Zygmunt Solorz-Żak: Wolałem poznawać życie takim, jakim jest naprawdę! Kim jest jeden z najbogatszych Polaków?

Jest jednym z największych prywatnych przedsiębiorców w Polsce. W skład jego majątku wchodzą takie spółki jak Polkomtel, Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat czy Invest Bank. Należy do grona najbogatszych Polaków, jest także laureatem wielu prestiżowych nagród biznesowych. Kim tak naprawdę jest Zygmunt-Solorz Żak? Oto sylwetka jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce.
Zygmunt Solorz-Żak. Zygmunt Solorz-Żak. Kapif

Zygmunt Solorz-Żak

Na świat przyszedł w 1956 roku w Radomiu jako Zygmunt Józef Krok. Dwuczłonowe nazwisko Solorz-Żak stanowi połączenie nazwisk dwóch żon przedsiębiorcy. Sytuacja finansowa rodziny Zygmunta nie należała do łatwych: jak podaje portal Wprost.pl, ojciec nie był w stanie utrzymać 6-osobowej rodziny, gdyż ciężka choroba spowodowała u niego paraliż ciała. Matka Solorza pracowała przy rozładunku węgla.

Zygmunt Solorz-ŻakKapif

Właściciel Polsatu ukończył jedynie zawodówkę i technikum mechaniczne. Majątek zbił w latach 80. na sprowadzaniu z Niemiec do Polski używanych samochodów.

Paulina Sykut, Zygmunt Solorz-Żak, Krzysztof Ibisz podczas uroczystości 20-lecia powstania Polsatu Paulina Sykut, Zygmunt Solorz-Żak, Krzysztof Ibisz podczas uroczystości 20-lecia powstania Polsatu Kapif

Polsat

Na początku lat 90. Solorz-Żak zaczął starać się o koncesję na ogólnopolską telewizję. Udało się - w 1992 roku rozpoczęła nadawanie (początkowo z Holandii) pierwsza Polska Telewizja Satelitarna, czyli Polsat. Obecnie w ręku Solorza znajduje się 98% udziałów Polsatu, który, obok TVN, urósł do rangi jednej z dwóch najważniejszych prywatnych telewizji w naszym kraju.

Zygmunt Solorz-Żak, Małgorzata Solorz, 15-lecie polsatuKapif

Nie wszystkim jednak przypadła do gustu nowa stacja - kiedyś wprost zapytano Solorza, dlaczego karmi ludzi kiczem. Jak podaje Wprost.pl, Solorz powołał się wówczas na Ruperta Murdocha, który jest niekwestionowanym guru mediów:

On obniżał poziom swoich mediów, by wzrastał ich nakład lub rosła oglądalność. Najważniejszy jest masowy widz.

W 1999 roku nadawać zaczął Cyfrowy Polsat - polska radiowo-telewizyjna satelitarna platforma cyfrowa. Co ciekawe, jest to największa platforma cyfrowa w Europie Środkowo-Wschodniej i czwarta pod względem liczby abonentów w Europie!

W tym roku telewizja ze "słoneczkiem"świętowała swoje 20-lecie - na gali nie mogło zabraknąć Solorz-Żaka, który od samego początku jest prezesem Polsatu.

W 1995 roku Solorz założył Polkomtel - polskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, operatora sieci Plus. Cztery lata później do swojej grupy kapitałowej Solorz włączył także Invest Bank, który specjalizuje się udzielaniu kredytów hipotecznych i gotówkowych. Bank został założony w 1991 roku w Poznaniu przez Piotra Bykowskiego.

Zygmunt Solorz-Żak. Zygmunt Solorz-Żak. www.KAPIF.pl

Lubi się bawić

Zygmunt Solorz-Żak rzadko pojawia się w świetle kamer i bardzo chroni swoją prywatność. Kiedy jednak pojawia się na publicznych imprezach, na pewno nie sprawia wrażenia człowieka zamkniętego w sobie.

Zygmunt Solorz-ŻakPolsat

Dowodem mogą być choćby obchody 20-lecia Polsatu: twardy rekin biznesu osobiście pokroił tort dla swoich pracowników, tańczył z prezenterką Karoliną Szostak i nie szczędził uścisków Małgorzacie Foremniak.

18.12.2012, Teatr Wielki, Opera Narodowa, Gala jubileuszowa 20-Lecie Telewizji POLSAT,   NZ.   Fot.: Radoslaw NAWROCKI / FORUM, Zygmunt Solorz-ŻakFORUM/Radoslaw NAWROCKI

Wśród znajomych biznesmena, jest siłą rzeczy, wiele gwiazd, ludzi biznesu i polityków. Portal Wprost.pl przytacza jednak słowa Ryszarda Czarneckiego, który przez pewien czas pracował w Polsacie:

Solorz-Żak traktuje polityków z dystansem. Nawet jeżeli jest z nimi po imieniu czy grywa w tenisa - twierdzi europoseł.

Ręka na pulsie

W czym tkwi tajemnica sukcesu Zygmunta Solorza? Być może w tym, że właściciel imperium polsatowskiego nie tylko wyznacza kierunek, w jakim powinno zmierzać dane przedsięwzięcie biznesowe, ale także trzyma rękę na pulsie do samego końca. Jeden ze współpracowników Solorza wyznał portalowi polityka.pl, że prezes Polsatu skupia się nawet na najdrobniejszych szczegółach:

Chce wszystko zrozumieć. Jeśli słyszy, że czegoś nie można zrobić, bo nie pozwalają na to przepisy, to żąda, by mu te przepisy pokazać, a potem sam zaczyna je studiować. A ponieważ jego spółki miały do czynienia z dziesiątkami skomplikowanych problemów prawnych, to ma sporą wiedzę prawną. Pomaga mu w tym świetna pamięć. Potrafi cytować szczegóły z sądowych rozstrzygnięć, które zapadły wiele lat temu.

Podjęte wysiłki i skrupulatność  opłaciły się: na tegorocznej liście miliarderów amerykańskiego magazynu "Forbes", Solorz-Żak uplasował się na 382 pozycji. Jako jeden z nielicznych, od 20 lat utrzymuje się na liście 100 najbogatszych Polaków. Jego majątek jest obecnie szacowany na 2 miliardy dolarów.

Zygmunt Solorz-ŻakAgencja Gazeta

Czy przedsiębiorczości można się nauczyć? Wydaje się, że Zygmunt Solorz-Żak po prostu urodził się z przysłowiową głową na karku, o czym przypomina Wprost.pl:

Książek nie czytałem wielu. Wolałem poznawać życie takie, jakim jest naprawdę. Jak w szkole miałem praktyki, zarabiałem miesięcznie 350 zł. Mama mówiła: Kup sweter. A ja nic nie wydawałem i po trzech miesiącach uzbierałem na wyjazd do NRD.
Zygmunt Solorz-Żak, Małgorzata Żak. Zygmunt Solorz-Żak, Małgorzata Żak. KAPIF

Małżeństwa

Swoją pierwszą żonę, Ślązaczkę Ilonę Solorz, poznał w 1983 roku w NRD. Ilona miała własną firmę Solorz Import-Export, którą po ślubie zaczął prowadzić Zygmunt. To właśnie na handlu używanymi samochodami w firmie żony przyszły prezes Polsatu dorobił się majątku.  Ze związku z Iloną, Solorz-Żak doczekał się syna, Tobiasa.

Drugą żoną Zygmunta Solorza była Małgorzata Żak, z którą ma syna i córkę. Pobrali się w tym samym roku, w którym zaczęła nadawać telewizja Polsat. Solorz uczynił swoją żonę prezesem powstałej w 1996 roku Fundacji Polsat. Małgorzata jest znaną działaczką społeczną, ma też na koncie mały epizod aktorski: zagrała rolę hrabiny Jacques w telewizyjnym serialu Polsatu "Trędowata".

Małżeństwo Solorza z Małgorzatą Żak nie przetrwało jednak próby czasu. Po 20 latach wystąpili o rozwód.

Pozew rozwodowy został złożony przez Zygmunta Solorza-Żaka. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 18 maja - powiedziała w kwietniu w rozmowie z Plotek.pl Joanna Adamowicz z Sekcji Prasowej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Małgorzata Żak, Zygmunt Solorz-ŻakKAPIF

Na pierwszej rozprawie do rozwodu nie doszło. Podobnym rezultatem zakończyła się druga rozprawa, która miała miejsce w październiku. Trzeci raz małżonkowie spotkają się w sądzie już w lutym.

Jaki wpływ może mieć rozwód na finanse Solorz-Żaka? Rzecznik przedsiębiorcy, Tomasz Matwiejczuk zapewnił portal rp.pl, że w tej kwestii nic się nie zmieni:

Sprawa ta nie będzie miała żadnego wpływu na sytuację biznesową Zygmunta Solorza-Żaka, w tym na pozycję Zygmunta Solorza-Żaka w Polkomtelu, Cyfrowym Polsacie, Midasie oraz innych spółkach.
Tobias Solorz i Zygmunt Solorz-Żak. Tobias Solorz i Zygmunt Solorz-Żak. Forum

Następca

Tobias Solorz jest owocem pierwszego małżeństwa prezesa Polsatu. Wychowywał się z matką w Niemczech, jednak studia skończył już w Polsce - jest absolwentem Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał karierę w Cyfrowym Polsacie. Obecnie jest prezesem spółki Spartan Capital Holding, dwa lata temu został także członkiem zarządu Sferii - jednej z firm telekomunikacyjnych należącej do Solorza.

tobias solorzKapif

Zygmunt Solorz-Żak nie ukrywa, że zamierza uczynić syna spadkobiercą swojego imperium:

Obecnie jest członkiem zarządu operatora sieci Plus i na tym będzie się koncentrował. Dzięki wykształceniu i dotychczasowemu doświadczeniu jest przygotowany do pełnienia tej funkcji i na pewno sobie poradzi -  słowa biznesmena przytacza Polityka.pl.

Syn Solorza jest spokojny, stroni od skandali, rzadko pojawia się "na salonach". Pod tym względem bardzo przypomina ojca. Czy okaże się, że odziedziczył po nim także niezawodny zmysł biznesowy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.