Nergal

Nergal

Nergal to polski wokalista, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, frontman kultowego zespołu deathmetalowego Behemoth, który jako pierwszy polski zespół pojawił się w zestawieniu Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Były partner Doroty Rabczewskiej (Dody).

Data urodzenia: 10 czerwca 1977 r.
Miejsce urodzenia: Gdynia
Imię i nazwisko: Adam Michał Darski
Instagram: @nergal69
Facebook: Facebook.com/officialnergal

Nergal: życiorys

Adam Darski przyszedł na świat 10 czerwca 1977 roku w Gdyni jako syn pracownika stoczni Zenona i pracownicy fabryki Ireny. Dorastał z rodzicami i rodzeństwem. Uczęszczał do ogniska muzycznego, gdzie uczył się gry na gitarze, jednak uczył się tam jedynie rok. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologiczno-Historycznym.

Nergal: kariera

Adam Darski już od najmłodszych lat interesował się muzyką metalową, inspirując się twórczością takich zespołów, jak: Kiss, Poison, KAT czy TSA. W 1991 roku razem ze swoim przyjacielem perkusistą Adamem Muraszko założył zespół o nazwie Behemoth. Rok później zespół przygotował pół-profesjonalną kasetę z zarejestrowaną muzyką grupy "Endless Damnation". W 1993 roku Darski przybrał pseudonim Nergal.
W 1994 grupa wydała swój pierwszy album nie będący demo "Seventevith (Stormv Near Baltic)", który to odniósł ogromy sukces i doprowadził do podpisania kontraktu z niemiecką firmą fonograficzną. Od tamtej pory grupa wydała płyty: "Grom" (1996), "Pandemonic Incantations" (1998), "Satanica" (1999), "Thelema.6" (2000), "Zos Kia Cultus (Here and Beyond)" (2002), "Demigod" (2004), "The Apostasy" (2007), "Evangelion" (2009), "The Satanist" (2014). Zespół zyskał ogromną popularność poza granicami kraju, głównie w Stanach Zjednoczonych i jest uznawany za jeden z najlepszych deathmetalowych zespołów na świecie.
W 2009 roku Nergal związał się z wokalistką Dorotą Rabczewską (Doda), co sprawiło, że zaczęło być o nim głośno w mediach nie tylko w kontekście dotychczasowych skandali (procesy sądowe o obrazę uczuć religijnych, protesty przed koncertami organizowane przez środowiska katolickie). Zaczął bywać w różnorodnych stacjach telewizyjnych, opowiadając o swojej relacji z piosenkarką, udzielał wywiadów do komercyjnych pism.
Nergal: choroba

W 2010 roku Adam Darski trafił do szpitala a wszystkie koncerty jego zespołu zostały odwołane. Wówczas usłyszał diagnozę, którą była białaczka. Przeszedł chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego, co uratowało mu życie. Po pół roku hospitalizacji wrócił do domu. Stał się ambasadorem Fundacji DKMS.

Nergal: życie prywatne

W 2010 roku Nergal zaręczył się z Dodą, jednak w następnym roku para rozstała się.

Zobacz także:

Doda - Zbigniew Promiński - Radosław Majdan

nergal

Więcej o:

nergal