Nie chciała zaakceptować ojczyma i była twardsza od brata. Wiedzieliście, że Donald Tusk ma SIOSTRĘ?

Siostra Donalda Tuska, Sonia, nie jest tak znana, jak inne kobiety z otoczenia premiera: żona Małgorzata i córka Kasia. Wiele osób nawet nie wiedziało, że Donald Tusk ma siostrę!
Donald Tusk, Sonia Tusk. Donald Tusk, Sonia Tusk. East News

Sonia Tusk

Tak rzadko pojawia się publicznie, że wiele osób nie wie o jej istnieniu. Choć Sonia Tusk, starsza o 2 lata siostra Donalda Tuska jest jedną z najbliższych osób z otoczenia premiera, to jest na tyle dyskretna, że informacji o niej mamy jak na lekarstwo.

Mieszka w Gdańsku, ma dwoje dzieci. W 2005 roku przeszła wylew, była operowana w Berlinie - czytamy w "Życiu na gorąco".

Rodzeństwo nie ma też zbyt wielu wspólnych zdjęć. Te nieliczne są głównie z lat 60. ubiegłego wieku. Tutaj na zdjęciu widzimy 4-letniego Donalda i 6-letnią Sonię. Zdjęcie zostało zrobione w 1961 roku.

Sonia Tusk, Ewa Tusk. Sonia Tusk, Ewa Tusk. AG

Sonia Tusk o bracie

Ten szkrab w towarzystwie rodziców, to mała Sonia, a zdjęcie zostało zrobione w 1956 roku. Sonia Tusk raczej nie udziela się publicznie. Jeżeli już jednak uda się ją namówić na wypowiedź, najczęściej dotyczy ona jej sławnego brata. Tak było przed wyborami, w trakcie których Donald Tusk ubiegał się o stanowisko premiera.

Donald to porządny i rozsądny człowiek. Jest konsekwentny w działaniu, a to teraz jest tak potrzebne naszemu krajowi - czytamy jej wypowiedź na stronie portalu Dziennik.pl.

Martwiła się też o kondycję obecnego premiera, który ciężko pracował i nie oszczędzał się.

Powinien też znaleźć czas na odpoczynek, bo kampania była dla niego na pewno wyczerpująca - mówiła wtedy.
Ewa Tusk, Sonia Tusk, Donald Tusk. Ewa Tusk, Sonia Tusk, Donald Tusk. AG

Nie chciała zaakceptować ojczyma

To zdjęcie zrobiono w Sopocie w 1956 roku. Widzimy na nim nieżyjąca już Ewę Tusk w otoczeniu dzieci, Sonii i Donalda. Ewa Tusk miała dwóch mężów, Donalda, a potem Wacława Ochelskiego. O ile jednak Donald Tusk od razu znalazł wspólny język z ojczymem, to Sonia z początku była do niego nastawiona sceptycznie. Tak o tym opowiadała Ewa Tusk w wywiadzie dla Gazety.pl:

14 lat po śmierci męża pojechałam na Kaszuby, na działkę do siostry i szwagra. Obok swój dom budował pan Wacław, inżynier ze Stoczni Północnej. Przypadliśmy sobie do gustu. Sonie nie chciała najpierw tego zaakceptować, powiedziała, że "po jej trupie". Donkowi było "wsio ryba" - wspominała.

Wacław Ochelski zmarł w 2011 roku.

Sonia Tusk. Sonia Tusk. Screen Trojmiasto.pl

W najbliższym kręgu Donalda Tuska

Sonia Tusk, podobnie jak jej brat, który co weekend lata do rodzinnego Sopotu do rodziny, jest wierna wybrzeżu. Mieszka w Gdańsku i jest tłumaczką z języka niemieckiego. Jej nazwisko (i adres) można znaleźć w bazie tłumaczy przysięgłych, jednak Sonia Tusk tłumaczy również teksty związane z Gdańskiem. Chociaż rzadko można ją spotkać w towarzystwie Donalda Tuska, "Wprost" zalicza ją osób z najbliższego kręgu premiera.

Sonia TuskScreen Wprost.pl

Donald Tusk Donald Tusk Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Twardsza od brata

Dzierżenie teki premiera wymaga stalowych nerwów i tytanicznej odporności. W dzieciństwie jednak zdarzało się, że to Sonia była twardsza od brata.

Pewnego lata pojechali z Sonią na kolonie, Donka wyposażyłam w nowe dresy. Wkrótce przychodzi list od Soni: "Poszliśmy na jagody i Donek swój dres mocno pobrudził, całą noc płakał". Więc jaki tam twardy? Dzieciak po prostu - wspominała Ewa Tusk w cytowanym wywiadzie.
Donald Tusk, Sonia Tusk, Małgorzata Tusk. Donald Tusk, Sonia Tusk, Małgorzata Tusk. East News

Pogrzeb mamy

Pogrzeb mamy, Ewy Tusk, w 2009 roku, był okazją, żeby rodzeństwo pokazało się razem publicznie.

Sonia TuskEast News

Więcej o:
Komentarze (22)
Nie chciała zaakceptować ojczyma i była twardsza od brata. Wiedzieliście, że Donald Tusk ma SIOSTRĘ?
Zaloguj się
 • hanahana

  Oceniono 231 razy 195

  Dajcie spokój. Bez względu na wszystko wykorzystywanie zdjęć z pogrzebu , żeby udokumentować " rzadkie pokazywanie się" rodzeństwa razem, jest po prostu obrzydliwe:(

 • krokusik

  Oceniono 196 razy 142

  Znam Sonię ze szkoły ,była wspaniałą koleżanką,zawsze skromna no i opiekuńcza jak chodzi o brata, był o dwie klasy niżej i często na przerwach przychodził do niej w jakieś sprawie. Kogo to obchodzi że ma panieńskie nazwisko chyba jakiś kmiotów,ważny jest człowiek i co osiągnoł sam ,nie każdy może być tłumaczem przysięgłym.Bardzo lubię Sonię , czasami spotykamy się na ulicy pogadamy, powspominamy ,nadal jest bardzo skromna no i po prostu fajna.

 • browaryr

  Oceniono 98 razy 50

  a mój sąsiad ma brata listonosza.

 • anormalnywidz

  Oceniono 15 razy 11

  Na drugim zdjęciu z 1956 r. Donald starszy niż na pierwszym zdjęciu z 1961 r. Czary jakieś? :D Oj redakcjo, redakcjo...
  --
  http://anormalnywidz.blogspot.com/

 • ferdek_bagietka

  Oceniono 46 razy 8

  "Tak było przed wyborami, w trakcie których Donald Tusk ubiegał się o stanowisko premiera."
  to premierem zostaje się w wyniku wyborów, a nie z nominacji prezydenta?

 • tatusiek

  Oceniono 52 razy 6

  Sonia i Donald, pięknie.

 • stanislaw13

  Oceniono 108 razy 6

  A czy wy wiecie , że ja też mam SIOSTRĘ ? Nie ?????
  Ooo wstydźcie się , bardzooo wstydźcie się ;-)

 • amelias.

  Oceniono 99 razy 3

  Poparcie dla PO spada to czas na sprzedaż rodzinnych historyjek... ŻAŁOSNE.

 • forfiter_jr

  Oceniono 2 razy 2

  Lepszych zdjęć nie zdobyliście?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX