Zofia Wichłacz

Zofia Wichłacz

Zofia Wichłacz jest polską aktorką młodego pokolenia. Jest znana z takich produkcji jak „Niegdyś moja matka”, „Miasto 44”, „Powidoki”, „Pokot” i „Amok”. Występuje również w teatrze oraz spektaklach Teatru Telewizji. Była wielokrotnie nagradzana na festiwalach w Polsce i zagranicą.

Imię i nazwisko: Zofia Wichłacz
Rok urodzenia: 1995
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zawód: aktorka filmowa i teatralna
Facebook: facebook.com/Zofia-Wichłacz

Początki kariery Zofii Wichłacz

Zofia Wichłacz urodziła się w Warszawie w 1995 roku. Jej ojcem jest Zbigniew Wichłacz, znany operator filmowy, a matką scenografka Anna Seitz-Wichłacz. Zofia zadebiutowała w filmie w 2013 roku. Pojawiła się wtedy w produkcjach, takich jak „Był sobie dzieciak” oraz „Niegdyś moja matka”. Wystąpiła również w spektaklu Teatru Telewizji „Moralność pani Dulskiej”, w którym zagrała rolę Anieli Dulskiej. Za rolę w spektaklu młoda aktorka została nagrodzona wyróżnieniem aktorskim podczas sopockiego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Zofia Wichłacz – rozwój kariery aktorskiej

Rok po swoim debiucie aktorskim zagrała w filmie Jana Komasy „Miasto 44”, w którym wcieliła się w rolę sanitariuszki „Biedronki”. Za rolę tę została nagrodzona Orłem w kategorii Odkrycie roku oraz była nominowana w kategorii najlepsza rola kobieca. Ponadto otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą podczas gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym samym roku aktorka wystąpiła w spektaklu telewizyjnym „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Poza tym gościnnie wystąpiła w kilku odcinkach popularnego serialu „Lekarze”.

W 2015 roku po raz pierwszy wystąpiła na deskach warszawskiego Teatru Polonia. Rok później aktorka wystąpiła w dwóch szkolnych etiudach zatytułowanych „Męski wieczór” i „Siostrzyczka”. Kariera młodej aktorki rozkwitła w pełni w 2017 roku, kiedy to pojawiły się aż trzy produkcje z jej udziałem. Na początku roku pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Niedługo później na ekranach pojawił się film „Pokot” oparty na powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” napisanej przez Olgę Tokarczuk. W marcu 2017 roku ukazał się trzeci film z udziałem Zofii Wichłacz – „Amok”. Na festiwalu w Berlinie aktorka została nagrodzona odznaczeniem dla młodej, obiecującej aktorki europejskiej „Shooting Star”.

zofia wichłacz

Więcej o:

zofia wichłacz