"Newsweek"

"Newsweek"

"Newsweek" jest tygodnikiem o tematyce społeczno-politycznej. Pierwszy numer polskiego wydania ukazał się 03.09.2001 r. Wydawcą jest Ringier Axel Springer Polska (licencja Newsweek Inc). Polski "Newsweek" jest jednym z ośmiu nieanglojęzycznych wydań amerykańskiego tygodnika.

Lata publikacji: 2001-obecnie
Objętość stron: 100-116
Strona internetowa: http://www.newsweek.pl/
Facebook: Facebook.com/NewsweekPolska
Twitter: Twitter.com/NewsweekPolska
Instagram: Instagram.com/newsweekpolska
Redaktor naczelny: Tomasz Lis (2012-obecnie)

"Newsweek": charakterystyka i popularność

"Newsweek" jest jednym z najpopularniejszych tygodników opinii. Średnia sprzedaż w 2015 r. wyniosła 120 576 egz. (2. miejsce pod względem sprzedaży, po "Gościu niedzielnym"). Niejednokrotnie tygodnik był liderem w zestawieniu m.in. w listopadzie 2015 r. (130 257 sprzedanych egzemplarzy). Jednym z najpopularniejszych numerów magazynu było wydanie z 28.07.2014 r. z Jarosławem Kaczyńskim i Januszem Korwin-Mikkem jako parą biorącą ślub i filmem "Kamienie na szaniec" - sprzedaż wyniosła 151 999 egz. "Newsweek" jest liderem (wśród prasy) w mediach społecznościowych. Profil na Twitterze tygodnika cieszy się dużym popularnością wśród internautów (ponad 600 tys. obserwujących; kwiecień 2016 r.). Od 2013 r. "Newsweek" jest włączony do infrastruktury portalu Onet.pl. Oprócz tygodnika w formie papierowej można nabyć e-wydanie "Newsweek Plus". W ciągu roku (2015-2016) skorzystało z tej usługi 14 tys. użytkowników. W kwietniu 2016 r. została wprowadzona aplikacja "wPunkt", w której internauci mogą znaleźć najaktualniejsze informacje (od poniedziałku do soboty, aktualizacja o 7.00). "Newsweek" jest podzielony na działy: Polska, Świat, Biznes, Opinie, Styl życia, Kultura, Nauka i Historia. Tygodnik jest organizatorem i partnerem różnego rodzaju konkursów oraz plebiscytów m.in. Inicjatora Innowacji czy Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. Tworzone są również rankingi m.in. "Przyjazny bank Newsweeka" i "100 najcenniejszych firm w Polsce". Do inicjatyw gazety należy także "Newsweek meeting point", której celem jest przybliżenie czytelnikom stanu wzajemnych relacji Polski z poszczególnymi krajami Europy i świata. "Newsweek" ma na swoim koncie kilka nagród m.in. tytuł Magazynu Roku 2002/2003 według Media & Marketing Polska oraz tytuł Marka Wysokiej Reputacji w konkursie Premium Brands (2006 i 2007).

"Newsweek": redaktorzy naczelni

Tomasz Wróblewski (2001-2004)
Jarosław Sroka (2004)
Tomasz Wróblewski (2005-2006)
Michał Kobosko (2006-06.2009)
Wojciech Maziarski (06.2009-01.2010 - pełnił obowiązki; 01.2010-2012 jako naczelny)
Tomasz Lis (01.2012-obecnie)

"Newsweek": kontrowersje

"Newsweek" słynie z publikowania kontrowersyjnych okładek. Często jest wykorzystywany wizerunek znanych polityków m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Władimira Putina, Andrzeja Dudy, a w poprzednich latach m.in. Donalda Tuska. Szeroko komentowane były m.in. okładka z Jarosławem Kaczyńskim, opatrzona napisem "zamachowiec" czy Kaczyńskiego ściągającego maskę z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy. Przedmiotem dyskusji są także okładki obrazujące tematy społeczne m.in. protesty przeciwko ustawie antyaborcyjnej (nr 16/2016) czy ojcostwo (nr 31/2012) oraz homoseksualizm (nr 39/2012) wśród księży.

Zobacz także:

Tomasz Lis - Kamil Durczok - Andrzej Duda - Kuba Wojewódzki

Newsweek

Więcej o:

Newsweek

Wypowiedzi na forum o:

Newsweek

 • Wikul, "Newsweek" o tobie napisał

  Newsweek : Sześcioletni syn mojej koleżanki od paru dni ma nową rozrywkę, chodzi po mieszkaniu i skanduje ?Wypierdalać?. Co rodzice mogą z tym zrobić?

 • NEWSWEEK Polska

  Znajoma przyslala mi artykul z niego. Co to za rodzaj prasy?

 • Artykuł w Newsweek.

  Ciekawa jestem czy to takie dziennikarskie pisanie czy rzewiście tak w Polsce wygląda.

 • Newsweek

  Str. 34 ciekawy artykuł o Korei Płn. lub w sieci: -- Zapraszam do:

 • A dlaczego nie newsweek?

  No właśnie, Wprost czy newsweek? Bo ja nie wiem po co kupować Newsweek!

 • newsweek

  jak skomentujecie te zalosna laurke w ostatnim newsweek`u? moim zdaniem, zwykla bezczelnosc pisac takie bzdury nie majac wiedzy , jak to naprawde wyglada od srodka.

 • A co pisze Newsweek.pl o tym samym? :O)

  . Nie ulega watpliwosci, ze podpisujac Traktat Akcesyjny do Unii Polska zgodzila sie na kontrolowanie niezawislosci polskiego sadownictwa, w ramach okreslonych traktatem. Aktualna zmiana stanowiska przez Polske oznacza de facto wypowiedzenie Traktatu. Co za roznica jakie pozory sa tworzone...

 • Newsweek -kupuje Gazete!

  Jak informuje amerykanska gazeta Newsweek - koncza sie rozmowy w sprawie wykupienia Gazety -Michnika przez koncern prasowy z USA ktory posiada rowniez gazete Newsweek.Wszystko wskazuje wiec ze Gazeta bedzie w rekach amerykanow.

 • Newsweek donosi

  jak donosi Newsweek: papież wstał dziś normalnie o 6.30 zjadl sniadanie i spojrzal przez okno

 • Newsweek/ A.Duda ciag dalszy

  Jak bylo do przewidzenia, pan prezydent uznaje ze jest to bezpodstawny atak na niego. Tylko po co mowi ze on nigdy nie wykladal w Poznaniu, skoro Newsweek tego nigdy nie twierdzil?