Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Syn Ringo Starra został perkusistą, a syn Lennona jest awangardowym wokalistą. A reszta dzieci Beatlesów?

Mimo że zespół The Beatles istniał tylko przez 10 lat (od 1960 do 1970), jego członkowie na trwale zapisali się w historii rock'n'rolla. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr - ta czwórka kradła damskie serca, a mężczyźni chcieli być tacy, jak oni. Nic dziwnego, że dzieci Beatlesów pozazdrościły im takiego życia i większość z nich również próbuje swoich sił w muzyce lub wybrało artystyczne zawody. Zobaczcie, jak wyglądają i co robią.
Ringo Starr, Zak Starkey Ringo Starr, Zak Starkey East News

Ringo Starr: Zak Starkey

Zak Starkey to najstarszy z trójki dzieci perkusisty The Beatles, Ringo Starra. Urodził się w 1965 roku w Londynie. Jako, że niedaleko pada jabłko od jabłoni, Starkey, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, również został perkusistą. Jest jeszcze drugie przysłowie, które tutaj pasuje: czym skorupka za młodu nasiąknie... Pierwszą perkusję mały Zak dostał w wieku 8 lat od ojca chrzestnego, wujka Keitha (dla niego był to wujek, dla reszty świata Keith Moon, perkusista kultowego The Who). To on go nauczył grać na instrumencie.

Keith był jak wujek, naprawdę. Był jednym z najlepszych przyjaciół taty. Kiedy z bratem i siostrą przebywaliśmy u taty, bywało, że spędzaliśmy kilka dni w domu Keihta. Był jak opiekunka. Po prostu spędzaliśmy czas na rozmowach o niczym: o dziewczynach, surfingu, zespołach, perkusji... To był fantastyczny facet, z którym świetnie spędzało się czas - wspominał "wujka" Zak.

Kiedy w 1978 roku Moon zmarł, Zak odczekał aż 10 lat, zanim wymienił podarowany mu przez niego zestaw perkusyjny na nowy.

Grał w swoim życiu z wieloma zespołami: The Icycle Works, The Waterboys, ASAP i The Lightning Seeds, The Who oraz Oasis. Z tego ostatniego zespołu wyleciał po kłótni z frontmanem, Noelem Gallagherem.

Nie jestem rock and rollową gwiazdą. Nie jestem sławny, ale jestem spełnionym muzykiem - mówił w tym samym wywiadzie.

W wieku 19 lat poślubił swoją dziewczynę, Sarę Menedikes, z którą ma 29-letnią dziś córkę Tatię. Starkey i jego żona od 2006 roku są w separacji.

Zak StarkeyEast News

Historię Beatlesów poznasz dzięki jedynej autoryzowanej biografii zespołu. Sprawdź >>

Ringo Starr, Jason Starkey Ringo Starr, Jason Starkey East News/ Bulls

Ringo Starr: Jason Starkey

Będąc synem sławnego ojca nie zawsze ma się z górki. Jason Starkey, młodszy z synów Ringo Starra (urodził się w 1967 roku), wcale nie był zachwycony, że wszedł w życie jako potomek sławnego Beatlesa. Miał 7 lat, kiedy jego rodzice, Ringo i Maureen, rozwiedli się, a on zaznał goryczy i kłopotów, jakie niesie ze sobą bycie synem gwiazdy rocka. W wieku 19 lat został skazany na grzywnę 125 funtów za kradzież radia samochodowego. Jako 21-latek dwukrotnie stawał przed sądem za narkotyki.

Bycie synem Ringo Starra to największy ciężar w moim życiu. Totalny ból - przyznał gorzko w jednym z wywiadów.

Jason Starkey, podobnie jak ojciec i starszy brat, również grał na perkusji, choć bez większych sukcesów. Problemy z narkotykami i prawem na szczęście w końcu minęły. Jason osiadł w końcu w w Londynie, gdzie mieszka wraz z żoną Florą Evans i dwoma synami: Louie i Sonny.

Jason StarkeyBulls

Ringo Starr, Jason Starkey Ringo Starr, Jason Starkey East News/ Bulls

Ringo Starr: Lee Starkey

Najmłodszą z rodzeństwa była Lee Starkey, urodzona w 1970 roku. Miała 5 lat, kiedy rodzice rozwiedli się i 11, kiedy ojciec ożenił się z Barbarą Bach. Lee była jedną z dwóch druhen na ślubie ojca i macochy (drugą druhną była jej przyrodnia siostra, Francesca Gregorini). Jako nastolatka przeżywała okresy buntu, pasjonowała się muzyką gotycką i punkową, co rzecz jasna, przekładało się na noszone przez nią wtedy stroje, głównie czarne, a do tego mocny makijaż i fioletowe włosy.

W 1980 roku Lee wraz z przyjacielem otworzyła w Hollywood przy Rodeo Drive butik o nazwie Planet Alice, w którym można było dostać ubrania z szalonych lat 60. Sklep prosperował tam 11 lat, a potem, za namową matki, która właśnie wzięła kolejny ślub, Lee przeniosła go do Melrose Place.

W tym czasie Lee zamieszkała w Beverly Hills wraz z rodzeństwem, matką i ojczymem. Kiedy jednak była zmuszona zamknąć butik, wróciła do Anglii, do ojca. Lee Starkey aktualnie jest makijażystką i projektantką mody. Od 2006 roku spotyka sie z gitarzystą, Jayem Mehlerem. W 2009 roku urodziła trojaczki: dwóch chłopców, Jakamo i Smokey oraz dziewczynkę Ruby. A tak pozowała z bratem, Jasonem Starkeyem.

Jason Starkey, Lee StarkeyBulls

John Lennon, Julian Lennon John Lennon, Julian Lennon East News/ Bulls

John Lennon: Julian Lennon

Julian Lennon, jedyny syn Johna Lennona i Cynthii Powell, wcześnie zaczął karierę muzyczną, jednak... nie był tego świadom. Miał 11 lat, gdy ojciec wykorzystał jego grę na perkusji w utworze "Ya-Ya" z albumu "Walls and Bridges". Później mówił o tym tak:

Tato, gdybym wiedział, że wykorzystasz to na swojej płycie, grałbym lepiej! - zdradził w książce "Loving John".

Jednak relacje na linii ojciec-syn nie zawsze układały się tak poprawnie. Gdy Julian był mały, ojciec ukrywał przed światem fakt, że ma żonę i syna - po to, by nastoletnie fanki mogły wierzyć, że mogą usidlić swojego idola. Skoro nie mógł mówić o nim jawnie - znalazł na to sposób. Syn zainspirował go do stworzenia piosenki "Lucy in the Sky with Diamonds" - której tekst opisuje chłopca malującego obraz.  Julian miał zaledwie 5 lat, gdy po głośnym romansie z Yoko Ono, Lennon rozwiódł się matką Juliana. Po rozwodzie rodziców Julian prawie nie utrzymywał kontaktu z ojcem. Nie ukrywał, że ma do niego żal.

Ojciec potrafił mówić o pokoju i o miłości na świecie, ale nie potrafił tego okazać osobom, które powinny znaczyć dla niego najwięcej - swojej żonie i synowi - zdradził w "London Telegraph".

Sytuacja poprawiła się w latach 70., kiedy pod wpływem nowej dziewczyny Lennona, May Pang, muzyk odnowił kontakt z synem. Po tragicznej śmierci Johna Lennona (został zastrzelony i zmarł w 1980 roku), Julian tak wspominał łączące ich relacje:

Ja i mój ojciec świetnie się bawiliśmy, śmialiśmy się, gdy był z May Pang - mówił w "The Times".

Julian LennonBulls

Po śmierci ojca Julian zaangażował się w rozwój kariery muzycznej - wydał 6 albumów. Jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów.

Dla mnie tekst piosenki musi odzwierciedlać emocje. Melodia i muzyka także muszą to wyrażać. Moim zdaniem te 3 czynniki muszą być wystarczająco dobre same w sobie, żeby opowiedzieć tę samą historię, ale oczywiście muszą dobrze współgrać.

Jest też fotografem. Aktualnie mieszka we Włoszech. Zajmuje się także filantropią - prowadzi fundację i wspiera Etiopię i Kenię. Zaangażował się m.in. w kampanię dotyczącą pitnej wody.

John Lennon, Sean Lennon John Lennon, Sean Lennon PR Photos/ AP

John Lennon: Sean Lennon

Sean Lennon, syn Lennona i Yoko Ono, miał 5 lat, gdy zmarł jego ojciec. Sean zdobył gruntowne wykształcenie - uczył się w prywatnej szkole - Dalton School and the Swiss Institut Le Rosey na Manhattanie, gdzie czesne wynosiło bagatela 60 tys. funtów rocznie. Edukacji z wyższej szkole już nie zakończył, bo rzucił Columbia University w Nowym Jorku. Młodszy syn Lennona również związał swoją przyszłość z muzyką. Już w 1998 roku nagrał solowy album "Into The Sun", a w 2010 roku razem ze swoją dziewczyną, Charlotte Kemp Muhl, założył zespół The Ghost Of A Sabre Tooth Tiger.

Rodzice mieli ogromny wpływ na ukształtowanie się jego muzycznego gustu.

Mój tata słuchał Elvisa (w tym momencie włączyła się do rozmowy jego dziewczyna mówiąc: "Przecież nie lubisz Elvisa!") Lubię, np. The Sun Sessions - mówił w Gq-magazine.co.uk i zanucił ten utwór.

Wyznał też, że nienawidzi, gdy ludzie zadają mu pytanie o ulubiona piosenkę Beatlesów. Po prostu nie potrafi takiej wybrać. Zanim się ustatkował, na jego liście podbojów znalazły się: córka Micka Jaggera, Elizabeth czy Bijou Phillips, córka członka grupy, The Mamas And The Papas. Aktualnie mieszka w Nowym Jorku.

Charlotte Kemp Muhl, Yoko Ono, Sean LennonAndrew Evans / PR Photos / Andrew Evans / PR Photos

George Harrison, Dhani Harrison George Harrison, Dhani Harrison East News

George Harrison: Dhani Harrison

Dhani Harrison jet jedynym dzieckiem George'a Harrisona i jego drugiej żony, urodzonej w Meksyku, Olivii Arias. Dorastał w Oxfordshire, potem przeniósł się do USA, gdzie studiował sztuki wizualne na Brown University. Ostatecznie jednak on także poszedł w ślady ojca - tak samo jak on jest gitarzystą. Pierwszą płytę poświęcił zmarłemu na raka w 2001 roku ojcu i dokończył jego ostatni album "Brainwashed'. Dhani zastępował swojego ojca i grał na gitarze także na koncercie zorganizowanym przez Erica Claptona w rocznicę jego śmierci.

Wtedy wyjątkowo w oczy rzucało się ich fizyczne podobieństwo i nawet jego matka, Olivia, uległa  "iluzji".

Olivia mówi, że gdy Dhani jest na scenie, wygląda to tak, jakby George stał młody i zdrowy, a tylko my się zestarzeliśmy - mówił ze sceny Paul McCartney .

W 2006 roku założył swój pierwszy zespół, a od 2008 jest liderem Fistful of Mercy. W czerwcu 2012 roku ożenił się z długoletnią partnerką, modelką, Solveig Karadottir.

Dhani HarrisonEast News

Paul McCartney, James McCartney Paul McCartney, James McCartney East News

Paul McCartney: James McCartney

Jedyny syn Paula McCartneya, James McCartney, z pewnością odziedziczył po nim wygląd i - nie mogło być inaczej, miłość do muzyki. 37-latek zadebiutował na płytach swojego ojca - jego gry na gitarze można posłuchać na krążkach "Flaming Pie" i "Driving Rain". Swój własny album "The Complete EP Collection" wydał w 2011 roku. Dla większości fanów Paul McCartney to niedościgniony wzór, ale nie dla niego.

Dla mnie Paul jest po prostu tatą. Był dla mnie ogromną inspiracją i myślę, że możecie wyczuć jego wpływ tu i tam - mówił na swoim koncercie, podaje "Daily Mail".

