Najsłynniejszy polski film gangsterski ma już 20 lat. Tak wyglądają dziś bohaterowie "Psów" i "Psów 2"

5 kwietnia 19 lat temu miała miejsce premiera sequela kultowego polskiego filmu gangsterskiego "Psy" - "Psy 2: Ostatnia krew". Pierwsza część natomiast ukazała się w listopadzie 1992 roku. Bohaterowie obu części na trwałe zapisali się w historii kina i rodzimej popkulturze. A jak dziś wyglądają dawni twardziele? Sprawdzamy!
Bogusław Linda Bogusław Linda Screen z Youtube.com

Bogusław Linda

Bogusław Linda zagrał głównego bohatera - Franza Maurera, byłego funkcjonariusza UB, który rozpoczyna pracę w policji.

Bogusław Lindascreen z Youtube.com

Bogusław LindaScreen z Youtube.com

Bogusław Linda Bogusław Linda Kapif

Bogusław Linda

Dziś, choć ponad 60-letni aktor ma na swoim koncie już wiele innych słynnych ról, to jednak wielu nadal kojarzy go ze słynnym bohaterem z "Psów". Rola Lindy jest już kultowa, a wypowiadane przez niego kwestie np. "Ty stara dupa jesteś" na zawsze wpisały się w polską popkulturę.

KapifKapif

Cezary Pazura Cezary Pazura Screen z Youtube.com

Cezary Pazura

Cezary Pazura wcielił się w postać podporucznika Waldemara Morawca, czyli "Nowego". Oglądaliśmy go w obu częściach filmu.

Cezary PazuraScreen z Youtube.com

Cezary Pazura, Psy 2Screen z Youtube.com

Cezary Pazura. Cezary Pazura. fot. KAPIF

Cezary Pazura

Dziś Cezarego Pazurę coraz rzadziej oglądamy w filmach. Aktor za to realizuje się doskonale w roli ojca. Razem ze swoją młodą żoną Edytą wychowują dwoje dzieci. Pazura obecnie próbuje też swoich sił jako reżyser.

Edyta PazuraWBF

Artur Żmijewski Artur Żmijewski screen z Youtube.com

Artur Żmijewski

Artur Żmijewski pojawił się w drugiej części "Psów". Zagrał tam Radosława Wolfa, bezwzględnego pośrednika w handlu bronią.

Artur Żmijewski, psy IIScreen z Youtube.com

Artur Żmijewski Artur Żmijewski WBF

Artur Żmijewski

Wtedy się wydawało, że ta rola na zawsze już przesądzi o obsadzaniu Żmijewskiego w roli złych, twardych facetów. Jednak ten wszechstronny aktor poradził sobie z ryzykiem zaszufladkowania. Od tamtej pory zagrał m.in. policjanta w serialu "Fałszerze - powrót sfory", chirurga w serialu "Na dobre i na złe" oraz księdza w serialu "Ojciec Mateusz". Ma żonę i trójkę dzieci.

Artur ŻmijewskiKapif

Magdalena Dandourian Magdalena Dandourian Screen z Youtube.com

Magdalena Dandourian

Magdalena Dandourian zagrała w drugiej części filmu Nadię, którą Wolf przywiózł, jako łup wojenny, do Polski z ogarniętej wojną domową Serbii.

Magdalena Dandourian, Psy 2, NadiaScreen z Youtube.com

Magdalena Dandourian Magdalena Dandourian Screen z Facebook.com

Magdalena Dandourian

Kariera aktorska nie była pisana Magdzie Dandourian. Po "Psach" zagrała jeszcze kilka epizodów, a potem zajęła się produkcją telewizyjną. Przez jakiś czas realizowała programy, a obecnie jest redaktorką naczelną prestiżowego magazynu "Life and More".

Magdalena DandourianScreen z Facebook.com

Edward Lubaszenko Edward Lubaszenko Screen z Youtube.com

Edward Lubaszenko

Edward Lubaszenko, jako kapitan Stopczyk, pojawia się w pierwszej części filmu z zadaniem zaprowadzenie nowego porządku na komendzie, w której pracowali głównie byli ubecy. W drugiej części okazuje się, że był skorumpowany.

Edward LubaszenkoScreen z Youtube.com

Edward LubaszenkoYoutube

Edward Lubaszenko. Edward Lubaszenko. Kapif

Edward Lubaszenko

Edward Lubaszenko wciąż jest aktywny zawodowo. Niedawno mieliśmy okazję oglądać go w kontynuacji dawnego przeboju kinowego "Sztos". Zagrał także w dramacie "Róża" oraz w międzynarodowej produkcji "Bitwa pod Wiedniem".

12.03.2012 KIELCE , EDWARD LINDE LUBASZENKO W KIELECKIM PLASTYKU W RAMACH TYGODNIA KULTURY JEZYKA .  FOT. PAWEL MALECKI / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE:  TYDZIEN KULTURY JEZYKAFot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Janusz Gajos Janusz Gajos screen z Youtube.com

Janusz Gajos

Janusz Gajos zagrał w pierwszej części "Psów", gdzie zobaczyliśmy jego dwie twarze: kochającego ojca i męża oraz bezlitosnego szefa gangu, z zimną krwią mordującego policjantów. Pod koniec filmu ginie z ręki Franza Maurera.

Janusz GajosScreen z Youtube.com

Janusz Gajos Janusz Gajos KAPIF

Janusz Gajos

Ten wszechstronny aktor jest niezwykle pracowity. Od czasów swojej "śmierci" w "Psach" zagrał w ponad 30 filmach i serialach. Właśnie wchodzi do kin kolejny - "Układ zamknięty". Znowu gra czarny charakter.

Agnieszka Jaskółka Agnieszka Jaskółka Fot. Screen / Dziki Wschód / YouTube

Agnieszka Jaskółka

"Psy" były debiutem filmowym Agnieszki Jaskółki. Zagrała pensjonariuszkę domu dziecka, a następnie kochankę Franza Maurera. Choć jej rola była w założeniu drugoplanowa, to jednak swoim zmysłowym głosem i ogromnymi smutnymi oczami kradła uwagę widzów pierwszoplanowym twardzielom.

Agnieszka Jaskółka, Angela Wenz, Psy, Bogusław Linda, Franz Maurer, Agnieszka Jaskółka, Bogusław Linda,Screen z Youtube.com

Agnieszka Jaskółka, Bogusław Linda, psy, franz maurer, angela wenzScreen z Youtube.com

 Agnieszka Jaskółka Agnieszka Jaskółka Kapif

Agnieszka Jaskółka

Agnieszka Jaskółka po udziale w "Psach" zrobiła sobie przerwę od aktorstwa. Ukończyła prawo, a następnie zaczęła pracować jako modelka. Na ekrany wróciła w 2009 roku pojawiając się w serialu "Teraz albo nigdy" oraz w filmie "Weekend". Wzięła też udział w 12. edycji "Tańca z gwiazdami", jednak bez powodzenia.

 Agnieszka JaskółkaKapif

 Agnieszka JaskółkaKapif

 Marek Kondrat Marek Kondrat Screen z Youtube.com

Marek Kondrat

Marek Kondrat zagrał Olgierda "Ola" Żwirskiego, negatywnie zweryfikowanego ubeka, który przechodzi na stronę bezprawia. Olo początkowo jest przyjacielem Maurera, potem jednak uwodzi Angelę, graną przez Agnieszkę Jaskółkę. Kiedy Maurer dowiaduje się o tym, zabija Ola.

 Marek Kondrat Screen z Youtube.com

Marek Kondrat. Marek Kondrat. Kapif

Marek Kondrat

Marek Kondrat to człowiek-legenda. Zagrał w blisko 100 filmach i serialach, by na koniec ostatecznie rozstać się z aktorstwem i poświęcić swojej wielkiej pasji: winom. Stał się ekspertem od win, założył własny sklep i zaczął popularyzować wśród Polaków kulturę picia tego szlachetnego trunku. Dawni fani aktora wciąż mają nadzieję, że komuś jeszcze się uda namówić go na występ przed kamerą. A na razie wróci na deski teatru - zaprezentuje na żywo sonety Szekspira podczas 17. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.