Behemoth

Behemoth

Behemoth to polska grupa muzyczna, której liderem jest Adam „Nergal” Darski. Grupa przez lata eksperymentowała poszukując swojej drogi muzycznej, wykorzystywała symbolikę chrześcijańską wywołując przy tym liczne kontrowersje. Jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym zespołem rozpoznawalnym w Polsce i za granicą.

Data założenia: październik 1991
Miejsce założenia: Gdańsk
Aktualni członkowie: Adam „Nergal” Darski, Zbigniew „Inferno” Promiński, Tomasz „Orion” Wróblewski
Facebook: facebook.com/behemoth/
Instagram: @behemothofficial
Oficjalna strona: http://behemoth.pl/

Muzyka zespołu Behemoth

W 1987 roku poznali się Adam Darski i Adam Maruszko. Zafascynowani muzyką takich zespołów jak KAT, TSA czy KISS zaczęli marzyć o założeniu swojego zespołu. Zespół powstał w 1991 roku i do 1992 roku funkcjonował pod nazwą Baphomet - potem zmienioną na Behemoth. Adam Darski (wtedy pod pseudonimem „Holocausto”) i Adam Maruszko (wtedy pod pseudonimem „ Sodomizer”) od początku swojej muzycznej przygody do współpracy zapraszali różnych muzyków, eksperymentowali ze stylami oraz sposobem ekspresji. Nagrywali wydawnictwa demonstracyjne, a w 1994 roku we współpracy z klawiszowcem Cezarym Augustynowiczem powstał ich debiutancki album inspirowany pogańskimi wierzeniami pt. Sventevith (Storming Near the Baltic). Autorem tekstów i muzyki był Adam Darski, a płytę wydała wytwórnia Pagan Records.
W 1995 roku powstał ich drugi album Grom – jedyny w karierze, na którym możemy usłyszeć żeńskie partie wokalne. W tych latach w twórczości grupy Behemoth wyraźne są wpływy zespołów reprezentujących black metal, takich jak m.in. Celtic Frost czy Hellhammer. Kolejny rok to wydanie trzeciej płyty „Pandemonic Incantations” i zmiana dotychczasowej stylistyki, dzięki inspiracji zaproszonego do współpracy muzyka – Zbigniewa Promińskiego. Zespół odszedł ostatecznie od stylistyki blackmetalowej na rzecz death metalu na płycie Satanica.
Poza swoimi autorskimi utworami Behemoth sięga również po utwory innych zespołów, np. Hellhammer czy KAT (oba zespoły od najmłodszych lat inspirowały Adama „ Nergala” Darskiego). Zespół zaprasza do współpracy różnych muzyków i producentów. Wydaje kolejne płyty w polskich i zagranicznych wytwórniach oraz koncertuje, ciągle ugruntowując swoją wysoką pozycję na rynku muzycznym. W okresie od 2002 do 2014 Behemoth zdobył wiele nagród w Polsce i za granicą, w tym m.in. kilkakrotnie w Plebiscycie Metal Hammer, czy podczas gali Fryderyków.

Kontrowersje wokół Behemotha


Behemoth w swojej twórczości w warstwie tekstowej oraz w formie scenicznej wykorzystuje elementy pochodzące z mitologii Bliskiego Wschodu, nawiązuje do symboliki antychrześcijańskiej czy okultyzmu. Podczas koncertów elementem scenografii jest Heksagram Thelemy, na okładkach płyt pojawiają się demony czy bóstwa pogańskie (np. Bogini Kali). Działalność grupy i jej lidera są ostro krytykowane m.in. przez środowiska katolickie. Niejednokrotnie koncerty grupy poprzedzane są protestami społecznymi, np. w Krakowie w 2009 roku czy w Toruniu w 2011 roku. Bardzo głośny był również koncert, podczas którego Adam Darski spalił Biblię. Jego skutkiem był rozpoczęty w 2008 roku proces sądowy.

behemoth

Więcej o:

behemoth