Pamiętacie Stasia z "W pustyni i w puszczy"? Zobaczcie, jak wygląda 40 lat później! Co u niego słychać?

W pamięci widzów utrwalił się jako Staś Tarkowski z filmu "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku. Wraz z Moniką Roscą grającą Nel stworzyli niezapomniane kreacje, które sprawiły, że jeszcze dzisiaj ten klasyczny film ogląda się z wypiekami na twarzy. Tomasz Mędrzak, bo o nim mowa, był gościem najnowszego programu "Pytanie na Śniadanie" i opowiadał o tym, jak dostał rolę Stasia i jak sobie radził z popularnością. Jesteście ciekawi, jak wygląda dzisiaj?


Monika Rosca, Tomasz Mędrzak. Monika Rosca, Tomasz Mędrzak. Pytanie na Śniadanie

Został Stasiem przez przypadek?

Żeby zdobyć tę rolę, 16-letni wtedy Tomasz Mędrzak razem z 9-letnią Moniką Roscą pokonali ponad 7 tysięcy kandydatów! Co więcej, Mędrzak początkowo w ogóle nie miał zamiaru zostać Stasiem. Tym bardziej, że konkurencja była silna, więc nawet nie sądził, że może mu się udać. Kiedy się na niego zdecydowano, było to dla niego szokiem.

Dla mnie to był rzeczywiście szok, bo ja poszedłem tylko po to do wytwórni, żeby zobaczyć jak wygląda wytwórnia, chciałem bowiem zostać operatorem filmowym. I to był główny powód - wspomina Mędrzak w "Pytaniu na Śniadanie".

I dodaje:

A taki najbardziej główny to był taki, że 2 dni byłem zwolniony ze szkoły. To była 2 klasa liceum - żartuje. - I jak wszedłem do wytwórni, to od razu wiedziałem, że nie mam żadnej szansy na rolę Stasia. Tam widziałem chłopaków wysokich. 50 tych Stasiów było, dobrze zbudowanych. Ja miałem krzywe nogi, małe, chodziłem jak łajza, to nie było to.

Na szczęście twórcy filmu mieli lepsze rozeznanie i spośród tych wszystkich "dobrze zbudowanych" chłopaków wybrali drobnego Tomka Mędrzaka. I to było to!

Tomasz Mędrzak. Tomasz Mędrzak. Youtube

"Jestem tunel!"

Tomasz Mędrzak, opowiadając o przygodach na planie, sypał anegdotami. W jednej ze scen Nel jest chora i przywołuje do siebie Stasia. Grający go Tomasz Mędrzak ma odpowiedzieć: "Jestem tu, Nel!". Niestety, nerwy były duże:

Jestem tunel! - wypalił Stasio.

Ujęcie trzeba było kilka razy powtarzać, ponieważ Mędrzak w żaden sposób nie był w stanie wyjść z "tunelu". Na szczęście w końcu udało się wypowiedzieć tę kwestię jak należy i scenę nagrano prawidłowo.

Tomasz Mędrzak Tomasz Mędrzak Youtube

Film był ogromnym sukcesem

Sukces filmu był oszałamiający. Do dzisiaj film obejrzało ponad 30 milionów Polaków! Oczywiście przełożyło się to na gigantyczną popularność młodych aktorów, którzy otrzymywali mnóstwo listów miłosnych od fanów. Jak sobie z tym radził Tomasz Mędrzak? Słuchał reżysera, który tłumaczył, że w aktorstwie nie chodzi o popularność.

Pan Ślesicki mnie nauczył, że nie po to się jest aktorem, że ta popularność ewentualnie pomaga,  niewątpliwie jest potrzebna, ale to jest rzecz wtórna - mówi Mędrzak.
Tomasz Mędrzak Tomasz Mędrzak EAST NEWS/

Wciąż ma na twarzy szelmowski uśmiech

Dzisiaj Tomasz Mędrzak ma 59 lat i na koncie wiele ról teatralnych i filmowych, m.in. Leszka Talara w znakomitym serialu "Dom". Jak widać, zabójcza grzywka, którą pamiętamy z "W pustyni i w puszczy", wciąż mu pozostała. Ma także na twarzy ten sam chłopięcy, nieco szelmowski i jednocześnie nieśmiały uśmiech, co kiedyś.

Role Stasia Tarkowskiego i Leszka Talara nie przeszkodziły mi w karierze - opowiadał w wywiadzie dla Ciechanowonline.pl. - Po prostu tak trafiłem podczas swojej drogi zawodowej, że zarówno "W pustyni i w puszczy" jak i serial "Dom" były produkcjami niezwykle popularnymi. Zagrałem wiele ról, w tym również głównych, które nie przyniosły mi takiej popularności.

Tomasz MędrzakPytanie na Śniadanie

Tomasz Mędrzak Tomasz Mędrzak Pytanie na Śniadanie

Ma piękną córkę

Aktor chroni swoje życie prywatne. Według portalu Interia.pl Mędrzak mógł być przez chwilę związany z aktorką Agnieszką Sitek, jednak niewykluczone, że była to jedynie po prostu przyjaźń. Wiadomo tylko, że prywatnie jest mężem Marii Mędrzak oraz ojcem Marty Mędrzak-Conway.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.