Rooney Mara. Kim jest "dziewczyna z tatuażem"

O młodej aktorce ostatnio jest głośno. Zagrała u boku Daniela Craiga w głośnej filmowej ekranizacji książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" i zachwyciła krytyków oraz publiczność. Jest uznawana za jedną z największych wschodzących gwiazd i wróży się jej dużą karierę. Do roli Lisbeth Salander w filmie "Dziewczyna z tatuażem", drastycznie zmieniła swój wizerunek. Przefarbowała włosy i schudła. Zobaczcie tę metamorfozę.

Początki

Rooney Mara urodziła się w 1985 roku. Debiutowała w 2005 roku małą rolą w horrorze. Rok później wystąpiła w epizodzie w serialu "Prawo i porządek". Zaliczyła jeszcze kilka seriali. Potem przyszła pora na role w kinie niezależnym. Rooney konsekwentnie grała w ambitnych filmach i wyrabiała sobie bardzo dobrą opinię.

Rooney jest także znana ze swojej działalności charytatywnej. Założyła fundację "Faces of Kibera", która pomaga sierotom z kenijskiej Kibery.

Rooney Mara, dziewczyna z tatuażem

Kate Mara - 24 godziny Kate Mara - 24 godziny AP/Peter Kramer

Siostra aktorka

Jej starsza siostra także jest aktorką. Śliczna Kate Mara wystąpiła między innymi w filmie "127 godzin" i "Iron Man 2".

Kate Mara, a cast member in "American Horror Story," poses at the premiere of the FX television series, Monday, Oct. 3, 2011, in Los Angeles. The first episode of the drama series airs on Wednesday. (AP Photo/Chris Pizzello)

Kate Mara

Rooney Mara Rooney Mara East News

Grzeczna dziewczynka

Rooney Mara nie jest skandalistką. Na próżno szukać o niej wzmianek w tabloidach. Zawsze miała wizerunek grzecznej dziewczynki, ubierała się kobieco i elegancko. W 2010 roku pojawiła się w produkcjach komercyjnych. Ten rok był przełomowy dla Rooney. Zagrała w "Social network" oraz w remake'u horroru "Koszmar z ulicy Wiązów". I została wybrana do roli Lisbeth Salander w "Dziewczynie z tatuażem". Rywalizację o tę rolę wygrała z m.in. Natalie Portman i Scarlett Johansson. Był jeden mały problem - musiała przejść drastyczną metamorfozę.

Rooney Mara

Rooney Mara Rooney Mara East News

Lisbeth Salander

Efekty można było obserwować już we wrześniu 2010 roku, kiedy film zaczęto kręcić w Sztokholmie. Rooney była nie do poznania. Zniknęła słodka dziewczynka. Długie włosy zastąpiła krótka czarna fryzura. Aktorka rozjaśniła brwi. Do tego mocno schudła. Prawdziwy gotyk.

Dziewczyna z tatuażem

Nowa Rooney

Urocza aktorka nie zrezygnowała ze swojego dziewczęcego stylu. W nowej i oryginalnej fryzurze prezentowała się świetnie.

Rooney Mara

Rooney Mara - november Vogue  2011 Rooney Mara - november Vogue 2011 Scan november Vogue 2011

Vogue

Jej ciekawą urodę doceniła Anna Wintour. Rooney Mara była gwiazdą listopadowej okładki "biblii mody", czyli amerykańskiego Vogue'a. Jako, że angielski tytuł filmu brzmi "The girl with the dragon tattoo", Rooney miała na sobie kreację z motywem smoka. Zdjęcia z sesji są piękne:

Rooney Mara, Vogue

Rooney Mara Rooney Mara Agencja Gazeta

Ikona mody

Z premiery na premierę, z gali na galę, jej styl staje się coraz bardziej elegancki i kobiecy. Zmienia się też fryzura. Rooney polubiła ciemne włosy i prostą grzywkę i jak na razie nie wraca do dawnego koloru.

Rooney Mara

Rooney Mara

Rooney Mara

Rooney Mara. Rooney Mara. fot. Danny Moloshok / Reuters

Złote Globy

Rooney była nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka dramatyczna za rolę Lisbeth w "Dziewczynie z tatuażem". Na niedzielnej gali w Los Angeles zaprezentowała się w pięknej czarnej sukni z bardzo głębokim dekoltem. Nagrody nie zdobyła. Statuetka powędrowała do Meryl Streep. Mamy jednak przeczucie, że przed Rooney Marą jeszcze wiele takich nominacji i nagród.

Rooney Mara, Złote Globy 2012

Więcej o: