• Link został skopiowany

Luke Perry miał 24 lata, gdy zagrał 16-latka. Różnica wieku nie tylko tutaj była ogromna. Zobacz, ile lat mieli aktorzy z serialowych paczek

Ich romanse, przyjaźnie i kłótnie - najbardziej zżyte grupy ekranowych przyjaciół przeszły do historii tak, jak same seriale. Od klasycznych, jak "Zdrówko" czy "Beverly Hills 90210", przez kultowych "Przyjaciół", po współczesne - "Plotkarę" czy "Jak poznałem waszą matkę". Wiedzieliście, że czasem nastolatków grali tam dorośli? Specjalnie dla Was wróciliśmy do serialowych paczek i porównaliśmy bohaterów pod kątem wieku.

Beverly Hills 90210

Jeżeli urodziłaś lub urodziłeś się w latach 80., nie możesz nie pamiętać tego serialu. Odległe i obce dla kogoś z kraju nad Wisłą życie nastolatków z bogatego Beverly Hills, potrafiło przykuć do telewizora. Z mniejszą lub większą uwagą, śledziliśmy losy rodzeństwa Brandona i Brendy oraz ich kolegów z liceum. Choć serial miał swoją amerykańską premierę w 1990 roku, polscy widzowie obejrzeli go z trzyletnim opóźnieniem. Ostatni odcinek nadano w maju 2000 roku.

The Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu)

"The Big Bang Theory" to jeden z nowszych seriali w tym zestawieniu. Sezon pierwszy miał swoją premierę w USA w 2007 roku, polska przypadła na rok 2008. Pod koniec 2014 roku zaczęła się emisja 8. sezonu. W naszym serialowym autobusie specjalnie pominęliśmy dwie bohaterki (Bernadette i Amy), które na stałe zagościły dopiero w 4. sezonie. Podstawową paczkę tworzą Sheldon, Leonard, Penny, Howard i Raj.

Buffy, the Vampire Slayer (Buffy: Postrach wampirów)

Buffy zasiewała strach w sercach wampirów i radość w głowach nastoletnich chłopców. Komiksowy pogromca zła z ciałem Sarah Michelle Gellar przez lata był żelazną pozycją w serialowym świecie. Wywindował karierę nie tylko SMG, ale i odkrył Alyson Hannigan dla świata komedii dla nastolatków (seria American Pie). Było to o tyle ciekawe, że aktorka swoje nastoletnie lata miała wówczas już dawno za sobą.

Cheers (Zdrówko)

Prawdziwy oldschool dla telemaniaków. O znajomości tego serialu decyduje przede wszystkim data urodzenia. Nadawany w USA od 1982 roku doprowadził widzów aż do następnej dekady. Śledząc losy paczki przyjaciół świadomie pominęliśmy występujących tam znanych aktorów, np. Kirstie Alley czy Woody'ego Harrelsona. Wybieraliśmy aktorów tylko z pierwszego sezonu.

Dawson's Creek (Jezioro Marzeń)

Ciekawy przykład serialu obyczajowego dla młodzieży, który potrafił zatrzymać przed telewizorem także rodziców. Nadawany w USA między 1998 a 2003 rokiem (w Polsce na Polsacie) "Dawson's Creek", opowiadał o realnych problemach wieku dojrzewania. Wyłowił dla telewizji i kina m.in. Michelle Williams i Katie Holmes.

Gossip Girl (Plotkara)

"Gossip Girl" to zdecydowanie współczesna pozycja na tej serialowej liście. Zakończony w 2012 roku, przedstawiał świat nastolatków widziany oczyma tytułowej Plotkary. Mieszkająca w zamożnej części Nowego Jorku (Upper East Side) młoda kobieta opisuje to, co widzi, na blogu. A widzi więcej, niż wielu jej znajomych by chciało. Świat bogatych dzieci odkrywany dla ich biedniejszych rówieśników to blichtr i zalewana drogim szampanem pustka.

How I Met Your Mother (Jak Poznałem Waszą Matkę)

Współczesny klasyk amerykańskiego sitcomu. Historia grupy przyjaciół, których historie spina główny wątek ojca opowiadającego dzieciom o tym, jak poznał ich matkę. Dość długo mu to zajęło, bo aż 9 sezonów (od 2005 roku do 2014). Za dynamikę relacji między głównymi bohaterami tego komediowego serialu odpowiada, jak zwykle w takich układach, wątek romansowy. "Złym" duchem grupy, ale i źródłem wielu żartów, był zawsze Neil Patrick Harris. Grający bezczelnego uwodziciela pod ręką zawsze ma jakąś poradę sercową. Zwykle dającą wątpliwe rezultaty.

Sex and the City (Seks w Wielkim Mieście)

Trzy wygłodniałe seksualnie trzydziestki i jedna (jeszcze bardziej wygłodniała) czterdziestka, szarżują przez Nowy Jork w poszukiwaniu męskich kąsków. Zajęło im to na HBO sześć lat. Serial nadawany był w latach 1998-2004 i doczekał się filmowych kontynuacji.

Wonder Years (Cudowne Lata)

Z polskiej perspektywy był to typowy rodzinny serial na niedzielne przedpołudnie przełomu lat 80. i 90. Choć definicja paczki nie do końca pasuje do wymienionych aktorów (część z nich tworzyła w końcu rodzinę), to ciężko opowiadać o losach Kevina nie wspominając o jego rodzeństwie czy rodzicach. Emitowany w USA między 1988 a 1993 rokiem serial pokazywał życie typowej amerykańskiej rodziny w latach 1968-1973, a więc wcześniejsze o dwie dekady w stosunku do lat produkcji.

That 70's Show (Różowe lata 70.)

W ośmiu sezonach "Różowych lat 70." pokazano wydarzenia od 1976 roku aż do sylwestra roku 1979. Faktycznie nadawano go w latach 1998-2006. Opowiadał o grupie nastolatków żyjących w owych "różowych latach 70-tych" w Point Place, w stanie Wisconsin. Na planie serialu poznała się późniejsza hollywoodzka para, Mila Kunis i Ashton Kutcher.

Friends (Przyjaciele)

Pomysł na takie zestawienie powstał z myślą o tym kultowym serialu. Nie może być rozmowy o paczkach telewizyjnych znajomych bez udziału Rachel, Moniki, Phoebe, Joeya, Chandlera i Rossa. Nadawany przez dekadę (od 1994 roku) opowiadał o losach sześciorga przyjaciół mieszkających na Manhattanie w Nowym Jorku. Na stałe wszedł do telewizyjnego kanonu.

Więcej o: