizji ten sport, powiedziałam rodzicom, że bardzo chcę go spróbować - mówiła Katarinaw rozmowie z portalem 24sata.

Jak spekulują komentatorzy sportowi, prezydentówna ma szansę odnieść wielki sukces w tej dyscyplinie. Nie bez znaczenia jest też jej sportowe zacięcie, które ma od dziecka. Gdy jako mała dziewczynka mieszkała z mamą w Waszyngtonie (Kolinda Grabar-Kitarović pracowała w ambasadzie), trenowała gimnastykę sportową i artystyczną oraz tenis.

Ségolene Royal i Flora Hollande Ségolene Royal i Flora Hollande no credit

Flora Hollande - Francja

Flora Hollande to najmłodsza z czworga dzieci prezydenta Francji, Francoisa Hollande'a. 23-latka ma dwóch braci: Thomasa i Juliena oraz siostrę Clémence. Jednym z najgłośniejszych wystąpień pięknej Flory był wywiad z matką - Ségolene Royal - w 2012 roku dla "Gali". Flora Hollande okazała w nim wsparcie swojej matce, która także jest politykiem. Czy Francuzi będą mogli częściej ją oglądać w mediach? Niestety, Flora nie jest zainteresowana popularnością.

Mam znanych rodziców, jednak w pewnym momencie mogłam przejść do kolejnego etapu. Chcę wieść ciche i spokojne życie. Nie oczekuj, że zobaczysz moje zdjęcia z czerwonego dywanu - mówiła w "Gali".

Ségolene Royal i Flora HollandeSkan z 'Gali'

Aliya Nazarbajewa Aliya Nazarbajewa Screen z Youtube.com

Aliya Nazarbajewa - Kazachstan

Kazachstan ma trzy pierwsze córki - Darigę, Dinarę i Aliję. Najmłodsza córka kazachskiego prezydenta, Aliya, ma 35 lat, płynnie włada kazachskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim. Wykształcenie zdobywała w Londynie, Szwajcarii i w Waszyngtonie. Skończyła też szkołę muzyczną. W wolnym czasie uwielbia grać w tenisa, uprawiać aerobik, jeździć konno i pływać. Skąd to wszystko wiadomo? Aliya Nazarbajewa nie unika mediów. Wręcz przeciwnie. Związała się z nimi nawet na polu zawodowym. Pierwsza córka jest bowiem zastępcą dyrektora radia Euro Plus. To jednak nie wszystko. Nazarbajewa pełni też funkcję doradcy administracji prezydenta.

Aliya NazarbajewaScreen z Youtube.com

Mówiąc o Nazarbajewej, nie sposób pominąć jej kariery jako bizneswoman. Córka prezydenta Nursułtana Nazarbajewa jest właścicielką luksusowego spa w Ałmaty, jest prezesem korporacji "Almatyfarm", dyrektor generalną Caspian Industries, prezesem zarządu firmy budowlanej Elitstroy, a ostatnio wyprodukowała film propagujący ekologię i ochronę przyrody w Kazachstanie. Choć lista osiągnięć Nazarbajewej jest imponująca, warto zwrócić uwagę na fakt, że na arenie międzynarodowej Kazachstan jest powszechnie krytykowany za... nepotyzm.

Aliya NazarbajewaScreen z Youtube.com

Co można powiedzieć o pozostałych pierwszych córkach? Dinara - "środkowa" z sióstr Nazarbajew - nie jest osobą publiczną. Wyszła za mąż za przedsiębiorcę Timura Kulibajewa i od wielu lat "Forbes" uwzględnia ją w swoim rankingu światowych milionerów. W 2015 roku oszacowano jej majątek na 2,2 miliardy dolarów, co czyni ją trzecia najbogatszą osobą w Kazachstanie.

Najstarsza pierwsza córka, 52-letnia Dariga, jest znacząco obecna w tamtejszych mediach. Swego czasu była szefową agencji medialnej. Potem zajęła się karierą polityczną, założyła własną partię i mówi się, że prezydent szykuje ją na swojego następcę. Dariga ma także drugą naturę - artystyczną. Jest śpiewaczką operową. Choć zajmuje się tym jedynie amatorsko, ma na swoim koncie kilka koncertów przed ważnymi międzynarodowymi notablami. Była także jurorką w kazachskim talent show "SuperStar".

Eva Liz Morales Alvarado Eva Liz Morales Alvarado Screen z Facebook.com/Eva-Liz-Morales-Alvarado

Eva Liz Morales Alvarado - Boliwia

W Boliwii, podobnie jak w Meksyku, córka prezydenta jest raczej traktowana jak gwiazda niż osoba prywatna. 20-letnia Evo Moralesa Aymi sama zresztą także nie wzbrania się przed zainteresowaniem mediów. Prowadzi oficjalny fanpage na Facebooku, udziela się społecznie, towarzyszy ojcu w oficjalnych wizytach. De facto od momentu gdy skończyła 18 lat, przejęła obowiązki pierwszej damy. Evo Morales nie jest bowiem żonaty, matką Evy Liz jest reporterka Francisca Alvarado, z którą prezydent miał przelotny romans.

Eva jest studentką prawa.

Eva Liz Morales AlvaradoScreen z Facebook.com/Eva-Liz-Morales-Alvarado

Eva Liz Morales AlvaradoScreen z Facebook.com/Eva-Liz-Morales-Alvarado

Dilma Rousseff i Paula Rousseff Dilma Rousseff i Paula Rousseff [e]AE / Xinhua/Photoshot/REPORTER

Paula Rousseff de Araujo - Brazylia

Paula Rousseff de Araujo jest córką prezydent Brazylii - Dilmy Rousseff. 39-letnia prawniczka na co dzień pracuje w Ministerstwie Pracy, unikając przy tym rozgłosu.

Jest bardzo dyskretna. Trudno ją spotkać na jakichkolwiek imprezach. Ja widziałem ją tylko raz - na otwarciu stadionu. Była w towarzystwie kilku ochroniarzy - czytamy wypowiedź jednego z dziennikarzy dla stacji R7.

Jedyna okazja, kiedy można ją zobaczyć na zdjęciach, to ta, gdy akurat towarzyszy matce w państwowych uroczystościach i okazyjnie w trakcie zagranicznych podróży. Jednak nawet i to robi niezwykle rzadko. Wszystko dla dobra jej pracy.

Cieszy się opinią bardzo dobrego prawnika. Jest niezwykle kompetentna - mówi R7 kolega z pracy prezydentówny.

Prywatnie jest matką i żoną. W 2008 roku w Porto Alegre poślubiła Rafaela Covolo. W prywatnej ceremonii uczestniczył były prezydent Brazylii, ministrowie i urzędnicy państwowi. Para ma syna Gabriela.

Francois Hollande, Dilma Rousseff,  Valerie Trierweiler , Paula Rousseff de AraujoFrancois Hollande, Dilma Rousseff, Valerie Trierweiler , Paula Rousseff de Araujo/ Fot. BENAINOUS+PERUSSEAU

Cristina Fernandez de Kirchner oraz jej dzieci Florencia i Maximo Cristina Fernandez de Kirchner oraz jej dzieci Florencia i Maximo MARTIN ACOSTA / REUTERS / REUTERS

Florencia Kirchner - Argentyna

Cristina Elisabeth Fernández de Kirchner piastuje urząd prezydenta od 2007 roku, pokonała w pierwszej turze wyborów m.in. Miss Argentyny - Elisę Carrio. Wcześniej u boku swojego męża Nestora Kirchnera była pierwszą damą przez cztery lata. Tym samym córka pary - Florencia Kirchner - jest "pierwszą córką" już od 12 lat. To rekordowo długo, ale aby argentyńskie media uczyniły z niej celebrytkę z pierwszych stron gazet, wystarczyło zaledwie kilka tygodni.

Florencia Kirchner ma 25 lat i podobnie jak jej matka - nazywana przez media "Lady Botox" - jest miłośniczką mody. Jej kreacje zawsze są szeroko komentowane. W zeszłym roku trafiła na pierwsze strony gazet nie ze względu na stroje, lecz plotki ciąży. Sprawa była pikantnym materiałem dla tabloidów, bowiem pierwsza córka Argentyny nie jest zamężna. Atmosfera wokół prezydenckiej rodziny zaczęła być na tyle napięta, że w końcu prezydent kraju zwołała konferencję prasową, na której ostatecznie potwierdziła ciążę córki.

Kochamy naszą córkę i naszą przyszłą wnuczkę - powiedziała prezydent.

Prezydentówna angażuje w proekologiczne inicjatywny czy akcje charytatywne.

Florencia KirchnerNoticias