Anna Grodzka

Anna Grodzka

Anna Grodzka to polska działaczka, polityk, przedsiębiorca. Założycielka fundacji działającej na rzecz praw osób transseksualnych, transwestytycznych, transpłciowych i transgenderowych Trans-Fuzja. Posłanka na Sejm VII. kadencji z ramienia Ruchu Palikota. Pierwsza transseksualna posłanka w Polsce i Europie.

Data urodzenia: 16 marca 1954 r.
Miejsce urodzenia: Otwock
Imię i nazwisko przed transformacją: Krzysztof Bogdan Bęgowski
Facebook: Facebook.com/ania.ania.grodzka

Anna Grodzka: życiorys

Anna Grodzka przyszła na świat 16 marca 1954 roku w Otwocku. Jest osobą transseksualną, więc początkowo nazywała się Krzysztof Bogdan Bęgowski. W 2007 roku dowiedziała się, że została adoptowana przez swoich rodziców Kazimierę i Józefa.
Jako Krzysztof Bęgowski ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku psychologia kliniczna. Uzyskała stopień wojskowy starszego sierżanta podchorążego. Była działaczką Zrzeszenia Studentów Polskich i PZPR. Następnie pracowała w wydawnictwie książkowym Alma Press, gdzie awansowała na stanowisko dyrektora oficyny. W latach 90. nadal zajmowała się działalnością wydawniczą.
Do końca lat 70. Anna Grodzka znajdowała się w związku małżeńskim z kobietą (jako Krzysztof Bęgowski). Rozwiodła się w 2007 roku i wtedy też podjęła decyzję o tym, że przejdzie operację zmiany płci, na którą czekała aż do momentu, gdy jej syn ze wspomnianego małżeństwa będzie już dorosły. W 2010 jej proces zakończył się i od tamtej pory funkcjonuje jako Anna Grodzka.

Anna Grodzka: kariera

W 2008 roku Anna Grodzka była już znana ze swojej działalności społecznej. Założyła wówczas fundację Trans-Fuzja, która miała działać na rzecz między innymi osób transseksualnych czy transpłciowych. Zaangażowała się w działalność organizacji, propagując tolerancję i szacunek do osób, których działania fundacji obejmowały. Do 2011 roku była prezesem Trans-Fuzji, następnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Prezydencie miasta stołecznego Warszawy.
W 2011 roku Anna Grodzka wystartowała w wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z ramienia Ruchu Palikota, dzięki czemu została posłanką i tym samym pierwszą transseksualną osobą wybraną na ten urząd w Polsce i w Europie. Podczas swojej kadencji udzielała się w Komisji Kultury i Środków Przekazu (wiceprzewodnicząca), Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Parlamentarnej Grupie Kobiet. W 2013 roku została członkinią Twojego Ruchu, zaś w 2014 roku Partii Zielonych (do 2015 roku).

Anna Grodzka: życie prywatne

Anna Grodzka przez zmianą płci była w związku małżeńskim z kobietą jako Krzysztof Bęgowski. Z tego związku ma dorosłego syna.

Zobacz także:

Janusz Palikot - Krystyna Pawłowicz - Robert Biedroń

Anna Grodzka

Więcej o:

Anna Grodzka

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.