James McCartney obecnie mieszka w wartym 1,5 miliona dolarów mieszkaniu w północnym Londynie. Jest wegetarianinem i walczy o prawa zwierząt. W odróżnieniu od swoich sióstr, projektantki mody Stelli i fotografiki Mary, stara się żyć z dala od show-biznesu.

James McCartney East News

Paul McCartney, Mary McCartney Paul McCartney, Mary McCartney East News/ Bulls

Paul McCartney: Mary McCartney

Paul McCartney jest ojcem trójki dzieci i jednej adoptowanej córki. Mary to pierwsze biologiczne dziecko, Paula McCartneya i jego żony, Lindy. Obecnie ma 45 lat. Nie poszła w ślady ojca, lecz matki i tak jak ona, została fotografką. To jej zmarła na raka w 1999 roku matka była dla niej największa inspiracją.

Z wczesnych lat dzieciństwa pamiętam, że jeździłam w trasy razem z rodzicami. Ale większą inspiracją była dla mnie matka, która była fotografem i miała mnóstwo albumów ze zdjęciami.  Zawsze miała ze sobą aparat fotograficzny. Pamiętam, jak zabrała mnie ze sobą do ciemni. Dla mnie jako dziecka to było fascynujące, gdy zobaczyłam, jak wkłada czysty papier i wyjmuje zdjęcie - mówiła w wywiadzie.

Mary McCartney zdobyła uznanie jako fotograf - Tony i Cherie Blair nie bez powodu wybrali ją na autorkę oficjalnego portretu ich syna Leo w 2000 roku. Jej prace były wystawiane w National Portrait Gallery, pracuje także dla czasopism takich jak "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". Jest dwukrotną mężatką. Z małżeństwa z reżyserem Alistairem Donaldem ma dwoje dzieci, Arthura i Elliota. Z drugim mężem, również filmowcem, Simonem Aboudem, doczekała się 2 synów: Sama i Sida. Drugie małżeństwo było otoczone tajemnicą, nawet Paul McCartney dowiedział się o nim po fakcie. Jednak miejsce nie było przypadkowe: to właśnie w urzędzie w Marylebone 41 lat wcześniej Paul McCartney poślubił jej matkę.

Mary McCartneyBulls

Paul McCartney, Stella McCartney Paul McCartney, Stella McCartney East News/ PR Photos

Paul McCartney: Stella McCartney

43-letnia obecnie Stella McCartney jest zdecydowane najbardziej rozmowna z trójki swojego rodzeństwa. Swego czasu nazwała ojca draniem za to, że wysłał ją i jej rodzeństwo do lokalnej szkoły podstawowej. Miała także zatargi z drugą żoną McCartneya, Heather Mills, która twierdziła, że próbowała zniszczyć ich małżeństwo. Stella McCartney swoją karierę związała z modą. Najpierw była dyrektorką kreatywną domu mody Chloe, a w 2001 roku założyła własną markę. Dziś przedstawia się jako projektantka mody. Co jest dla niej największym natchnieniem?

Najbardziej inspirują mnie ludzie i interakcje, i te małe rzeczy, które mają miejsce. To może być cokolwiek: mogę zainspirować się jazdą na koniu w weekend czy zobaczeniem czegoś w puszczy. To wywołuje proces - mówiła w wywiadzie dla "Vogue".

Prywatnie jest przyjaciółką Kate Moss. Jej mężem jest wydawca Alasdhair Willis, z którym ma pięcioro dzieci. Tak jak pozostałe dzieci muzyka, walczy o prawa zwierząt i jest wegetarianką.

Stella McCartneyPR PHOTOS

Paul McCartney adoptował także córkę swojej pierwszej żony Lindy, Heather, która dziś ma 51 lat, jest singielką i mieszka w domu muzyka w Sussex. Muzyk ma także 11-letnią córkę Beatrice z burzliwego małżeństwa z drugą żoną, Heather Mills. Stał się też ojczymem dla 22-letniego Arlena, syna swojej trzeciej żony, Nancy Shevell.

Historię Beatlesów poznasz dzięki jedynej autoryzowanej biografii zespołu. Sprawdź >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA