To ona go poderwała! Trudna miłość pięknej aktorki i "rozbójnika z Syberii po przejściach"

Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew, dawno niewidziana para, pojawiła się na Paszportach "Polityki". Jak się zaczęła ich wielka miłość?

Karolina Gruszka, Iwan Wyrypajew

Na uroczystej gali rozdania Paszportów "Polityki" mieliśmy szansę przyjrzeć się dawno niewidzianej Karolinie Gruszce oraz jej mężowi Iwanowi Wyrypajewowi. Para niezwykle rzadko pojawia się razem. Oboje stronią od branżowych imprez oraz błysków fleszy. Wielka szkoda tak ładnie razem wyglądają, a historia ich znajomości jest naprawdę wciągająca...

 

Karolina Gruszka, Iwan WyrypajewKapif

Gruszka, Wyrypajew. Gruszka, Wyrypajew. Fot.Albert Zawada / Gazeta Wyborcza

Karolina Gruszka, Iwan Wyrypajew

Ich życie prywatne owiane jest tajemnicą. Karolina Gruszka nigdy nie przepadała za udzielaniem wywiadów, a kiedy związała się z Iwanem Wyrypajewem, stała się jeszcze bardziej skryta.

To mój związek i nie czułam potrzeby dzielenia się ze światem, jak on się rozwija. (...). Oczywiście, jeżeli ktoś decyduje się na bycie wielką gwiazdą, to ma zobowiązania wobec fanów. Ale ja nigdy nie pracowałam na taki status, więc nie mam też takich obowiązków - powiedziała w wywiadzie dla "Newsweeka".

Karolina Gruszka, Iwan WyrypajewKapif

Para poznała się 2006 roku na festiwalu w Kijowie, gdzie Gruszka pojechała wraz kolegami z planu filmu "Kochankowie z Marony" w reżyserii Izabeli Cywińskiej. Tam aktorka wypatrzyła uznanego rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa.

To ona się ze mną poznała! Na festiwalu w Kijowie podeszła po pokazie "Euforii" i powiedziała, że bardzo jej się podobało. "A teraz będzie projekcja mojego filmu, chciałabym, aby go pan obejrzał". Natychmiast skłamałem, że mam konferencję prasową, ani mi w głowie było oglądać jakiś polski film. Ale ona wzięła mnie za rękę i zaprowadziła na salę. To niebywałe: aktorka ośmieliła się doprowadzić reżysera na swój film! - powiedział Wyrypajew w wywiadzie z "GW".

16.01.2008 WARSZAWA  IVAN  VYRYPAYEV ( IWAN WYRYPAJEW ) ROSYJSKI REZYSER FILMU EUFORIA  FOT. ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA Fot. Albert Zawada / AG

Parę połączyła najpierw miłość do sztuki, a zaraz potem przyszło wzajemne głębokie uczucie. Trzy lata później Gruszka i Wyrypajew w tajemnicy przed światem wzięli ślub. Dopiero w 2010 się tym pochwalili.

Wyjawiliśmy to właściwie z jednego powodu. Jesienią mieliśmy premierę "Lipca" w warszawskim Teatrze na Woli, słyszeliśmy z różnych stron wiele plotek na nasz temat i postanowiliśmy sprawę wyjaśnić - poinformowała w wywiadzie dla "Newsweeka".

W sierpniu 2012 roku para doczekała się pierwszego dziecka. W jednym z warszawskich szpitali na świat przyszła na świat ich córka. Gruszka została mamą po raz pierwszy, jednak dla Wyrypajewa jest to już trzecie dziecko. Reżyser ma już bowiem dwoje dzieci z poprzednich małżeństw.

Karolina Gruszka. Karolina Gruszka. Agencja Gazeta

Karolina Gruszka

Karolina Gruszka urodziła się 13 lipca 1980 w Warszawie. Swoją pierwszą przygodę z show-biznesem przeżyła zaledwie w wieku 9 lat. Występowała wówczas w programie "Dyskoteka Pana Jacka". Gdy dorosła okazało się, że zamiłowanie do występów przed kamerą w niej pozostało. W 2003 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną, gdzie prócz pierwszych doświadczeń na aktorskich na scenie, przeżyła także młodzieńczą miłość. Podczas studiów spotykała się bowiem z Łukaszem Garlickim.

05.02.2011 WARSZAWA , LUKASZ GARLICKI , KAROLINA GRUSZKA PODCZAS ROZDANIA NAGROD KULTURALNYCH GAZETY STOLECZNEJ WDECHY 2010 . FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Karolina bardzo starannie wybiera propozycje zawodowe. W jej emploi znajdziemy takie tytuły jak: "Kochankowie z Marony", "Daleko od okna" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Od kiedy rozpoczął się jej płomienny romans z 6 lat starszym Wyrypajewem, jej spokojne, dobrze ułożone życie w Polsce wywróciło się do góry nogami. Tu miała już pozycję zawodową, ciepłą posadę Teatrze Narodowym, wypełniony ciasno terminarz. Mimo wszystko zdecydowała się to zostawić.

Widocznie potrzebowałam jakiegoś impulsu, żeby ten komfort rozwalić. Taki stan usypia, tłumi wewnętrzne pytania, które powinno się sobie stawiać. A ja już niby sobie na nie odpowiedziałam, już wszystko miałam gotowe. I dlatego to był cios pałką w moje ego. Nie chodzi o to, że wcześniej nie dotknęłam prawdziwego życia, ale że okryłam się ciepłą i wygodną kołderką - zwierzyła się w "Zwierciadle".

Karolina Gruszka w " Lipcu " Iwana WyrypajewaFot. Jan Smaga

Początkowo Gruszka kursowała pomiędzy Moskwą a Warszawą. Po ślubie jednak zamieszkała jednak na stałe razemz Iwanem w Moskwie. Obecnie artyści razem żyją i tworzą, zarówno na deskach teatru jak i w branży filmowej. Od 2009 roku, kiedy toGruszka po raz pierwszy zagrała w sztuce "Lipiec" Wyrypajewa, regularnie występuje pod kierunkiem swojego męża. Dostała rolę w takich jego sztukach jak "Taniec <<Delhi>>" czy "Iluzje" oraz w jego filmie "Tlen".

Ja nie umiem tak bardzo tego rozgraniczyć. To jest dla mnie jedna życiowa droga i każdy kolejny projekt jest jej częścią. Gdy pracujemy wspólnie z Iwanem w teatrze czy w filmie, zajmujemy się tym, co jest dla nas w tej chwili najważniejsze. Jeżeli więc przenosimy rozmowy na te tematy z pracy do domu, to jest to naturalna kolej rzeczy. Jestem natomiast jak najbardziej przeciwna wpędzaniu się w pracy w jakieś neurozy, rozedrgania, niezdrowe emocje - powiedziała w "Zwierciadle".
Iwan Wyrypajew Iwan Wyrypajew Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Iwan Wyrypajew

Iwan Wyrypajew urodził się 3. sierpnia 1974 w Irkucku. Studiował aktorstwo i reżyserię w Rosji, założył studyjny teatr Przestrzeń Gry. Został jednak zlikwidowany ze względu na nieprzychylność władz i problemy finansowe. Jego kariera nabrał rozpędu od kiedy w 2001 roku przeniósł się do Moskwy. Pierwszym wielkim sukcesem była napisana przez niego dramat "Sny". Z każdym kolejnym rokiem nazwisko Wyrypajewa stawało się coraz bardziej znaczące w środowisku. Jednak sukcesy zawodowe nie przekładały się na harmonijne życie osobiste.

 

Karolina Gruszka ,Iwan WyrypajewKapif

Na pierwszy rzut oka okoliczności, w jakich poznali się Iwan i Karolina, wydają się bardzo romantycznie. Od spotkania na festiwalu na Ukrainie połączyła ich jakaś tajemnicza chemia i umiłowanie sztuki. Jednak, jak to w życiu, do idealnego "love story" trochę zabrakło. Gdy śliczna aktorka zagadywała w Kijowie 32-letniego Wyrypajewa był ona wówczas żonaty z aktorką Poliną Aguriejewą, z którą wychowywał syna Petra.

Mam męża rozbójnika z Syberii po przejściach - śmiała się Gruszka w "Zwierciadle".

Karolina Gruszka, Iwan WyrypajewFot. Albert Zawada / AG

Fascynacja Karoliną okazała się tak silna, że po dwóch latach małżeństwa Wyrypajew  i Aguriejewa rozwiedli się. Od tamtego czasu nic nie stanęło na przeszkodzie nowej miłości. Parze wspaniale układała się na polu zawodowym. Gruszkę mogliśmy ostatnio oglądać w filmach "Mistyfikacja", "Żywie Biełaruś" czy serialu "Czas honoru". Praca twórcza Wyrypajewa została natomiast wyróżniona w tym roku Paszportem "Polityki" w kategorii teatr.

Więcej o: